Polarizační brýle na ryby
Vyberte si pořádné polarizační brýle na ryby – užitečný doplněk, který nesmí chybět ve výbavě žádného rybáře, a nahlédněte pod vodu.
Vše, co potřebujete vědět o polarizačních brýlích na ryby
Polarizační brýle nejsou obyčejné sluneční brýle. Jejich superschopností je tlumení oslňujících odlesků, díky tomu nabízí jasnější vidění a hlavně snižují únavu očí. Hodí se nejen pro rybáře, ale i pro řidiče, cyklisty, lyžaře, turisty a outdoorové sportovce.
Podle čeho vybírat polarizační brýle?
Výběr polarizačních brýlí není jen o vzhledu, ale záleží i na takových „detailech“, jako je barva skla.
Barva skel
Polarizační brýle jsou dostupné v různých barvách skel, jako je šedá, hnědá, jantarová, zelená a fialová. Každá barva má své specifické vlastnosti.
- Šedá skla zkreslují barvy nejméně a jsou velice univerzální.
- Hnědá a jantarová skla zlepšují kontrast a hodí se do proměnlivých světelných podmínek (když vegetace háže místy stín na hladinu).
- Žluté čočky jsou vhodné do slabého světla (brzká rána, pozdní odpoledne nebo zatažené dny).
- Modré čočky do těch nejjasnějších a nejoslnivějších podmínek (například na lov z lodi).
- Fotochromatické polarizační brýle (vyrábí značka Adventer & fishing) se automaticky ztmavují na slunci a zesvětlují v tmavém prostředí. To se hodí, když často přecházíte z venku dovnitř a naopak.
Úprava skel
- Zrcadlová úprava navíc odráží sluneční světlo a zvyšuje ochranu před slunečním zářením.
- Antireflexní vrstva (AR vrstva) redukuje odrazy světla od povrchu čoček, čímž zlepšuje propustnost světla a zajišťuje jasnější a ostřejší vidění. Také snižuje únavu očí, která může být způsobena odrazy světla.
- Povrchová úprava proti mořské vodě chrání skla brýlí před poškozením slanou vodou, zabraňuje usazování soli a nečistot na skle a usnadňuje čištění.
Materiál skel
Skla polarizačních brýlí mohou být vyrobena z plastu nebo skla. Plastová skla jsou lehčí a odolnější proti nárazu, zatímco skleněná skla nabízí lepší optickou kvalitu. Většina polarizačních brýlí má zorníky z plastu, nejčastěji z polykarbonátu.
UV ochrana
Polarizační brýle samy o sobě neposkytují UV ochranu – to je samostatná funkce, ale výrobci většinou nabízí obojí. Polarizace blokuje horizontálně polarizované světlo, které způsobuje nepříjemné oslnění a odrazy. UV ochrana chrání oči před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením. Na polarizačních brýlích hledejte označení „UV 400“, „UV Protection“ nebo „100% UV Protection“.
Tip na zvýšení ochrany
Kombinujte brýle s kšiltovkou.
Nejčastější otázky k polarizačním brýlím
1. Co jsou polarizační brýle?
Polarizační brýle mají skla se speciálními filtry, které blokují horizontálně polarizované světlo. Toto světlo se odráží od lesklých povrchů, jako je voda, sníh, mokrá silnice, kapoty aut nebo třeba okna, a způsobuje nepříjemné oslnění a odlesky.
2. Jak poznat polarizační brýle?
Pro ověření polarizace se podívejte přes brýle na digitální obrazovku a otáčejte s nimi. Polarizační zorníky způsobí změnu viditelnosti obrazovky.
3. Jak funguje polarizační sklo?
Polarizační sklo obsahuje speciální vrstvu, která propouští pouze vertikálně polarizované světlo – kmitá v rovině kolmé k horizontu a neodráží se od lesklých povrchů tak snadno. To v praxi znamená, že polarizační sklo blokuje většinu oslňujícího a odraženého světla, čímž umožňuje jasnější a ostřejší vidění.
4. Jak čistit polarizační brýle?
Aby vám rybářské polarizační brýle vydržely, musíte se o ně dobře starat. Když máte na sklech šmouhy nebo jsou od prachu, opláchněte skla brýlí teplou vodou, abyste odstranili prach a nečistoty. Na mikrovláknový hadřík naneste malé množství čističe na brýle. Jemnými krouživými pohyby otřete skla brýlí. Nepoužívejte agresivní čističe – poškodili byste polarizační vrstvu.
Když nemáte rybářské brýle na očích nebo na hlavě, schovejte je do ochranného obalu. V tašce, batohu nebo jen tak v kapse jim hrozí zlomení a odření. K polarizačním brýlím Fox, Giants Fishing a mnoha dalším dostanete obal a hadřík jako součást balení.
Tip na dárek pro rybáře
Kvalitní polarizační brýle potěší každého rybáře. Je to nezbytnost a zvládne je vybrat i ten, kdo nerybaří.