Rybářské brodicí kalhoty a prsačky
Zjistěte, jestli potřebujete brodicí kalhoty nebo prsačky
Před nákupem prsaček, brodicích kalhot, holínek nebo prsaček promyslete, k čemu je budete používat. Na výlov rybníků, na muškaření, vláčení nebo na belly boat?
Prsačky na ryby
Rybářské prsačky spojují nepromokavé kalhoty (např. nylon, neopren), které sahají až po prsa, s holínkami. Poskytují maximální ochranu před vodou, ale jsou většinou těžší a méně skladné než brodicí kalhoty.
Pro koho jsou vhodné rybářské prsačky
Prsačky si pořizují rybníkáři na výlov rybníků a také rybáři, kteří nahazují z vody, ale dokonce i sváteční vláčkaři nebo muškaři. Pořízení prsaček je totiž levnější než nákup setu brodicích kalhot a bot.
Rybářské brodicí kalhoty + boty
Klasické brodicí kalhoty sahají také až po prsa, dole nejsou zakončeny holínkou, ale nepromokavou ponožkou, která je většinou z neoprenu. Musíte si k nim tedy dokoupit ještě brodicí obuv neboli muškařské boty – ty by měly být větší než vaše běžná velikost, abyste se do nich vešli s neoprenovou i teplou ponožkou.
Pro koho se hodí brodicí kalhoty alias broďáky
Broďáky jsou ideální pro vláčkaře, muškaře a na belly boat. Brodicí kalhoty jsou vytvořeny pro maximálně pohodlný pohyb ve vodě, díky kombinaci s neklouzavými brodicími botami, které připomínají pohorky, se v nich dobře chodí i po kluzkých kamenech. Obecně vzato v holínkách ujdete méně než v pohorkách a v případě broďáků a prsaček je to podobné.
Brodicí kalhoty využijete také na belly boatu, kde sedíte napůl v lodi a napůl ve vodě. Potřebujete dobrou izolaci, pohyblivost a hlavně možnost nasazení ploutví na brodicí boty s gumovou nebo filcovou podrážkou. Během kopání se kalhoty vytahují nahoru a vzniká větší napětí v oblasti kolen, proto si pořiďte větší velikost.
Tip: do studené vody
Při delším pobytu ve studené vodě, člověk snadno prochladne. Pořiďte si proto teplé termoprádlo a ponožky, které budete nosit pod broďáky.
Brodicí holínky (vysoké gumáky na ryby)
Pokud se chcete pohybovat jen v mělké vodě, vystačíte si s brodicími holínkami, které sahají do půlky stehen nebo až k rozkroku. Na půli cesty mezi holínkami a broďáky (po prsa) jsou brodicí kalhoty do pasu. Seženete je ve variantě s holínkami i bez, takže je můžete doplnit libovolnými brodicími botami.
Tip: na rybaření na lodi
Chcete nepromokavý oblek na loď? Pak se zaměřte spíše na plovoucí mořské obleky – jejich nošení je bezpečnější než kombinování pláštěnky a prsaček.
Materiál: podle teploty nebo ročního období
Prsačky a brodicí kalhoty vybírejte také podle míry zateplení.
- Neopren: nejlepší izolační vlastnosti mají neoprenové brodicí kalhoty. Neopren je totiž plný drobných dutinek vyplněných dusíkem. V praxi využijete neoprenové brodicí kalhoty nejčastěji na začátku a na konci sezony, kdy jsou teploty vzduchu a vody velmi nízké. Hodí se ale i pro rybáře, kteří tráví ponoření ve vodě dlouhé hodiny, nehledě na roční dobu.
- PVC: gumové prsačky patří k nejlevnějším, skvěle odolávají vodě, ale při vyšších teplotách se v nich zapaříte a když je zima, musíte se pod ně dobře obléct.
- Membránové materiály: na pomyslné špičce stojí membránové materiály (např. Gore-Tex), které mají nejen vynikající voděodolnost, ale i prodyšnost – skvěle odvádí tělesnou vlhkost. Membránové brodicí kalhoty jsou poměrně lehké a nabízí velkou volnost v pohybu. Na druhou stranu patří k nejdražším.
Velikost prsaček a brodicích kalhot
Zde platí, že každý výrobce má jinak nastavenou škálu velikostí. Proto se před nákupem vždy přeměřte a porovnejte své rozměry s velikostními tabulkami. Pokud jste na rozmezí dvou velikostí, volte tu větší. A to ze dvou důvodů. Když bude zima, můžete se přivléct. Pokud máte kalhoty natěsno, materiál a švy se napínají, což způsobuje rychlejší opotřebení.
Vychytávky a extra funkce
- Pásek – opasek není u broďáků módní záležitostí, ale zabraňuje tomu, aby se vám v případě pádu naplnily kalhoty vodou a táhly vás ke dnu.
- Nepromokavá klokaní kapsa s vodotěsným zipem – je ideální na doklady nebo mobil.
- Háček a manžeta na nohavicích brodicích kalhot – aby vám do brodicích bot nepadal písek a kamínky, zaháknete si háček o tkaničky a manžetou obepnete botu okolo kotníku.
- Zip – usnadní oblékání kalhot.
- Kolenní chrániče – během lovu se občas musíte ohnout, kleknout si a různě měnit polohy. Oblast kolen se tak stává nejvíc zranitelnou, proto je výztuha nebo zpevnění více než vítané.
Pokud se pohybujete jen v mělké vodě, podívejte se na rybářské holínky.
Potřebujete poradit před nákupem prsaček nebo brodicích kalhot?
V obchodě s rybářskými potřebami Chyť a pusť vám vždycky rádi poradíme, napište nám na info@chytapust.cz.