Rady zkušených rybářů

Časově nenáročná kaprařina

Pokud tento název vidí dnešní kapraři, ihned se začnou rozmýšlet jaké boilies a jaké jiné přísady přidat, aby dokázali ryby v co nejkratším časovém horizontu nachytat. Je pravda, že většina rybářských firem má ve svém sortimentu různé druhy boilies, které se vyznačují rychlou rozpustností i účinností. Tyto nástrahy bezpochyby fungují, ale jejich cena je kolikrát dosti velká a někdy lze najít ještě rychleji fungující alternativy. Chtěl bych zde napsat několik typů jak uspět i na hodinové vycházce s použitím pouze jednoduchých a finančně nenáročných nástrah a prostředků. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že při tomto stylu lovu jsou běžné úlovky bílé ryby a také menších kaprů.

01.06.2016 7 minut čtení

Časově nenáročná kaprařina

Pokud tento název vidí dnešní kapraři, ihned se začnou rozmýšlet jaké boilies a jaké jiné přísady přidat, aby dokázali ryby v co nejkratším časovém horizontu nachytat. Je pravda, že většina rybářských firem má ve svém sortimentu různé druhy boilies, které se vyznačují rychlou rozpustností i účinností. Tyto nástrahy bezpochyby fungují, ale jejich cena je kolikrát dosti velká a někdy lze najít ještě rychleji fungující alternativy. Chtěl bych zde napsat několik typů jak uspět i na hodinové vycházce s použitím pouze jednoduchých a finančně nenáročných nástrah a prostředků. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že při tomto stylu lovu jsou běžné úlovky bílé ryby a také menších kaprů.

1. Výběr místa

Tuto část považuji za vůbec nejdůležitější, protože je samozřejmě hloupost pokoušet se chytat kapry tam, kde se nevyskytují a ač se tomu nechce věřit, jsou místa kde můžete vnadit klidně měsíc předem a budete zde stejně pouze smutně sedět, protože kapři vám maximálně vyčistí lovné místo od volně vhozených návnad a vaši nástrahu nechají bez povšimnutí. Ano i taková místa existují, ale většinou pokud kapři přijímají volně vhozenou návnadu, přijímají i vaše nástrahy. Ale já bych se zde chtěl bavit o lovu bez předchozího prokrmování lovného místa. Nejlepší je si vytipovat zhruba tři místa ve vašem revíru. Jak je ale vybrat ? Občas to může být oříšek, ale věřte, že to není nic těžkého, pokud se tomu člověk opravdu věnuje a věnuje tomu alespoň 30 min svého času. Hledejte místa jako jsou rákosí, spadlé větve, podemleté břehy,atd. Na řekách výborně fungují přechody mezi mělčinou a hloubkou, tyto místa lze najít buď sonarem nebo markerem. Na každém místě se aspoň na 5 minut zastavím a pozoruji hladinu.

Největším signálem, že jsme zde správně, jsou kapři, kteří vyskakují nad hladinu. Dále pozorujte kruhy na hladině, pokud svítí sluníčko jsou dobře viditelné i obrysy kaprů na hladině. Jako další signál, že se zde ryby vyskytují, je zvířený prach ze dna nebo bubliny, ale pozor tyto bubliny mohou i občas znamenat uvolňování plynu ze dna, proto bych tento signál zvažoval až jako poslední. Dalším, ale špatně se rozeznávajícím signálem potenciálně dobrého místa jsou převážně na řekách naplaveniny různého odpadu, pylu, listí atd. Tyto místa poznáte například na řece podle toho, že v určité části řeky je jakási dálnice z těchto naplavenin na hladině a nachází se pouze na jednom úseku celé šíře vodního toku. Tyto místa bývají obzvláště dobrá, protože ryby zde požírají z naplavenin různé druhy hmyzu. Pokud tedy máme vybraná místa, je potřeba zjistit jaký druh podkladu dna na lovném místě vlastně máme. Zásadní jsou tři druhy- písečné, kamenité a bahnité. Podloží zjistíme jednoduše nahozením olova gramáže alespoň 80 g do lovného místa a necháme dopadnout. Po dopadu prudce trhneme, pokud olovo popojede bez odporu, nejspíše se nacházíme na písečném dně. Pokud olovo klade odpor nebo dokonce trvá než ho popotáhnete, natrefili jste nejspíše na bahnité dno. Pokud na vlasci ještě budete mít kusy listí a olovo bude páchnout, je to jasné. Pokud ne, jste nejspíše na kamenitém dně.

2. Montáže

Nyní si řekneme něco k montážím, které se při takovémto lovu dají použít. Pokud chceme být co nejvíce úspěšní, určitě zvolíme krmítko, které můžeme navázat několika způsoby. Já zde popíši jeden způsob, se kterým si vystačíte skoro ve většině případech a jeho účinnost je podle mě téměř 100 %. Krmítko nastražuji takzvaně na poloprůběžno. Obrázek krmítka, které je vhodné, je v obrázku pod tímto odstavcem. Toto krmítko navazuji jako naprůběžno, pod ním je návazec dlouhý 10 -15 cm, jediným rozdílem od průběžné montáže je ten rozdíl, že nad krmítko zhruba ve vzdálenosti 10 cm cvaknu broček. Pokud ryba projeví o nástrahu zájem, nasaje jí a buď se o háček píchne a rozjede se nebo se s nástrahou v tlamě rozjede pomalu. V obou případech dojde k tomu, že když krmítko narazí na broček, rybu samo zasekne, proto vždy čekám na rozjezd a poté již rybu nemusím tolik přisekávat a nezpůsobím ji velké zranění. Pokud montáž utrhnete, ryba se krmítka zbaví. Sami si vyzkoušejte, že pokud krmítko narazí na broček, ten se o kousek pohne. Po pár minutách broček odpadne a tím pádem i krmítko a ryba za sebou nevláčí celou sestavu. Návazec zhotovuji nejčastěji z pletenky o průměru 0,14 mm a háčku velikosti 8 -10.

3. Co do krmítka

Této části přikládám z hlediska účinnosti nejmenší váhu, ale pokud jí neošidíte, máte několik plusových bodů na vaší straně. Do krmítka většinou volím krmítkovou směs nebo method mix. Příchuť si zvolte sami podle svého uvážení, záleží k čemu máte důvěru. Do této směsi dále přidávám trochu partiklu (pšenice, kukuřice). Neuděláte chybu pokud přidáte ještě červy. Pokud chcete, aby vaše směs byla ještě více atraktivní, zalijte jí boosterem libovolné příchutě, ale jen málo, případně zalijte jen část, kterou si dáte stranou.Občas totiž až moc výrazná směs odradí kapry od záběru. Sami potom zkoušejte co vám bude fungovat lépe. Směs by měla lepit. Po nahození by měla vrchní část odpadnout, ale v krmítku by měla zůstat ještě určitá část směsi, která se bude postupně uvolňovat. Špatně je, pokud vše vypadne hned při dopadu na hladinu nebo naopak, pokud vytáhnete vše i po náhozu.

4. Nástrahy

A konečně se dostáváme k slibovaným nástrahám. Zde nevymýšlím nic složitého, většinou vyrážím k vodě pouze s několika druhy. Jako nejlepší volba se mi jeví červi nebo rousnice. Rousnice jsou vhodnější protože lákají větší ryby, kdežto červi lákají i plotice a cejny. Dále jsou zde vhodné různé extrudy, které plavou a výborně se hodí k lovu na kamenitém a bahnitém dně. Na kamenitém z toho důvodu, že nám nezapadne mezi kameny a na bahnitém z toho důvodu, že bahno velmi zapáchá a proto jakákoliv nástraha za chvíli nasaje pach bahna a to je nežádoucí. V tomto případě doporučuji i ostatní nástrahy nadlehčovat třeba kouskem polyesteru. Další výbornou nástrahou je kukuřice, která je naprostou klasikou. Jako další rohlíkové boilies nebo například pelety, ale musíte počítat s tím, že při použití pelet se prodlužuje doba čekání na záběr. Můžete prostě vyzkoušet úplně vše, fantazii se meze nekladou. Dalším dobrým pomocníkem je chleba nebo rohlík. Prostě nástrahy, které nejsou drahé, ale naopak se dají pořídit za pár korun, ale jejich účinnost je vysoká. Pokud máme problémy s malými kapry nebo bílou rybou, doporučuji použít nastražení na vlasový přívěs, dá se tím docela dobře kontrolovat velikost ryb.

5. Samotný průběh lovu

Asi si celou dobu říkáte proč jste si měli vytipovat tři místa, k tomu se ihned dostanu. Je dobré, aby místa byla blízko u sebe. Každému místu zkuste věnovat alespoň hodinku svého času, což máme dohromady 3 hodiny při třech místech. Samy uvidíte, které z nich je nejproduktivnější a příště již můžete jít cíleně pouze na toto místo. Díky tomu, že máte tři místa, omezíte tím nudné vysedávání na jedno místě. Většinou platí, že pokud nepřijde záběr do hodiny, je třeba se porozhlédnout jinde. Dále bych chtěl podotknout, že nikdy neházejte oba pruty do stejného místa, je to nesmysl. Vždy se snažte umísťovat druhý prut na jiné místo, například jeden k padlé větvi a druhý pod vymletý břeh. Čekejte na záběr kdy se vám prut rozjede. Proto doporučuji velmi pečlivě seřídit brzdu.

Závěrem bych chtěl říci, že určitě není cílem této taktiky lovu chytat velké kapry, ale pouze si dobře a aktivně zachytat. Pokud vám někdo bude říkat, že lov na krmítko není kaprařina, tak lže, protože kaprařina není pouze o lovu na boilies a o těch největších rybách. Doufám, že jsem vám tímto článkem pomohl a dal vám i trochu námět k zamyšlení. Proč vždy jen bezhlavě lovit na boilies, když jiné nástrahy mají co nabídnout. Jako například běžně dostupné pečivo, které používali už naši dědové, ale to neznamená, že to nefunguje, ba naopak. Všem přeji krásné zážitky u vody a snad se někdy u vody i potkáme. Petrův zdar.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR