Novinky

Český rybářský svaz publikoval změny rybářského řádu pro rok 2019

Konec roku se nezadržitelně blíží a je tedy nejvyšší čas se snovými, aktualizovanými, pravidly seznámit. Patříte-li mezi aktivní rybářské nadšence, určitě víte, že je rybářské právo svaté a jeho nedodržování vede k postihům. Buďte tedy dobře připraveni, ať nejste v roce 2019 nepříjemně překvapeni.Co zmizí a co naopak přibyde do povinné výbavy? Pojďme se na nová pravidla podívat ve výčtu a ta nejdůležitější z nich si rozvést.

13.11.2018 3 minuty čtení Komentář (21)

Český rybářský svaz publikoval změny rybářského řádu pro rok 2019

Konec roku se nezadržitelně blíží a je tedy nejvyšší čas se snovými, aktualizovanými, pravidly seznámit. Patříte-li mezi aktivní rybářské nadšence, určitě víte, že je rybářské právo svaté a jeho nedodržování vede k postihům. Buďte tedy dobře připraveni, ať nejste v roce 2019 nepříjemně překvapeni.Co zmizí a co naopak přibyde do povinné výbavy? Pojďme se na nová pravidla podívat ve výčtu a ta nejdůležitější z nich si rozvést.

Nejdůležitější změny roku 2019

  • Zákaz lovu na srkačku
  • Stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního
  • Povinnost mít při lovu podběrák
  • Zákaz používání vylovovacího gafu
  • Zákaz používání dvoj a trojháčků, omezení lovu ryb na umělou mušku, muškaření na mimopstruhových revírech v období od 1.1. až 15.6.

 

Sbohem, srkačky

Jednou z největších změn bude beze sporu zákaz srkaček. Ty jsou oblíbené jak mezi staršími a zkušenými rybáři, tak mezi začátečníky. Používají se zejména při lovu kaprů. Rybářský svaz vidí problém v jejich až příliš snadné dostupnosti. Je jich ve vodách zkrátka příliš, na to, že jsou pro ryby nebezpečné. Často totiž dokáží nepříjemně zranit. Hovoříme-li o zákazu, máme srkačkou na mysli krmítko, k němuž je přímo přivázán návazec s háčkem. Na srkačky, u kterých není návazec uvázán ke krmítku, ale je zajištěný ke kmenové šňůře, po níž krmítko volně jezdí, se zákaz nevztahuje!

Okoun bude mít lovnou míru

Stejně jako řada dalších ryb, bude konečně i okoun chráněn nejmenší lovnou mírou, konkrétně rozměrem 15 centimetrů. Členové Rybářského svazu k tomuto rozhodnutí dospěli po tom, co tento druh v posledních letech zažívá výrazný populační propad. Čísla mluví za vše. Zatímco v nejúrodnějších ročnících v devadesátých letech bylo na mimopstruhových revírech uloveno i 170 000 okounů říčních, v loňském roce jich bylo pouze necelých 30 000.

Podběrák bude patřit do povinné výbavy

Stejně jako předchozí pravidla, také toto coby zástupci filozofie chyť a pusť kvitujeme. Podběrák byl do této chvíle pouze dobrovolnou pomůckou rybáře. Odchyt ryby do podběráku je však nepoměrně více šetrný a etický, protože brání poranění ryby a tím i jejímu případnému onemocnění nebo dokonce úhynu.

 

Zákaz gafování

Tak konečně. Jakoby nestačilo zranit rybu háčkem. Gaf k jejímu vyjmutí z vody se nám už dlouhou dobu jevil jako středověký mučicí nástroj. Ale teď je tomu konec. Že jste na něj byli zvyklí a neumíte si rybolov bez něj představit? Právě v tom vám má pomoci povinný podběrák. S jeho pomocí rybu nadzvednete lehce, elegantně a s čistým svědomím.

 

To jsou ony –nejdůležitější zákonné změny. V případě, že některá z uvedených opatření některý uživatel revíru nepřevezme do svých podmínek výkonu rybářského práva, musí o tom rybáře před vstupem do revíru informovat.

Komentáře ke článku (21)

Marcel 17.11. 08:19:47

To se teda dvoj a trojhacky v kombinaci nebo vubec nesmi pouzivat? A co ted wobblery kde jsou treba 2 trojhacky?

Jiří Voříšek, Rokycany 18.11. 08:46:07

K zákazu používání dvoj a trojháčků - dvojháčky ano, proč používat systém na tkzv. polykací udici, to plně chápu, ale proč ne trojháčky, kdy nám více troj háčková sestava dává možnost záseku okamžitě po záběru dravce a rybu případně bez poškození zase pustit zpět. Ostatní změny kladně kvituji a považuji je za rozumné.

Ostatní změny kladně kvituji.

Jiří Voříšek, Rokycany 18.11. 20:54:35

Nedalo mne to a pátral jsem a kdyby zde věta o zákazu trojháčků a dvojháčků byla dána do souvislosti tak jak je uvedeno v dodatku ryb. řádu pro rok 2019 cituji doslovně: Doplnit text: Zákaz používání dvoj a trojháčku v období od 1. ledna do 15. června.

Při lovu na umělou mušku a muškařením na revírech mimopstruhových v době od 1. ledna do 15. června: - Tak je vše jasné a bez zbytečné diskuze.

antislavista 22.11. 19:17:08

K70 stále nic?

Maruš 23.11. 19:49:21

Nechápu proč je muškařeni na mimopstruhovem revíru omezeny. Kterej blbec tohle vymyslel?

Sojer 24.11. 06:50:45

No, to s temna trojhackama nechápu, kdyby radši řešili odpad okolo vody (úklid). ZarBneni vody, to ne to spis nám ještě budou dělat trable a za chvíli dáme za papíry 4000,-

Štikáč 24.11. 08:22:47

Buď je pár z vás blbá jak táka a nebo už fakt nevim. Zbytečná diskuze ohledně muškaření a dvoj či troj háčků mimo lov dravci, který je zakázan od 1.1.-15.6. je to logické kdo to nepochopil, tak není rybář nýbrž PYTLÁK !! U okounu konečně nějaká míra, která měla být na hranici alespoň 20cm, podběrák konečně zavedli povinností bLo na čase, srkačky zaplať pánbůh zakázany ale co se týče neudělání K70 , či konečně povinnost vozit sebou pytel na vlastní odpadky nechápu ! Udělej už pánové i pokrok v úklidu a zavedte povinně pytel na odpadky pro každého!! Nebo vás začnu bombardovat fotkama ze všech svazových vod, kde jezdím a vydím tam ne kila ale tuny odpadu!!!!!

Michal 24.11. 20:21:14

No rekl bych ze nic zavratnyho v mnoha bodech nebo da se rici ve vsech je me to jasne a bylo uz ne z to prislo....me spise zarazi jako kaprare jiny veci....zakaz bivakovani oddelani prutu a podlozky uplne mimo vodu a vsem s tim spojene...si myslim ze pro kluky co jezdi na delsi vypravy by se meli zminit o tomhle ci aji o vyvazce na lodi

Milan 28.11. 17:51:34

Co měly udělat tak neudělali (K 70,lov v letních měsících 24hod.)Podporují akorát pytláky!

Milan 09.12. 14:58:44

Hlavně řeší co a jak ale že se rybáři nemůžou pořádně dostat k vodě to neresi

Karel 21.12. 13:01:24

Zajímalo by mne v jaké délce se má pohybovat krmítko po vlasci mezi návazcema . Když si návazec navážu těsně nad a těsně pod kormítko nic se přeci nezmění , ale vlk se nažere a koza zůstane celá, zase jedno nedomyšlený nařízení . to jestli má krmítko po vlasci klouzat tři mm nebo deset cm nejni nikde napsaný. osobně na skačky nachytám ani na dva návazce , ale tomuto nařízení sem se s chutí zasmál.

lada 24.12. 13:47:29

zase zakon ktery vymyslel odbornik.sice jsem na srkacky nikdy nechytal, ale pochopil jsem,ze kdyz se da krmitko mezi dva navazce,ktere budou od nej vzdaleny treba 10 cm a vlasec se utrhne nad hornim ryba bude celou soustavu za sebou vlacet dokud se nekde nezachyti.zakon nebyl porusen.odbornici na svem miste,jeste ze jim jde zdrazovat povolenky,to nezkurvi!!!!!!

