Novinky

Správně zvolený splávek je klíčem k více úlovkům

Kvalitní rybářská výbava dnes často čítá splávky, zejména chcete-li soutěžit nebo i pokud “jen” plaváčkujete. Vyznat se však v jejich široké nabídce je zejména pro začátečníky velmi obtížné. Proto jsme připravili souhrn informací, které by vás u splávků měly zajímat.

05.05.2014 4 minuty čtení

Správně zvolený splávek je klíčem k více úlovkům

Kvalitní rybářská výbava dnes často čítá splávky, zejména chcete-li soutěžit nebo i pokud “jen” plaváčkujete. Vyznat se však v jejich široké nabídce je zejména pro začátečníky velmi obtížné. Proto jsme připravili souhrn informací, které by vás u splávků měly zajímat.

Části splávku

Základními částmi splávku jsou (odshora) anténa, korpus (jinak taky tělíčko nebo tělo), stabilizátor (spodní dřík) a očko, jež slouží k provlečení vlasce. Tyto části však nenajdete u všech druhů tohoto rybářského náčiní. Například klouzavé splávky nemají stabilizátor a u tužkových splávků bychom těžko hledali tělíčko a je na nich pouze anténa.

Materiál: moderní plasty i dřevěná klasika

Naprosto klasickým materiálem používaným při výrobě korpusu splávků je balsové dřevo, nověji se setkáme také s lisovanými pěnovými plasty.

Anténka bývá z plastu, korku, laminátu, pavího brku, z odolných bambusových štěpin, ocelového drátu, nebo naopak z křehké lakované slámy, která je však pro tyto účely spíše nevhodná, protože se snadno zlomí.

U stabilizátoru nahradily dříve používané bambusové dřevo materiály jako ocelový drát, plast, grafit a sklolaminát.

Očka bývají z nerezové oceli, mosazi nebo z tenkého drátu jiných kovů.

Společným požadavkem na materiál jednotlivých částí splávku je jeho lehkost, schopnost udržet se nad hladinou i se zátěží a odolnost proti zničení.

Bubeník Podvodní splávek na sumce

Barvy anténky ovlivňují viditelnost splávku

Protože je často nad hladinou vody vidět jen anténka, je důležité soustředit se s ohledem na očekávané používání splávku právě na její barvu. Nejčastěji je anténka bílá, červená, žlutá, oranžová nebo světle zelená, případně se tyto barvy mísí s černými pruhy. Celé černé anténky jsou například výborné tehdy, je-li na pozadí splávku lesklá hladina. Za šera, a to i toho bouřkového, jsou viditelnější světlé barvy: žlutá a bílá. Méně časté jsou splávky, které svítí chemickou reakcí nebo žárovkou s baterií. Ty jsou vhodné na noční použití. Na některých typech splávků jsou také kuličky (na anténce), které jsou dalším dobře viditelným prvkem. Některé anténky jsou navíc vyměnitelné, takže lze splávky přímo při chytání přizpůsobit aktuálnímu prostředí.

Tvarová rozmanitost

Níže uvedené tvary jsou pouze základními, existují i další, přechodové typy a jiné varianty.

Lízátka jsou vhodná v malých hloubkách tekoucích vod, zejména pokud je třeba držet u dna nástrahu těžší než 3-5 g (do této hmotnosti jsou vhodné i kapky).

Tužkové splávky připomínající svým tvarem právě tužku se hodí zejména pro klidné, stojaté a pomalu tekoucí vody, proto se hodí například pro cejny nebo kapry. Dole zesílený tužkový splávek se nazývá waggler, nebo také klouzavý splávek. Ten je vhodný k použití pro vzdálenější loviště.

Kapka nebo obrácená kapka se hodí pro rychlejší proud.

Existuje snadný tip podle čeho vybírat?

Bohužel neexistuje. Základním pravidlem při výběru splávku je soustředit se na typ vody, druh lovených ryb už není tak důležitý. Je stejně dobré používat hodně splávků jako jich mít jen pár. Důležité je svůj splávek znát, poznat, jak reaguje, správně jej vyvažovat. A pak si prostě sednout na břeh nebo do loďky a čekat, co udělá...

K jakému lovu se hodí naše 3 nejprodávanější splávky?

Aktuálně si od nás nejvíce kupujete splávky sumcová kačena české značky Bubeník, které jsou výborné pro chytání dravých ryb, například právě sumců, a to v rychlejší vodě. Kompletní nabídku splávků včetně této oblíbené trojice naleznete v kategorii rybářské potřeby, podkategorie signalizátory záběru. Základní přehled o splávcích už máte, nebojte se jej proto uplatnit i při samotném rybaření. Lovu zdar.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR