Olověné šňůry
Olověné šňůry
Olověnky patří mezi šňůry na ryby a tvoří poslední metr sestavy. Jsou šetrné k rybám a skvěle drží na dně. Zjistěte, jak vybrat ideální olověnou šňůru.
K čemu slouží olověné šňůry a jak je vybrat?
Olověné šňůry se navazují mezi závěsku a kmenový vlasec a představují poslední metr montáže. Po náhozu povolte vlasec tak, aby se celá olověná šňůra položila na dno.
Olověnky jsou šetrné k rybám. Nezařezávají se pod šupiny a nezpůsobují zbytečná zranění, která by vypuštěnou rybu mohla stát život. Když si olověná šňůra lehne na dno, montáž se dokonale zamaskuje a neodradí ani opatrné ryby.
Jak vybrat olověnou šňůru?
Olověnky se skládají z povrchového úpletu a olověného drátu, který je uvnitř, a představují kvalitní návazcové šňůry. Charakteristickým znakem je velká hmotnost, schopnost dokonale kopírovat dno a vynikající odolnost vůči oděru.
Při výběru se zaměřte na:
- nosnost – uvádí se v librách (15 až 25 lbs) a odvíjí se od toho, na jaké ryby cílíte, čím větší a silnější kusy chytáte, tím vyšší nosnost potřebujete,
- délka návinu – podle toho, jak často plánuje olověnou šňůru využívat, si vyberte z návinů o délce 5 až 25 m,
- barva – vybírejte podle vzhledu dna, na jakém budete nejčastěji chytat, například s pískovým dnem nejlépe splynou olověnky v okrovém odstínu.
Jak navázat olověnku na kmenový vlasec
K práci s olověnou šňůrou budete potřebovat speciální rybářskou jehlu a nůžky nebo kleštičky. K navázání na kmenový vlasec si pořiďte také závěsku a obratlík.
TIP
Ovoňte navázanou olověnku pomocí boosteru nebo dipu. Stačí kápnout trochu tekutého ochucovadla na hadřík a několikrát jím projet po olověné šňůře, vůně nasáknou do potahu šňůry a budou se postupně uvolňovat do vody. Snadněji tak dostanete ryby do blízkosti nástrahy.