Jak se připravit na jesetera. Lehký zaručený způsob!

Vloženo 10.04.2015 - Autor: Marek Palowski

Jak se připravit na jesetera. Lehký zaručený způsob!

Jeseter je podle mě v poslední době velice oblíbená ryba. Hlavně na soukromých revírech. Není se čemu divit, je to nádherná bojující ryba. Bojuje až do posledních sil a nedá nám nic zadarmo. Můžeme si tak vyzkoušet, naše proutky v té nejlepší akci.


Jsou také stále svazové vody, kde se nacházejí jeseteři, ale takových vod je velice málo. Proto jsem si vybral na dnešní výpravu soukromou vodu. Vybral jsem si soukromou vodu, kde jsem už hodně krát byl na kaprech. A vždy jsem vytáhl jesetera, kterého jsem neměl ani v úmyslu chytit. Proto vím z mnoha minulých výprav, že jeseter je ryba, která nasaje vše, co ji stojí v cestě. Převážně když hodně krmíte, přiláká to jesetera. A můžete byt jisti, že na vašem krmném místě nezůstalo ani zrnko. Nemá problém se přežírat. Neodolá ani malé rybičce. Takže není, problém vytáhnou jesetera i na přívlač. Slýchávám od lidí často, jak se chlubí, že se mi podařilo chytnout, právě jesetera. Podle mého názoru, jesetera chytnout je obtížný, jak chytnout plotici. Není to náročná ryba. Jak si mnoha lidi myslí.

Já si na jesetery vždy vybírám běžnou kaprařskou sestavu, a to na položenou. Prostě na klasický návazec, jak chytám kapry. Háčky používám, taky stejné není třeba větší, protože jeseter má velice tvrdou spodní část. A tak se nemusíme bát, že nám spadne, vyhákne při zdolávání. Nestalo se mi ještě nikdy, aby mi spadl při zdolávání jeseter.

Mnoho lidi chytá jesetery na sýr. Tato kombinace se mi neosvědčila, tak dobře. Taky funguje, ale má to spoustu nevýhod, nevydrží nám, tak dlouho na háčku, jako peleta nebo boile. A o krmení ani nemluvím. Nebudu si k vodě brát přece 5 Kg sýru, abych si mohl, zakrmit. Tento způsob, je mnohdy většinou zakázán.

Nejvíce záběru jsem udělal právě na pop-up boile. Převážně 2-3 cm ode dna nebo na panáčka z halibuta peletou. PoP UP volím také halib příchuť. Vydrží tam déle jak samotná peleta. A taky déle účinkuje, A potravní signál nám udělají pelety, které mám rozházené kolem nástrahy, samozřejmě stejné příchutě. Hlavní důvod je, že se nemusím starat, jestli mi například peletu nesežrala bíla ryba. Funguje to prostě na jesetery senzačně. Hodně krát se mi taky osvědčilo, když to zrovna nebralo nebo, když jsem neměl mnoho času. Tak jsem nástrahu a návnadu polil lososovým olejem. Jeseteři mají dobře zabudovaný čichové potravní signály. Proto se nebát, nástrahu jak nejvíc zatraktivnit.

Kde nahodit?

Jesetery chytám jedině blízko břehu, jeseteři se tam často pohybují. Dobře vědí, že tam vždy najdou, nějaké zbytky krmení po rybáři, který tam vyprázdnil zbytky návnady z kyblíku. Jak je známo při odchodu to dělá mnoho z nás. Je to vysavač, kde se nachází více potravy, tam je jeho rajon. Nebo jak už jsem zmiňoval dobře, nabustrována návnada lososovým olejem a halibuty kolem nenechá žádného jesetera v klidu.

Proto když jdete na kapry na soukromou, vodu a chcete se soustředit pouze na kapry, nekrmte mnoho halibut peletami nebo boilem. Přilákáte si jesetery a boile v hodnotě tisících korunách bude pryč. Jak jsem vytáhnul prvního nebo desátého jesetera, vždy jsem byl rád za ten souboj a čest. Dneska jich mam na učte opravdu mnoho.

Vyhledávejte mělčinu a nástrahu házejte do krátkých vzdáleností. A uvidíte sami, že váš sen se podaří mrsknutím palcem.

Jesetera poznáte prudkým silným bojem. V prvních minutách boji ho nemáte šanci zastavit. Často jeseter se na swingeru ukazuje padákem. A poté prudkým výstřelem do jízdy. V průběhu boje se často drží po stranách březích. Základní identifikaci u jesetera jsou prudké výskoky. To je u jeseterů nádherné významné plus. Často se hází až do pulmotrové vzdálenosti. Krásny to pohled.

Jesetera zlákat, není prostě nic těžkého. Mohl bych o téhle rybě mluvit do nekonečna. Je to překrásná ryba a udělal mi mnoho krásných bojovných záběru a hlavně zážitku. Mnohdy jsem si myslel, že mam na prutě 20+ Kg kapra nebo dokonce sumce. Na souboj je to super zážitek, žádna ryba v bojovnosti se nemůže srovnávat. Tak přeji hodně úspěchu a hodně síly při zdolávání.

Tady máte průběžně pár úlovků jesetera. Bylo jich opravdu mnoho. Kdybych měl dodat všechny fotky, nezbylo by místo na debatu.Galerie


Komentáře ke článku (0)


Přidat příspěvek

Zatím žádné názory