Jak začít

Chytání z rybářské pramice. Kdy ano a kdy ne?

Vyrážíte k vodě poprvé anebo zkoušíte nové techniky lovu? Pak jsou následující řádky, věnované chytání z rybářské pramice, určeny právě vám. Komu je tato technika rybolovu určena a je povolena ve všech českých a moravských revírech? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

18.08.2014 3 minuty čtení

Chytání z rybářské pramice. Kdy ano a kdy ne?

Vyrážíte k vodě poprvé anebo zkoušíte nové techniky lovu? Pak jsou následující řádky, věnované chytání z rybářské pramice, určeny právě vám. Komu je tato technika rybolovu určena a je povolena ve všech českých a moravských revírech? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Kde je možno chytat z rybářské pramice

Hned v úvodu tohoto článku musíme zmínit, že tento způsob rybolovu rozhodně není povolen ve všech rybářských revírech. Pokud jste se tedy vybavili člunem nebo si k vyhlédnutému revíru vezete nějakou tu rybářskou loďku, vždy si dopředu zjistěte, zda zde neplatí nějaké omezení, kvůli kterému by byl lov z pramice zakázán. Pokud byste zákaz ignorovali, pak vám může pobyt u vody znepříjemnit poměrně vysoká pokuta. V případě, že byste chtěli porybného uchlácholit nějakou historkou o zakrmování ryb, pak s největší pravděpodobností příliš nepochodíte. Tam, kde je chytání z rybářské pramice zakázáno, obvykle bývá zakázán také obdobný způsob zakrmování.

Komu bude tato technika lovu vyhovovat

Při chytání z lodě jsou aplikovány dvě základní techniky – buďto je možno chytat s loďkou ukotvenou u dna nebo s lodí driftující. Obecně platí, že chytání ze zakotvené loďky, pramice nebo člunu je doménou spíše rybářů-začátečníků. Tedy těch, kteří sice již kouzlu rybaření propadli, ale jejich zkušenosti ani znalosti nejsou na takové úrovni, aby dokázali lovit z driftující lodě. Ovládat nezakotvenou loďku to chce značnou dávku odvahy, zkušeností, ale v neposlední řadě také síly. V případě, že s pramicí nehodláte kotvit uprostřed jezera, pak si pořiďte kvalitní člun nebo loďku, která je k driftování primárně určená.

Pozor na bezpečnost!

Při chytání z lodě mějte na paměti, že ani sebevětší úlovek nestojí za případné komplikace, ke kterým může v rámci této techniky dojít. Při nahazování nebo stahování mušek bychom proto měli stále sedět a před samotným nástupem do lodě se přesvědčit, že je tato loď v perfektním stavu. Kromě toho bychom neměli zapomínat ani na bezpečnostní pomůcky, mezi které patří například záchranné plovací vesty. I zde proto platí staré známé: „bezpečnost nade vše“.

Kdy tuto techniku lovu využijete

Chytání z lodě umožňuje dostat se do vzdálenějších míst od břehu, tedy tam, kde je větší pravděpodobnost výskytu zajímavých úlovků. Této techniky je často využíváno zejména při lovu „na položenou“. Pokud vám tento způsob lovu vyhovuje, pak vám určitě bude vyhovovat i tehdy, zkombinujete-li jej s chytáním z lodě.

Pár praktických rad závěrem

Jak již bylo zmíněno výše, při nahazování i stahování mušek je v zájmu vlastní bezpečnosti doporučeno sedět, nikoli stát. Jistě nám však dáte za pravdu, že během několika mála hodin sezení na tvrdém prknu loďky dostává vaše kostrč pořádně zabrat. Proto se na tyto cesty vybavte nějakou kvalitní podložkou (podsedákem) z příjemného materiálu. Zejména na počátku nebo na sklonku sezóny byste neměli zapomenout ani na nějakou teplejší deku a termosku s čajem. Tyto na první pohled „zbytečnosti“ vám mohou pobyt u vody náležitě zpříjemnit.  

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR