Vybavení a pruty na daleké odhozy
Jaký prut na daleký odhoz a další vybavení
Pruty na daleké odhozy jsou dlouhé (nejčastěji 3,6 až 3,9 m) a zvládají větší gramáž, abyste se do nich mohli pořádně opřít a bez problémů nahodit přes 100 metrů a s těmi nejkvalitnější pruty dokonce až 200 metrů!
- Delší rukojeť – umožní vám lepší úchop a přenos síly při náhozu, důležitý je také příjemný a teplý materiál (např. korek), přece jen zdolávání ryby z 200metrové vzdálenosti chvíli trvá a za chladnějších dnů by vám na kovové rukojeti mrzla ruka.
- Konstrukce – většina prutů na daleký odhoz jsou dvoudílné děličky, což zaručuje příjemné transportní rozměry a minimum spojů.
- Blank prutu – Ideální jsou modely z karbonu (uhlíku). Ke špičce na trhu patří japonská uhlíková vlákna Toray, která používají top výrobci prutů například Free Spirit. V popisech produktů hledejte výrazy jako „blank z Toray uhlíku“ nebo „Toray carbon“.
- Kvalitní navijákové sedlo – ke špičce na trhu patří FUJI sedla se systémem přítlačné matice, která drží a nepovolují ani při delším zdolávání.
- Očka na prut – vlasec musí jít přes vodící očka naprosto hladce s minimálním otěrem, to splňují nejlépe silikon karbidová neboli SiC očka, která pochází z dílny japonské firmy FUJI. Špičkovou kvalitu nabízí také očka od American Tackle, kterými osazuje své pruty Fox.
- Gramáž – aby měl nához pořádnou sílu a vlasec se hezky odvíjel z cívky, potřebujete na konci návazce vyšší gramáž, a to 70 až 100 g.
Chce podrobnější informace o jednotlivých materiálech a technologiích? Přečtěte si, podle čeho poznáte kvalitní dělený prut.
Co umí kaprařské navijáky na daleký odhoz
U navijáků, které vám pomohou s dalekým náhozem můžete najít kónickou cívku. U prutu je pak dobré mít 50mm očko, které pojme velké smyčky z těch největších navijáků a to zase o kus prodlouží nához.
Vlasce na daleký odhoz
Při dalekém odhozu záleží na každém detailu tedy i na kmenovém vlasci a koncových návazcích. Vlasec na cívce by měl být bezpaměťový, otěruvzdorný s nízkou roztažností a vynikající tažností, cení se také pevnost v uzlu. Při nahazování se musí snadno odvíjet a pak zase dobře ukládat na cívku. K dalekým náhozům se hodí vlasce o tloušťce 0,22 až 0,25 mm. Jako koncový návazec použijte šokovou šňůru nebo ujímané návazce
Proč využívat daleký odhoz při kaprařině
Nahazování na větší vzdálenosti je mezi rybáři, zejména kapraři, čím dál tím oblíbenější. Velké ryby se na více exponovaných vodách, jako jsou přehrady s plážemi, stahují dál od břehu, kde mají klid. Ryby tam jsou i méně obezřetné při přijímání potravy – není tam na ně kladen takový tlak rybářů jako v blízkosti břehu, a tak dlouhým hodem získáváte konkurenční výhodu oproti jiným rybářům.