Jak začít

Jak vybrat správné náčiní na lov kaprů hned napoprvé

Lov kaprů neustále roste na popularitě a stává se nejoblíbenějším rybolovným zaměřením. Každý dobrý kaprář ví, jak je chytlavé a jaké kapitální úlovky umí přinést. Když začínáte, je nutné se nejen naučit základy kapradiny, ale i to jaké náčiní vybrat.

11.07.2019 5 minut čtení

Jak vybrat správné náčiní na lov kaprů hned napoprvé

Lov kaprů neustále roste na popularitě a stává se nejoblíbenějším rybolovným zaměřením. Každý dobrý kaprář ví, jak je chytlavé a jaké kapitální úlovky umí přinést. Když začínáte, je nutné se nejen naučit základy kapradiny, ale i to jaké náčiní vybrat.

Pokud se rozhodneme právě pro lov kaprů, musíme si uvědomit několik zásad. Výběr náčiní je velmi důležitý, protože nechceme, aby se náš rybolov stal najednou nepříjemný nebo abychom zbytečně přišli o vysněnou rybu. A to vše jen proto, že jsme špatně zvolili výběr náčiní.

Vybíráme prut

Správný prut je základ kvalitního a zábavného rybaření. Vybírejte s rozvahou a nenechte se zlákat lacinými marketingovými tahy. Dnes se prodává skutečně spousta výborných kaprových prutů, které splňují všechny parametry. Běžně kaprové pruty jsou o něco kratší, a přitom se vyznačují poměrně tvrdou akcí soustředěnou do špičky a horní poloviny blanku. Rukojeť bývá poměrně dlouhá, abychom se mohli při souboji do ryby pořádně opřít. Velký kapr je skutečně silný a vytrvalý bojovník, který nám nic zadarmo nedaruje. Právě proto je třeba vybírat rukojeť nejlépe korkovou nebo ovinutou korkovou páskou. Pěnové rukojeti nejsou vždy to pravé. Záleží na použitém materiálu a zpracování. Šroubení by mělo být důkladné, aby byl naviják opravdu dokonale usazen.

Tyto pruty využijeme i pro lov dalších ryb na položenou – ať už je to chytání parem, úhořů či štik nebo candátů. Setkáme se nejčastěji s pruty z uhlíkových kompozitů. Někteří rybáři se ale vracejí i k dutým laminátovým prutům v moderním provedení. Zděděné štípané a bambusové pruty jsou vhodné spíš jako dekorace nebo pro příznivce rybaření v retro stylu. V poslední době se ale znovu stavějí i moderní kaprařské pruty ze štípaného bambusu, které mají specifické vlastnosti a uhlíkovým prutům se svými parametry vyrovnají, ovšem jedná se o zakázkové výrobky a bývají opravdu drahé na rozdíl od běžných dostupných kaprařských prutů.

Vybíráme naviják

Na začátek musíme říct, že ne všechny typy navijáků najdou stejné využití, ale zčásti se prolínají. Abychom rozuměli, tak například kaprařský naviják s menší cívkou bude výborný na lov na kratších vzdálenostech nebo pro časté přesouvání se za rybami. No, na druhou stranu bude absolutně nevhodný na dlouhé vyvážení. Při rozhodování, jaké kaprové navijáky vybrat, si musíme dobře zvážit, na jaký druh lovu ho budeme potřebovat.

Obecně platí, že kaprový naviják musí splňovat tyto požadavky:

  • Musí mít hladký chod,
  • kvalitní ložiska (větší počet nemusí znamenat kvalitu),
  • spolehlivou brzdu,
  • dostatečnou kapacitu cívky podle našeho způsobu lovu.

Vybíráme vlasec

Kapři se nejčastěji loví na vlasce - silony v rozmezí průměrů od 0,25 do 0,35 mm. Vlasce s menším průměrem jsou nenápadnější, ale samozřejmě i slabší. To, že jsou slabší, ale neznamená, že na vlasecem o průměru 0,25 mm nelze zdolat 20kg rybu. Dokonce jej lze použít i na daleké vývažky a během zdolávání funguje jako struna. Má dostatečnou roztažnost na to, abychom pomocí něj zdolali i kapitální kusy. Tenčí vlasec má spíše nevýhodu v tom, že se snadněji prodere o překážky. Je třeba si uvědomit i fakt, že na kmenový vlasec rybu vlastně nelovíme. Ten používáme na její zdolávání. Nástraha je většinou nabízena na speciálních montážích a od vlasce je oddělena obratlíkem. Proto tloušťka vlasce nehraje nejdůležitější roli při lovu.

Pokud vybíráme vlasec podle tloušťky, uvědomme si, jaký máme naviják a kolik vlasce do něj potřebujeme dostat. Pokud máme naviják s průměrem cívky 60, tak nám do něj vleze cca 200 m vlasce 0,30. Proto, pokud používáme menší naviják a chceme lovit na větší vzdálenosti, tak volíme spíše menší tloušťku vlasce. Naopak, pokud disponujeme velkokapacitním navijákem, tak klidně sáhněme i po vlasci s průměrem 0,40.

Vybíráme bižuterii

Bižuterie – jinými slovy sortiment pro výrobu montáží je další důležitou součástí úspěšného lovu. Patří zde například, háčky, obratlíky, vlasové rovnátka, stopery, šňůry, olůvka apod. Typů montáží známe několik, například samozasekávací, průběžnou, helikoptéra apod.

Tolik k výběru správného náčiní! Teď už jste možná zase o krok blíže k vysněným úlovkům.

Hodně štěstí a Petrův zdar!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR