6 základních rybářských uzlů – znáte je?

Vloženo 20.06.2014 - Autor: Jaroslav Kučera

6 základních rybářských uzlů – znáte je?

Několik základních spolehlivých uzlů musí mít všichni rybáři „v ruce“, ovládat je o půlnoci stejně dobře jako v šest ráno, v horkém letním dni i s prokřehlými prsty. Přitom stačí jich znát jen pár, každý si časem oblíbí ty své, na které nedá dopustit, protože mu vyhovují nejvíc. Uzly se liší podle použití – jiný použijeme na spojení různě širokých vlasců, jiný na spojení s očkem nebo do zarážky.

Tip: Než uzel zatáhnete, navlhčete ho vodou, aby se v něm zmenšilo tření a nepoškozovalo vlasec.


1. Jednoduchý uzel do očka

Snadný a přesto oblíbený uzel k navázání do očka si oblíbilo a používá ho mnoho rybářů.

Zdroj

2. Grinner

Jeden z nejspolehlivějších a přitom také jeden z nejsnadnějších rybářských uzlů, to je grinner. Hodí se na navazování háčků. Jen se místo spojení dvou vlasců hodí na navázání vlasce na háček s očkem, koncová olova s očkem a obratlíky.

Zdroj

3. Dvojitý grinner

Zvládli jste grinner? Pak pro vás bude hračka uvázat ho nadvakrát a vytvořit tím další plnohodnotný uzel. Pevný spojovací uzel vytvoříte ze dvou vlasců, které mohou být různě široké. Postupujte podle nákresu. Oproti prvnímu nákresu platí, že nejdřív uvážete jednu stranu a teprve potom začínáte s druhou. Nezapomeňte vlasce navlhčit a ovažte je kolem alespoň 6krát.

Názorný postup:

Jak vypadá jeho vázání ve skutečnosti:

Zdroj

4. Zarážkový uzel

Když chcete vytvořit pohyblivou zarážku na nastavení hloubky splávku nebo k označení místa na vlasci, vyzkoušejte zarážkový uzel. Popis pro jeho vytvoření naleznete na obrázku. Materiál: tenký vlasec, bavlnka, šňůrka.

Zdroj

Podívejte se, jak uvázat zarážkový uzel, na tomto videu.

5. Krvavý uzel

Tímto klasickým rybářským uzlem pevně upevníte do očka háček, obratlík, nástrahu na přívlač nebo jiné rybářské pomůcky. Postupujte podle videa, ovinů udělejte pro dobrou pevnost pět až osm a nakonec uzel dobře dotáhněte.

Zdroj

Podívejte se na vázání krvavého uzlu v tomto videu.

6. Uzel na háček

I když je zmíněn jako šestý a poslední, uzel na háček byste určitě neměli v učení se uzlům vynechat, svým významem a spolehlivostí patří mezi základy základů. Hodí se na vázání háčku mimo očko a je velmi spolehlivý (při osmi až dvaceti ovinech). Vlasec by měl po utažení vycházet před lopatkou.

Zdroj obrázkuKomentáře ke článku (0)


Přidat příspěvek

Zatím žádné názory