V čem tkví kouzlo sportovního rybolovu

Vloženo 14.01.2015 - Autor: Martin Poslední

V čem tkví kouzlo sportovního rybolovu

Důvodů, proč lovit ryby, je více. Zatímco dříve šlo především o obživu samotného rybáře a jeho rodiny, což samozřejmě trvá dodnes, někteří lidé si z rybolovu udělali velký byznys, který jim přináší peníze. A pak je tu ještě jedna skupina rybářů. Jsou to ti, kteří loví pro radost, milují chvíle strávené v samotě a tichu u rybníka a jen co chycenou rybu přeměří, pustí ji zpět do vody. Jsou to sportovní rybáři.


Radost bez kořistí a trofejí

To, že někteří rybáři chodí lovit ryby, aby si je později vzali domů a zakrátko je měli na talíři, není nic špatného, pokud mají potřebné povolení. Sportovní rybáři jsou ale férovější vůči přirozenému životu ryb. Může je k tomu vést to, že ryby nejedí oni ani jejich rodiny, nebo jiné, ještě ušlechtilejší pohnutky. Chtějí si zkrátka zalovit, aniž by tím někomu ubližovali. Proto si rozloží křesílko u vody, nahodí, čekají, relaxují, přemýšlejí, a když ryba zabere, vytáhnou ji z vody, pomohou jí od návnady (která je šetrnější než obyčejná), změří si ji a… Pustí zpět do vody, aby mohla dál žít.

O sportovní rybolov je u nás zájem

Sportovní rybolov je u nás oblíbený. Svědčí o tom všechny rybářské kroužky pro děti a mládež ve větších i menších městech a na vesnicích. Právě tam vyrůstají rybáři, kteří jsou vedeni k tomu, aby svůj úlovek nechali žít. Děti, mládež i dospělí si také užívají nejeden rybářský závod, kterých je u nás požehnaně. Skvělým zážitkem je nejen se zúčastnit, ale také přijít fandit, podívat se, s jakým nadšením sportovní rybáři vytahují své úlovky, měří je, pouští a nakonec s úsměvem přebírají ceny.

O rybářských závodech jsme pro vás připravili poutavou infografiku, kterou doporučujeme zhlédnout. Je nabitá zajímavostmi - dozvíte se z ní například to, že v roce 2013 se u nás uskutečnilo 581 rybářských soutěží, přičemž nejvíce se závodilo ve Středočeském kraji a nejčastěji to bylo v květnu, zjistíte ale i jiná fakta.

Sportovní rybolov je zábava, koníček, přesvědčení. Kdo mu jednou propadne, jen tak se této záliby nevzdá a nedá na ni dopustit. Sportovní rybolov je zkrátka krásný. Pokud jste ho ještě nevyzkoušeli, prostě ho zkuste. Uvidíte sami!Komentáře ke článku (0)


Přidat příspěvek

Zatím žádné názory