JIRKA 25.12. 15:00:30

K70 nikde... stále tu budou rybáři ,kteří vezmou krásné kusy kapříka domu 70-80-90-100+ …. a červenec srpen 24 non-stop taky nikde , akorát umějí argumentovat tím že by to nedokázali uhlídat , ale to že pytlákovi je to úplně jedno jestli je zákaz non-stop a určitě je menší pravděpodobnost pytlačení pokud tam budou pravý rybáři … Kontrola povolenek a zasakovaných ryb je žalostná i tak ze 120příchodů k vodě 1 kontrola a to ještě od dobrovolníka , tak nechápu o co jim jde ,Slováci jsou teda dosti napřed ++


Zamyslete se !

Honza 26.12. 09:26:08

zdravím,zákaz srkaček je dobrá věc vím z vlastní zkušenosti když na ně chytaj určity rybáři a berou kapry od 40cm každy den 2 kusy to není rybařina,podběrák není nutné snad komentova ten kdo to vymislel bez nej ated zase s podběrákem je u mě blb, k70 je skvělá věc a nonstop bych rád uvítal,ale v CZ to asi nikdy nebude a co se týče bordelu u vody tj katastrofa každý jezdí k vodě autem a má doma popelnici takže si to může odvést zpět domů to bych trestal nekompromisně a některé příjezdové cesty k rybníkům by taky chtěli občas upravi tj.vše.

Honza 26.12. 13:34:57

Povinnej podběrák, dvoj a troj háčky nepoužívat v období 1.1.-15.6, zákaz vylovovacích háků a srkaček -to jsou fajn věci, míra okouna tu bych dal min. na 20 cm, taky by jsem zavedl k70 a ty, který nechávaj takovej bordel u vody bych pověsil za koule do průvanu.

Pavel Daněk 29.12. 09:57:11

Proč se tagy někdo pokouší diskutovat o povinosti pytle na odpadky, stačí si přečíst zákon a tam to je jasně dané: při příchodu k vodě uklidit lovné místo od případných odpadků a při odchodu po sobě uklidit.
Přesné znění §13 od.9 čl. 7 chování při lovu
tak proč ještě zavádět povinný pytel, a z plastu , já to seberu do kbelíku adoma vyhodím

Pepa 11.01. 16:25:56

Souhlasím se všemi těmito změnami.Určitě by bylo na místě zavést k70.Srkačky jsem nikdy nepoužíval a přestal jsem používat i koncová olůvka ať s jedním nebo dvěma návázci. Zjistil jsem totiž že při utrženi, například i ve vázce, vlasec praskne nejčastěji hned v horním uzlu a pokud nástrahu sebere ryba dopadne to stejně nebo i hůře jako se srkačkou. Stalo se mi opakovaně že jsem po jakoby záběru vytáhl rybu právě za koncové olůvko či krmítko které ryba tahala po dně. Kolik ryb takto uvázlo u uhynulo ?

Daniel Pospíšil 15.04. 21:05:36

Ještě jste zapoměly,líni letos jenom 4 ks max.
Což si myslím - dobrý nápad.

Bedřich S. 09.07. 08:30:08

Metoda chyť a pusť je týrání zvířat. Je to zábava na úkor zdraví a pohody ryb. Horní míry jsou v rozporu se smyslem právních předpisů a nemají v rybářském právu co dělat, a mohl bych pokračovat...

Olda 02.08. 23:42:55

Krmítka dobrý a co ty rybáři na boilies návazce s olovama na tvrdou s váhou 60 g a víc, když ho utrhnou tak toho kapra to přibije k zemi že se z místa už nehne.(asi rejpnu do vosího hnízda. )

Karel 24.09. 20:30:51

Měl bych dotaz na to jak daleko od vody může být zaparkované auto.několikrát jsem byl svědkem toho jak auto stojí 3-5 metrů od vody.o tom,že u vody dělají bordel ani nemluvím.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR