Jak začít

Vnadění a návnady: co, kde, jak a proč.

Návnadou nazýváme vše, co házíme do vody před nebo během lovu se záměrem, aby ji ryby nalezly spolu s nástrahou. Činnost spojenou s přípravou návnady a vhazováním do vody nazýváme vnaděním. Vnadění je klíčem k jistým a hojným úlovkům. Představuje především součást sportovního rybolovu. V článku si téma rozebereme podrobněji.

06.03.2019 4 minuty čtení

Vnadění a návnady: co, kde, jak a proč.

Návnadou nazýváme vše, co házíme do vody před nebo během lovu se záměrem, aby ji ryby nalezly spolu s nástrahou. Činnost spojenou s přípravou návnady a vhazováním do vody nazýváme vnaděním. Vnadění je klíčem k jistým a hojným úlovkům. Představuje především součást sportovního rybolovu. V článku si téma rozebereme podrobněji.

Na úvod je třeba si pamatovat, že co je na háčku, je nástraha. Co se vhazuje do vody bez háčku je návnada.

Proč je vnadění důležité a jak jej rozdělujeme?

Účelem vnadění je ryby přilákat na místo, kde chytáme, a na tomto místě ji udržet. Jejím dalším úkolem je také snižovat nedůvěru ryb k nástraze. Rozlišujeme dva druhy vnadění. Podle doby, která uběhne mezi vnaděním a vlastním lovením známe dlouhodobé a krátkodobé. Dlouhodobé znamená, že vnadíme několik dnů, nebo i týdnu předem. Krátkodobé proběhne jen několik hodin před lovem. Při lovu bílé ryby můžeme vnadit 60-30 minut před lovem, neboť bíla ryba reaguje velmi rychle na vnadění.

Kde a jak nejlépe vnadit?

Vnadíme tam, kde budeme chytat, tj. na místech o kterých předpokládáme, že jsou pro to vhodná. Můžeme využít také echolokátory, pomocí kterých zjistíme pohyb ryb. Vnadíme vždy na několika místech v dostatečné vzdálenosti od sebe, abychom mohli lovná místa měnit. Na stojaté vodě nahazujeme na místo vnadění. Na tekoucí nahazujeme nástrahu tak, aby se pohybovala nebo ležela pod místem vnadění. Platí zásada, že vnadíme zhruba ve stejnou denní dobu nebo o něco málo dříve, než budeme chtít příští den lovit. Budeme-li lovit ráno, nikdy nevnadíme večer.

 

Jak na správnou techniku?

Technika vnadění odpovídá účelu, kterého chceme docílit. Pokud je našim záměrem, aby návnada působila pozvolna a dlouhodobě, vnadíme na dno. Na řekách návnadu upravujeme tak, aby rychle klesla ke dnu a proud ji rozplavoval jen pomalu. Na to nám pomůže hlína k tomu určená. Na údolních nádržích a širokých tocích lovíme často daleko od břehu, což vyžaduje také daleko od břehu vnadit.

 

Čím tedy vnadíme?

Převážně tím, na co i chytáme. Nemusí to však být pravidlem, jestliže nemáme k dispozici takové množství. Proto návnady a nástrahy vhodně kombinujeme. Pokud nemůžeme lovit tím, čím jsme vnadili, využijeme jiné vhodné látky a hmoty s malou příměsí vybrané nástrahy. Když ani to není možné, volíme návnadu zcela odlišnou od nástrahy. K univerzálním návnadám patří partikly (kukuřice, řepka, tygří ořech), směsi (method-mix, stick-mix, krmítkové směsí), šroty, mini pelety, boilies určené k zakrmování apod.

 

Jaké množství návnady používat?

Všeobecně se nedoporučuje přehnané vnadění a dává se přednost jen mírnému prohazování. Chceme-li však ryby rychle stáhnout a udržet na místě, musíme hned na začátku lovu použít větší množství návnady a teprve během chytání v pravidelných časových odstupech mírně prokrmovat. Je třeba ale podotknout, že nástraha, která neleží v dostatečném množství návnady, je rybě podezřelá! Na vodách normálně zarybněných bílými rybami nemusíme mít obavy z překrmování. Jedině snad v místech, kde dochází k většímu soustřeďování rybářů, je třeba před přehnaným vnaděním varovat.

 

Jakým způsobem upravit vnadění?

Vnadění zásadně upravujeme až na břehu přidáváním vody. Podle síly proudu připravujeme hutnost vnadění. Příliš hutné vnadění ředíme vodou, řídké zahušťujeme například přidáním suchých nevařených ovesných vloček. Velmi se osvědčuje přídavek malého množství nástrahy, na kterou budeme chytat. Dále můžeme zatraktivnit vnadění různými esencemi, boostry, sirupy apod. Je dobré je smíchat s vodou a pak přidávat postupně do vnadící směsí. Tím se ty přídavné látky zředí a mnohem líp se sáknou do vnadící směsi.

 

Tak ať berou! Petrův zdar.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR