Jaromír DufekLegendou se stáváš
Kategorie

Český rybářský svaz publikoval změny rybářského řádu pro rok 2019

Naposledy nakoupili

Petr K. před 3 minutami
NGT Naviják Dynamic Carp 6000 - AKCE 1+1 ZDARMA!
Michaela Š. před 6 minutami
Mikbaits Kniha Lov kaprů na českých vodách
Lenka V. před 7 minutami
Gaby Polštář Kapr mini šupináč 36 cm

Gaby Polštář Kapr mini šupináč 36 cm

Zboží u dodavatele 203 Kč
Radka P. před 9 minutami
Delphin Rohožka 3D lovu zdar

Delphin Rohožka 3D lovu zdar

Zboží u dodavatele 149 Kč 166 Kč
Vloženo 13.11.2018 - Autor: Martin Poslední
Český rybářský svaz publikoval změny rybářského řádu pro rok 2019

Konec roku se nezadržitelně blíží a je tedy nejvyšší čas se snovými, aktualizovanými, pravidly seznámit. Patříte-li mezi aktivní rybářské nadšence, určitě víte, že je rybářské právo svaté a jeho nedodržování vede k postihům. Buďte tedy dobře připraveni, ať nejste v roce 2019 nepříjemně překvapeni.Co zmizí a co naopak přibyde do povinné výbavy? Pojďme se na nová pravidla podívat ve výčtu a ta nejdůležitější z nich si rozvést.


Nejdůležitější změny roku 2019

  • Zákaz lovu na srkačku
  • Stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního
  • Povinnost mít při lovu podběrák
  • Zákaz používání vylovovacího gafu
  • Zákaz používání dvoj a trojháčků, omezení lovu ryb na umělou mušku, muškaření na mimopstruhových revírech v období od 1.1. až 15.6.

 

Sbohem, srkačky

Jednou z největších změn bude beze sporu zákaz srkaček. Ty jsou oblíbené jak mezi staršími a zkušenými rybáři, tak mezi začátečníky. Používají se zejména při lovu kaprů. Rybářský svaz vidí problém v jejich až příliš snadné dostupnosti. Je jich ve vodách zkrátka příliš, na to, že jsou pro ryby nebezpečné. Často totiž dokáží nepříjemně zranit. Hovoříme-li o zákazu, máme srkačkou na mysli krmítko, k němuž je přímo přivázán návazec s háčkem. Na srkačky, u kterých není návazec uvázán ke krmítku, ale je zajištěný ke kmenové šňůře, po níž krmítko volně jezdí, se zákaz nevztahuje!

Okoun bude mít lovnou míru

Stejně jako řada dalších ryb, bude konečně i okoun chráněn nejmenší lovnou mírou, konkrétně rozměrem 15 centimetrů. Členové Rybářského svazu k tomuto rozhodnutí dospěli po tom, co tento druh v posledních letech zažívá výrazný populační propad. Čísla mluví za vše. Zatímco v nejúrodnějších ročnících v devadesátých letech bylo na mimopstruhových revírech uloveno i 170 000 okounů říčních, v loňském roce jich bylo pouze necelých 30 000.

Podběrák bude patřit do povinné výbavy

Stejně jako předchozí pravidla, také toto coby zástupci filozofie chyť a pusť kvitujeme. Podběrák byl do této chvíle pouze dobrovolnou pomůckou rybáře. Odchyt ryby do podběráku je však nepoměrně více šetrný a etický, protože brání poranění ryby a tím i jejímu případnému onemocnění nebo dokonce úhynu.

 

Zákaz gafování

Tak konečně. Jakoby nestačilo zranit rybu háčkem. Gaf k jejímu vyjmutí z vody se nám už dlouhou dobu jevil jako středověký mučicí nástroj. Ale teď je tomu konec. Že jste na něj byli zvyklí a neumíte si rybolov bez něj představit? Právě v tom vám má pomoci povinný podběrák. S jeho pomocí rybu nadzvednete lehce, elegantně a s čistým svědomím.

 

To jsou ony –nejdůležitější zákonné změny. V případě, že některá z uvedených opatření některý uživatel revíru nepřevezme do svých podmínek výkonu rybářského práva, musí o tom rybáře před vstupem do revíru informovat.

Komentáře ke článku (10)

Přidat příspěvek
Vloženo 17.11.2018 08:19:47 od Marcel

To se teda dvoj a trojhacky v kombinaci nebo vubec nesmi pouzivat? A co ted wobblery kde jsou treba 2 trojhacky?

Vloženo 18.11.2018 08:46:07 od Jiří Voříšek, Rokycany

K zákazu používání dvoj a trojháčků - dvojháčky ano, proč používat systém na tkzv. polykací udici, to plně chápu, ale proč ne trojháčky, kdy nám více troj háčková sestava dává možnost záseku okamžitě po záběru dravce a rybu případně bez poškození zase pustit zpět. Ostatní změny kladně kvituji a považuji je za rozumné.

Ostatní změny kladně kvituji.

Vloženo 18.11.2018 20:54:35 od Jiří Voříšek, Rokycany

Nedalo mne to a pátral jsem a kdyby zde věta o zákazu trojháčků a dvojháčků byla dána do souvislosti tak jak je uvedeno v dodatku ryb. řádu pro rok 2019 cituji doslovně: Doplnit text: Zákaz používání dvoj a trojháčku v období od 1. ledna do 15. června.

Při lovu na umělou mušku a muškařením na revírech mimopstruhových v době od 1. ledna do 15. června: - Tak je vše jasné a bez zbytečné diskuze.

Vloženo 22.11.2018 19:17:08 od antislavista

K70 stále nic?

Vloženo 23.11.2018 19:49:21 od Maruš

Nechápu proč je muškařeni na mimopstruhovem revíru omezeny. Kterej blbec tohle vymyslel?

Vloženo 24.11.2018 06:50:45 od Sojer

No, to s temna trojhackama nechápu, kdyby radši řešili odpad okolo vody (úklid). ZarBneni vody, to ne to spis nám ještě budou dělat trable a za chvíli dáme za papíry 4000,-

Vloženo 24.11.2018 08:22:47 od Štikáč

Buď je pár z vás blbá jak táka a nebo už fakt nevim. Zbytečná diskuze ohledně muškaření a dvoj či troj háčků mimo lov dravci, který je zakázan od 1.1.-15.6. je to logické kdo to nepochopil, tak není rybář nýbrž PYTLÁK !! U okounu konečně nějaká míra, která měla být na hranici alespoň 20cm, podběrák konečně zavedli povinností bLo na čase, srkačky zaplať pánbůh zakázany ale co se týče neudělání K70 , či konečně povinnost vozit sebou pytel na vlastní odpadky nechápu ! Udělej už pánové i pokrok v úklidu a zavedte povinně pytel na odpadky pro každého!! Nebo vás začnu bombardovat fotkama ze všech svazových vod, kde jezdím a vydím tam ne kila ale tuny odpadu!!!!!

Vloženo 24.11.2018 20:21:14 od Michal

No rekl bych ze nic zavratnyho v mnoha bodech nebo da se rici ve vsech je me to jasne a bylo uz ne z to prislo....me spise zarazi jako kaprare jiny veci....zakaz bivakovani oddelani prutu a podlozky uplne mimo vodu a vsem s tim spojene...si myslim ze pro kluky co jezdi na delsi vypravy by se meli zminit o tomhle ci aji o vyvazce na lodi

Vloženo 28.11.2018 17:51:34 od Milan

Co měly udělat tak neudělali (K 70,lov v letních měsících 24hod.)Podporují akorát pytláky!

Vloženo 09.12.2018 14:58:44 od Milan

Hlavně řeší co a jak ale že se rybáři nemůžou pořádně dostat k vodě to neresi


2018 Chyť a pusť· Technicky zajišťuje: Simplia s.r.o.· Design a UX: Petr Široký

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR