Jak začít

Jak na ostroretky?

05.09.2017 5 minut čtení

Ostroretka stěhovavá je kaprovitá ryba, která se vyskytuje v mnoha evropských zemích včetně Česka. U nás se původně nacházela pouze na Moravě v lipanovém a parmovém pásmu, zejména v Dunaji a Odře. Do Čech se dostala s pomocí lidí, kteří ji vysadili např. do Vltavy, Berounky nebo Labe…

Živí se zejména řasami, do jejího jídelníčku patří taky vodní hmyz v různých stádiích vývoje nebo jikry. Nezaměnitelným znakem ostroretek je, jak už název napovídá, jejich tlama, která je uzpůsobená k pojídání řas, které rostou na říčních kamenech. Tlama je výrazně spodní, velmi malá, ale hodně tvrdá a „ostrá“. Velikost se pohybuje okolo 30-50 cm.

Po prvním přečtení úvodu si možná řeknete, „tohle bylo jako ze školy“, ale věřte, že rybáři, který jde poprvé na ostroretky, tyto informace zajistí úspěšný lov. Protože, když neznáme rybu, jen těžko ji chytíme. Jak tyhle informace využít ve svůj prospěch a zvýšit šance na úlovek? To si řekneme v následujících řádcích…

Co o ostroretkách víme a jak toho využít…

Z úvodu se dozvíte důležité řeky, ve kterých se vyskytují. Na Moravě je to téměř všude (díky povodním se na některých místech dostaly i do pásem cejna), řeky z Čech jsme také uvedli, takže základ by byl.

Živí se řasami, hmyzem a jikrami

To za prvé znamená, že ostroretka nebude zvyklá svou potravu agresivně pronásledovat a lovit, spíš si v klidu prohledává dno, zkoumá kameny a prostě čeká, co přijde. Z toho vyplývá, že rybář musí být velmi trpělivý a pouze citlivě a klidně svou nástrahu prezentovat. Nejlépe se loví jemnými technikami - plavaná, feeder, úspěšně i ultra lehkou přívlačí, i když je to netradiční způsob lovu ostroretek.

Za druhé si odvodíte, na co je dobré chytat. V případě přívlače je perfektní marmyška, nebo rotačka s přidaným červíkem nebo chomáčkem mladých zelených řas. Takovou nástrahu je nejlepší nechat klidně u dna, jen s ní občas poodskočit nebo zatřást, aby o ní ryba věděla.

U feederu funguje krmení, které se běžně používá na kapry, partikl s vnadící směsí, posílený o nějaký sladký atraktor. Do směsi pro krmítko a pak i na háček dáme masité červíky.

 

 Marmyška 1,5 gkrmítkočervíci

Marmyška 1,5 g                 feederové krmítko                      červíci

nastražení červů

 

Rychlé „klepání“ ostroretku prozradí

Přestože ostroretka agresivně neloví, záběr je velmi rychlý a silný. Překvapivě se ji do té malé tlamy mnohdy vleze i trojháček. Už po záseku můžete předvídat ostroretku. Typické je škubání hlavou ze strany na stranu ve snaze vyseknout háček, a v prutu to jde znatelně cítit.

Nejlepším obdobím pro lov ostroretek je léto v mělčích proudech, nebo podzim v hlubších nadjezích. Sluncem prosvícené vody se nebojí. Není ale výjimkou chytit ostroretku i v zimě.

Výbava:

- Přívlačový proutek v délce okolo 2 metrů, s akcí prutu jen pár gramů, klidně může být tužší, ale důležitá je citlivá špička.

- Feederový prut označení medium nebo light, pokud proud řeky není moc silný.

- Vlasec stačí tenčí, kmenový postačí např 0,14 nebo 0,16 mm. Návazcový stačí 0,10 mm.

- Háček by měl být malý, ale hodně pevný, neboť tlama ostroretky je velmi tvrdá.

Ostroretky prověří naši schopnost pracovat s prutem jemně a přesně. Ani sebelepší nástraha nezaručí úspěch, pokud není rybář trpělivý a precizní. Je to příjemné zpestření lovu kaprovitých ryb a zasloužená radost, když cítíme to silné klepání v prutu.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR