Filip ČíhalSpolehlivý obchod
Kategorie

Nejznámější druhy okounovitých ryb v českých řekách, které byste měli znát

Naposledy nakoupili

Stanislav B. před více jak hodinou
Zfish Tripod Elite 3 Rods + 2x Bite Indicator Zdarma!
Vítězslav N. před více jak hodinou
Matrix Box Double sided feeder & tackle box
Jiří S. před více jak hodinou
Prologic Hlásiče BAT+ Bite Alarm 3+1
Jan B. před více jak hodinou
Fox Triko T-Shirt Black/Orange
Vloženo 27.11.2014 - Autor: Martin Poslední
Nejznámější druhy okounovitých ryb v českých řekách, které byste měli znát

V českých řekách plave ohromné množství ryb a ulovit můžete spoustu z nich. Pojďme se teď ale podívat speciálně na čtyři příslušníky čeledi ryb okounovitých, které by měl znát každý rybář.


Pár slov o okounovitých rybách obecně

Okounovité ryby jsou u nás významnou čeledí, která však nečítá mnoho druhů. Ke známým okounovitým rybám řadíme přirozeně okouna a jeho poddruhy (u nás žijící říční a černý), candáta obecného, ježdíka obecného a drska menšího. Říká se, že nejchutnější rybou nejen z této čeledi je candát obecný.

Okounovité ryby jsou dravé a tato čeleď získala název podle výrazných očí, kterých okounovité ryby zpravidla využívají při lovu.

Okoun říční

Nejznámějším a nejrozšířenějším druhem této ryby je okoun říční. Může nás u něj vždy potěšit, že neexistuje zákonem stanovená nejmenší lovná míra.

Okoun říční má vysoké tělo a na hřbetě odlišně velké dvě hřbetní ploutve. Nápadné jsou na něm tmavé příčné pruhy a drobné šupiny.

Protože patří okoun říční k dravým rybám, živí se často menšími či nemocnými rybami, které v hejnu napadá. Nejlépe ho ulovíme na dešťovky, bílé a moučné červy nebo přívlač.

Okoun černý

Tento druh okouna známe také pod názvem okoun maloústý nebo okounek pstruhový. Původně se nacházel jen v oblasti Severní Ameriky, jihovýchodní Kanady a Mexika, ale na počátku 19. století dovezen i do Evropy, kde následovalo několik nepříliš zdařilých pokusů o jeho pěstování. Dnes je okoun černý chován v jižních Čechách.

Tato olivově zelená ryba má na bocích poznávací znamení – tmavé skvrny. Maximální délka okouna černého je 75 cm a nejvyšší neoficiálně naměřená hmotnost je 11,4 kg. To už je parádní kousek!

Candát obecný

Jak už jsme naznačili, candát je nejvýznamnější, ale také největší okounovitou rybou, která u nás žije. Ačkoli má mohutné a pevné tělo a dalo by se čekat, že se bude prodírat vodními proudy, není tomu tak. Candát žije v klidnějších, mnohdy dokonce ve stojatých vodách. Nápadné jsou na candátovi jeho tzv. psí zuby – velké zuby, které mezi malými zoubky vyčnívají.

Candáti se živí ostatními rybami, mrtvými i živými. Jakmile candát neměří alespoň 45 cm, je chráněn a domů by si ho žádný rybář odnést neměl.

Ježdík obecný

Ježdík je drobná okounovitá ryba, která se u nás vyskytuje poměrně hojně a rybáři ji nejraději používají jako nástražní rybku. Ježdíka poznáme podle vyššího, ale poměrně plochého těla bez pruhů, jen se skvrnami. Zajímavé je, že hřbetní ploutev má dvě části – měkkou a trnitou. U ježdíka obecného není stanovena žádná zákonná míra.

Jeho velikost, která se obvykle pohybuje mezi 8-25 cm ho předurčuje spíše k tomu, aby se stal potravou větších dravých ryb. Sám se živí planktonem a rybím potěrem.

Znali jste je všechny, nebo jste si u nás právě rozšířili své rybářské obzory?

Komentáře ke článku (1)

Přidat příspěvek
Vloženo 25.05.2016 18:09:33 od honza

Dik bude se hodit do prezentace


2018 Chyť a pusť· Technicky zajišťuje: Simplia s.r.o.· Design a UX: Petr Široký

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR

arrow banner-prepinani-kruh cart desktop-vyhledavani detail-kategorie-dalsi detail-video drobeckova-navigace-sipka hlavicka-kosik hlavicka-menu-sipka hlavicka-uzivatel kategorie-filtry-tahlo-vnitrek kategorie-filtry-vnitrek-posuvnik kategorie-filtry-zrusit kategorie-stitky-novinka-okraj kategorie-stitky-novinka-pozadi kategorie-stitky-sleva-okraj kategorie-stitky-sleva-pozadi kategorie-stitky-video-okraj kategorie-stitky-video-pozadi kategorie-zobrazit-dalsi kosik-hvezdicka kosik-kroky-sipka-velka kosik-minus kosik-plus kosik-zrusit mate-dotaz-mobil mate-dotaz-zeleny-vnitrek mobil-detail-dotaz mobil-detail-kalkulacka mobil-hlavicka-menu mobil-hlavicka-menu-sipka mobil-stitky-akce mobil-stitky-novinka mobil-stitky-sleva mobil-stitky-varianty objednavka-telefon oblibene-popruh-okraj oblibene-srdce paticka-mailing paticka-prodejna-email paticka-prodejna-telefon paticka-vyhody-darek paticka-vyhody-dnes-objednate paticka-vyhody-doprava paticka-vyhody-garance paticka-vyhody-prodejna paticka-vyhody-splatky paticka-youtube paticka-zaskrtnuti-male paticky-instagram prepinani-meny-zrusit rozbalovaci-menu-vyrobci rozbalovaci-menu-zbozi-v-akci sipka-mala-tucna sipka-mala-vpravo sipka-velka-dolu sipka-velka-vpravo skladem-zaskrtnuti splatky-displej splatky-kalkulacka truck user zoom