Jak správně zacházet s rybami

Vloženo 31.10.2015 - Autor: Martin Poslední

Jak správně zacházet s rybami

Rybaření je krásný koníček a pro mnohé rybáře životní styl. 

Po delším sledování ostatních rybářů se neustále nepřestanu udivovat.

Pocit z ulovené ryby je krásný, ale chování k nim už, tak krásné není.

Setkávám se s rybáři, kteří ulovenou rybu ze břehu do vody kopnou, hodí a podobně. Ryba je živý tvor, a to by si měli mnozí uvědomit

V první řadě musíme myslet na podložku pod rybu. Než rybu šetrně vyháčkujeme musíme myslet na mokré ruce. Nemáme-li mokré ruce, rybě tím velmi ubližujeme. Dochází k setření jejího slizu a mnohdy se na rybě objeví plíseň, která vede k úhynu.

Vyháčkovaní je někdy velmi složité, ryba může mít háček hluboko v tlamě a v tomto případě musíme použít peán na vyproštění háčku. Nepokoušíme se háček vyprostit klacíkem či jiným materiálem může dojít k poškození ryby. 

Po té co je ryba zbavena háčku, použijeme desinfekci a naneseme na rány

vzniklé po háčků. V některým případech je ryba podřená a podobně, i když to od nás není i tak ošetříme desinfekcí. Při nepoužití desinfekce může u ryby vzniknout nemoc a po té úhyn. Rybu nesmíme zapomenout polévat vodou.

Při fotografování je nutné myslet na, to že ryba se nám kdykoliv může vysmeknout. Abychom zabránili poškození ryby pádem na zem je vhodné použít pod rybu vaničkovou či jinou podložku. Co takhle sleduji pouštění ryb probíhá různě, hození nebo kopnutí ryby do vody.

Rybu do svého vodního živlu, pouštíme, tak aby nepřišla do kontaktu s ničím suchým nebo s tím, co by jí mohlo poškodit.

Správné vypuštění probíhá, tak že rybu vezmeme do mokrých rukou položíme jí do vody a necháme ji aklimatizovat, takzvaně vzpamatovat. Poté rybu pustíme.

Filip Kadrnožka

 Komentáře ke článku (0)


Přidat příspěvek

Zatím žádné názory