Rady zkušených rybářů

Chytání blízko břehu

Chytání blízko břehu se mi v poslední době velmi osvědčilo. Proto jsem se rozhodl o daném tématu napsat další článek.

31.05.2015 5 minut čtení

Chytání blízko břehu

Chytání blízko břehu se mi v poslední době velmi osvědčilo. Proto jsem se rozhodl o daném tématu napsat další článek.

Chytání blízko břehu je velice pohodlné a účinně, a proto ho velmi často využívám. Mnoho rybářů si myslí, když nahodí, co nejdéle od břehu, tak vytáhne větší počet ryb. Téhle teorii se vždycky rád zasměji. Možná si troufnu říct, že je to právě naopak.

Pochopitelně záleží, na jakém revíru se právě nacházíme. Když chytáme na 300 HA vodě, kde se často rybaří, tak lepší variantou je zvolit chytání ve vzdálenějších místech. A to právě z důvodu výskytu většího množství rybářů, což znamená i více nástrah ve vodě a také většího ruchu. Ryba tak bývá velmi opatrná a také dobře ví, že jí v blízkosti břehu hrozí větší nebezpečí. A proto si také vybírá místa, ve vzdálenějších místech vody - minimálně 100 až 150 m od břehu, kde rybář jen tak lehce nenahodí.

Proto se mi na velkých vodách osvědčilo, naopak právě zvolit daleké náhody. Ale ne vždy. Když chytáme stále na větších vodách, kde je klid a žádný jásající dav koupajících se lidí, nebo málo prochytavána voda, tak se snažím chytat téměř u břehu. Ale takových větších vod, bez jásajícího davu přes sezonu, je v dnešní době velice málo. Proto právě tuhle variantu volím, na menších vodách, často přehradách, které jsou zhruba do 50 ha, kde volím variantu pouze blízko břehu. Přehrady bývají málo navštěvované hlavně koupajícím se davem. Častou příčinou bývá bahno a menší rozloha, pro spokojenost čistotných lidí. Díky bohu za to že je máme.

Jednu menší přehradu mám téměř 200 m od baráku. Kde mi funguje téměř jen chytání u břehu. A to není samozřejmě jediná. Další výhodou je: ulehčení spousta práce, co velice oceňují na krátkých vycházkách. Nepotřebujeme tahat skoro žádné pomůcky. Když krmíme u břehu, volím zakrmení tkzv. rukou. Než házením a zakrmováním do dalekých hodu. Kdy nepotřebujeme raketu, kobru a další pomůcky. Mezi další výhodu je, že si můžeme přesně zakrmit dané místo na centimetr. A to je základ k úspěchu téměř „celé“ rybařiny. O přesném, náhodu se snad nemusím ani zmiňovat.

Další je, že téměř všude v blízkostech břehu, je prudká lavice, nebo pomalý svah do větší hloubky. Co ryby milují, protože voda bývá více prohřátá a vyhledávají zde hlavně přirozenou potravu. Málokdy jsem viděl jezera nebo přehrady, kde je od břehu do konce břehu stejná pravidelná hloubka. Dále bych chtěl také upozornit, že si musíme také hlídat, kde si chceme dané místo předem připravit. Často se mi stává, když u vody sedí nějaký rybář, nebo zrovna prochází pocestný podél vody a vidí jak si dané místo zrovna předkrmuju, především přes dopoledne, nebo odpoledne. Tak se muže stát, že na druhý den muže sedět veselý na našem připraveném místě. Tohle nemám moc rád, a proto si volím břehy, kde se moc rybářů v blízkosti nenachází nebo mě nevidí. Například místa zarostlou trávou, stromy apod. Nebo další variantou je zvolit překrmování za tmy.
Není nad tu pohodu při západu slunce.

Chytání u břehu má, ale další výhodu! Že funguje téměř okamžitě. A někdy si nemusíme ani dané místo více dnu přikrmovat. Ale to záleží, na jakém revíru se už nacházíme. Kde se nachází ryby, tam není třeba, nějak zbytečně kombinovat. Záběry blízko břehu jsem si velice oblíbil. Z mnoha důvodu. Mezi další patří, krásně bojující ryby, které dávají veškeré síly, aby se dostaly co nejdál od rybáře. Bývají to často neuvěřitelné jízdy. Které tak poznáme, od jásacího signalizátoru.

Způsob lovu vždy volím, na položenou. A to z důvodu, jak už jsem se zmiňoval v minulých článcích, chytám pouze na boilies. Boile používám většinou sladké (ovocné) příchutě, často se u břehu vyskytují ovocné stromy nebo keře. U kterých se ryby vyskytují a sbírají. Proto tehdy dávám přednost sladkému boile.
Mezi mé nejoblíbenější sladko kořeněné boile patří pikantní švestka

Další metodou můžeme zvolit chytání na splávek, který má také své kouzlo na krátké vzdálenosti. Záleží, jakou metodu máme raději samozřejmě. Tenhle způsob lovu se mi hodně krát už osvědčil. A proto ho také využívám často. Kde se mi podařilo chytnout krásné úlovky.


Nahozeno 2 m od břehu. (Na předkrmeném místě přišel za 2 hodinky od náhozu). Chyceno na pikantní švestku.


Noční kapřík- Po celém parném dnu potěšil a nebyl jediný. Chycen na pikantní švestku.

Ryby se vyskytují, kde jím to v daný okamžik vyhovuje. A jsem právě přesvědčen, že je to mnohokrát v blízkosti břehu. Přeji mnoho úspěchu a nebát se hodit nástrahu téměř k nohám.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR