Novinky

Rozhovor s Raphaelem Biaginim

27.05.2015 5 minut čtení

Rozhovor s Raphaelem Biaginim

Dobrý den, Raphaeli, můžete se nejprve čtenářům krátce představit a říci jim, jak jste se dostal ke své vášni pro lov kaprů?

Samozřejmě. Je mi třicet let a žiji na jihu Francie. Jsem po všech stránkách vášnivý člověk. Pracuji jako asistent manažera, ale mám i spoustu zájmů. Ve své době jsem trávil spoustu času u klavíru, hudba je pro mne hodně důležitá. Také miluji cestování, procestoval jsem několik let života, a rád o něm píšu.

Moje vášeň pro lov kaprů vznikla někdy v roce 1992. Tehdy jsem zkusil ulovit kapra na francouzské řece gard a doslova mne zaskočila síla, s jakou mi ryba vzdorovala. Situaci jsem tehdy nezvládl a kapr mi utekl, nicméně, probudil ve mně touhu to zkoušet znovu. A pak už jsem nemohl přestat.

To bude zřejmě doba, kdy jste s Tonym Davies-Patrickem natočili DVD s názvem "Kapři a sumci – evropské dobrodružství" (v originálu: Carp & Catfish adventures Europe). Jak vlastně vznikl nápad, že se s Tomem tohoto dobrodružství zúčastníte?

Pro mne bylo toto dobrodružství především setkáním. Poté, co jsem sám hodně cestoval, měl jsem obrovskou touhu se setkat s Tonym, který je v pravém slova smyslu „světoběžníkem“. Žít daleko od domova přináší člověku do života mnoho zvláštního. Muž, který se dokázal adaptovat v nejrůznějších podmínkách, které byly vzdálené jeho přirozeným, má zcela jiné vidění světa, než s jakým se setkáte u „sedavých“ typů. A to já obdivuji a sdílím. Proto jsem byl nadšený, když mne Tom oslovil.
Navíc, natočení filmu byl jakýsi logický krok v mém životě. Už tehdy jsem byl poměrně mediálně známým rybářem a cítil jsem, že bych rád ostatním rybářům formou filmu ukázal, co všechno může rybolov člověku dávat. DVD i jeho pokračování měly úspěch, za což jsem moc rád.

V květnu 2009 se ti podařilo již podruhé ulovit nádherného lysce jménem Nautilus. Můžeš nám něco říci o svém prvním setkání s touto úžasnou rybou?

Bylo to neuvěřitelné, když jsem Nautila chytil podruhé v roce 2009 na úžasné hmotnosti 35,5 kg. Chytit takového lysce na svazové vodě, a to ještě k tomu dvakrát, to je skutečná událost.
Poprvé jsem se s tímto velikánem setkal v roce v roce 2003. Právě jsem se snažil obrátit svůj člun, když se objevil na hladině jen pár metrů ode mne. Voda byla průzračná a tak jsem mohl pozorovat, jak si majestátně pluje kolem mojí lodi. Byl to krásný zážitek a já jsem si tehdy slíbil, že jednoho dne si tohoto krasavce pohladím. No, a o dva roky později, v roce 2005, se mi to podařilo. Svedli jsme spolu neuvěřitelný souboj, který si pamatuji dodnes. A když pak lysec ležel na mé podložce, řekl jsem si, že mu musím dát jméno. A pojmenoval jsem ho Nautilus neboli Ponorka, protože tak mi pod vodou připadal, když mi během souboje obrovskou silou svých 28 kg vzdoroval.

Máš vůbec ještě nějaké další ambice a touhy ve světě lovu kaprů?

Jasně. Rád bych, abych i nadále prožíval dobré časy, tak jako doteď. Pak bych si moc rád ulovil 30 kg „double“, a aspoň 25 kg šupináče v mé oblíbené řece.

Můžeš nám prozradit tři svá nejoblíbenější místa, kam jezdíš za kapry?

Především bych chtěl říci, že nelovím na soukromých revírech. Jen jednou jsem při příjezdu k vodě platil, a to bylo na jezeře Sarulesti v Rumunsku – a to je něco hodně odlišného od toho, co ve Francii označujeme jako soukromý revír. Jinak chytám jen na svazových vodách.

Co se týče mých tří nejoblíbenějších míst, na prvním místě bych asi jmenoval svou srdeční záležitost, kterou je francouzská řeka Herault. Nedovedu přesně vysvětlit, proč mám tak silný vztah právě k této řece, ale od prvního dne, který jsem u ní strávil, jsem se do ní zamiloval. A přestože v ní neplavou žádní mamuti, mám ji prostě nejraději. Vždy, když sedím na jejím břehu, cítím se hluboce dobře.

Mou druhou nejoblíbenější vodou je malý, sotva 2-hektarový lom nedaleko Mandelieu la Napoule. Tomuto jezírku říkám „Můj mistr“, protože je to zdaleka to nejsložitější místo k rybolovu, na jakém jsem kdy lovil. Strávil jsem tu desítky a desítky nocí s výsledky kvantitativně naprosto neuspokojivými ve srovnání s mým obvyklým standardem, nicméně obrovskými v porovnání s těmi, kterých tu dosáhli ostatní rybáři. Počet kaprů, které jsem zde ulovil, by se sice dal spočítat na prstech rukou, nicméně, lovit na téhle vodě je zkušenost, která zformuje rybářův charakter. A toho si cením.

A konečně, mojí třetí nejoblíbenější destinací je malý kanál, který teče nedaleko od mého domova. To je místo, kam jsem rybařil, když jsem jako třináctiletý teenager chodil za školu. Tehdy jsem byl šťastný, když se mi tu podařilo chytit jakoukoli čudlu a když měla ryba pár kilo, byl jsem na vrcholu blaha. O deset let později jsem se sem vrátil, a jaké bylo moje překvapení, když jsem tu objevil nádherné, velmi staré a velké ryby. No jo, tenhle kanál je moje další srdcovka.

Rafaeli, jsme na konci našeho rozhovoru. Máš nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Ano! Přeji všem nadšeným rybářům, aby šli za svými sny! Žijte u vody, žijte naplno!

Děkuji ti za rozhovor a čas, který jsi mi poskytl.

Není zač. Já děkuji, že jste mne oslovili.

 

Galerie

Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim
Rozhovor s Raphaelem Biaginim

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR