Přívlačové pruty Berkley
Při výběru prutu na přívlač se zaměřte na délku, typ konstrukce, akci prutu, hmotnost a kvalitu oček.
Jak vybrat nejlepší přívlačový prut
Než se vrhnete na zkoumání přívlačových prutů, ujasněte si, na jakých vodách budete chytat, na jaké ryby cílíte a jaké (jak těžké) nástrahy budete nahazovat. Od toho se odvíjí konstrukce, akce i délka přívlačového prutu. Pohodlí při lovu a během cesty na ryby zase ovlivňují transportní rozměry, hmotnost prutu a kvalita oček.
TIP: Pro začátečníky jsme sestavili kompletní rybářské sety na vláčku = prut na přívlač s navijákem a několika nástrahami.
Nejprodávanější Přívlačové
Konstrukce přívlačového prutu – pro koho je lepší dělička a pro koho teleskop
Většina moderních prutů na přívlač má dělenou konstrukci, ale najdete i teleskopické modely, které jsou oblíbené zejména díky svým malým transportním rozměrům. Jestliže jezdíte na ryby na motorce nebo na kole, je to argument pro. Mějte však na paměti, že teleskopy bývají pomalejší, méně citlivé a větší množství spojů zhoršuje akci prutu.
Prut o délce 220 cm ve formě 2dílné děličky má transportní rozměr 114 cm, kdežto teleskopická varianta o délce 240 cm pouhých 62 cm.
TIP pro cestovatele: Pokud jsou pro vás transportní rozměry zásadní, ale do teleskopického prutu se vám nechce, zvolte 4dílný dělený prut, který se svými transportními rozměry vyrovná teleskopu. Skladné přívlačové děličky vyrábí například značka Zeck.
Délka přívlačových prutů
Délku vybírejte podle toho, na jakých vodách chcete chytat.
-
Krátké pruty (170 až 210 cm) – jsou rychlé, lehké, přesné, hbité a hodí se k lovu na malých řekách, na lov z lodi a na vodách, kde se budete prodírat hustým porostem. S kratšími pruty nedosáhnete delších náhozů.
-
Střední pruty – jsou na půli cesty mezi předchozími variantami a často mezi rybáři velice oblíbené.
- Dlouhé vláčecí pruty (270 až 360 cm) – představují opak těch krátkých, jsou o něco těžší (hmotnost snížíte výběrem kvalitnějších materiálů). Díky delší rukojeti s větší pákou se vám s nimi bude lépe nahazovat a dohodíte dál.
Hmotnost – čím lehčí prut, tím méně vás unaví
Ty nejlepší přívlačové pruty mají nízkou hmotnost. Po několikahodinovém nahazování, navíjení a přenášení se pronese každý gram. K nejlehčím patří pruty na přívlač z uhlíkových vláken, díky němu váží méně i relativně dlouhé pruty.
Odolná očka – prodlouží náhozy
U přívlačových prutů je pohyb vlasce v očkách prakticky nepřetržitý, a proto musí být z odolných a dokonale hladkých materiálů. K nejlepším patří SiC (silicon carbide) očka od japonské firmy Fuji, která se pyšní dlouhou životností, hladkým průběhem vlasce a šetrností k němu = delší náhozy.
Akce prutu – co prut snese
Akce prutu se uvádí v gramech a udává, jaké největší zatížení (nástrahu) prut při nahazování snese. Při výběru vrhací zátěže se odpíchněte od toho, kde (stojaté nebo tekoucí, velké či malé vody), jaké ryby chcete chytat a jaké nástrahy používáte. Silně tekoucí vody, velké ryby a daleké náhozy si žádají těžší nástrahy.
TIP: přívlačové pruty na moře a na sumce. Přívlačové pruty na sumce a na mořský rybolov jsou robustnější a najdete je ve vedlejší kategorii.
Rukojeť – zvýší pohodlí
Kvalitní rukojeť se dobře drží a nestudí vás během chytání v zimě. To splňují korkové a pěnové (EVA – ethylen vinyl acetát) rukojeti. Někteří výrobci si dávají záležet na odlehčování přívlačových prutů a v rámci toho rozdělí rukojeť na dva díly = odstraní přebytečnou středovou část.
Bezpečný převoz prodlouží životnost prutu
Pruty se poškodí častěji při transportu než během samotného lovu a mnohdy zbytečně. Pořiďte si proto praktické chrániče špiček a koncovek a dobře padnoucí obal na pruty.
Pokud potřebujete poradit s výběrem, napište nám na info@chytapust.cz, rádi vám pomůžeme.