Rady zkušených rybářů

Hledání atraktivních míst

Každý, kdo rybaří, mi dá určitě za pravdu, že pro rybáře je nejdůležitější výběr správného místa. Ani nejlepší nástrahy, dipy, obalovačky, zkrátka nic, nepomůže ulovit rybu, pokud budeme na místě o které nemají ryby zájem a není pro ně nijak atraktivní.

20.04.2015 4 minuty čtení

Hledání atraktivních míst

Každý, kdo rybaří, mi dá určitě za pravdu, že pro rybáře je nejdůležitější výběr správného místa. Ani nejlepší nástrahy, dipy, obalovačky, zkrátka nic, nepomůže ulovit rybu, pokud budeme na místě o které nemají ryby zájem a není pro ně nijak atraktivní.

Výběr míst bych rozdělil do dvou aspektů. Lovná místa atraktivní pro rybáře a lovná místa atraktivní pro ryby. Samozřejmě druhá možnost je důležitější pro chycení ryby, ale ani první možnost není zanedbatelná.

Lovné místo atraktivní pro rybáře

Určitě každý rybář vybírá místo již na první pohled. Pokud přijdeme k vodě a místo nás zaujme na první pohled, máme vybráno a až potom hledáme ve vodě místa vhodná k rybolovu. Asi málokdo by chtěl trávit víkend na místě, kde mu za zády projíždí vlaky, nákladní automobily, kde je kolem vody nepořádek, žádná příroda.

Pro mě jsou tohle velmi podstatné faktory. Důležitá je krásná příroda a klid. Takových míst je ale stále míň a míň. Přesto i v dnešní době najdeme jak v Česku, tak v zahraničích spousta vod, které leží uprostřed krásné přírody a chvíle u vody tam, patří k těm nejhezčím.

Lovná místa atraktivní pro ryby

Podstatnější část při výběru vhodného lovného místa je atraktivita pro ryby. Jeden z nejzákladnějších aspektů pří výběru bude určitě roční období a aktuální počasí. V létě bychom určitě neměli hledat úplně mělká místa s vrstvou bahna na dně, kde bude daleko menší množství kyslíku ve vodě než v hlubších částech revírů. Jaro zase nebudeme hledat hluboká místa, kde teplota vody bude nízká, oproti místům s menší hloubkou. Na jaře ryby mají v oblibě teplejší místa a také blízkost břehů, kde se po zimě krmí. Hlubší místa budeme vyhledávat hlavně na podzim nebo někteří z nás i v zimě, kdy se ryby stahují do hlubších vod, kde budou zimovat.

Co se týče aktuálního počasí, jedna z věcí, která se my již nesčetněkrát ukázala jako rozhodující je výběr místa při silnějším větru. V těchto případech je důležité zvolit takové místo, kam fouká vítr. Vítr totiž přináší velké množství přirozené potravy ke břehům a tím se do těchto míst stahují i ryby.

Velmi důležitá je i struktura dna. K prozkoumání dna nám v dnešní době může pomoct spousta věcí. Asi nejlepším pomocníkem je echolot. Jenže na spoustě vod je zakázáno používání člunů. V takovém případě nám velmi dobře poslouží marker. Nahazováním do různých míst zjistíme jak se mění struktura dna.

Pokud se nám podaří najít na dně nějaké nerovnosti nebo přirozené překážky, dává nám to daleko větší šanci ulovit rybu, než dno holé a rovné, kde nenajdeme nic atraktivního pro ryby a v takových místech se ryby moc nezdržují. Samozřejmě i s těchto míst se dají ryby chytat, protože zde ryby proplouvají, ale chce to větší trpělivost a štěstí. Nejlepší místa pro lov kaprů, jsou různé lavice, ale taková místa jsou většinou pod velkým rybářským tlakem.

Mě se nejvíce osvědčily hrany a zlomy ve vodě, které tvoří přirozenou překážku a barikádu. Na těchto místech najdeme nejvíce potravy, protože při větru a proudění vody se zde potrava o hranu zastavuje, jedná se o potravu jako jsou různé mikroorganismy, ale také návnady rybářů. Mnoho rybářů si neuvědomuje, že pokud fouká silný vítr a oni si nakrmí například řepkou, která v pětimetrové hloubce padá ke dnu dlouhou dobu, je odnášena proudem vody o několik metrů. V těchto podmínkách se v menších hloubkách návnada pohybuje i po dně. Proto vyhledávám místa jako jsou tyto hrany, kde mám jistotu že se potrava zastaví a ryby se zde budou krmit. Samozřejmě zde najdeme také větší množství různých sedimentů, ale to není vůbec na obtíž, naopak, kapři zde rádi vyhledávají potravu a rejí ve dně.

Určitě se také vyplatí sledovat rybí aktivitu a hladiny. To nám prozradí, kde se ryby zdržují a pravděpodobně zde najdeme i členité dno nebo nějaké překážky.

Závěrem bych chtěl říct, aby jste nepodceňovali výběr místa. Hlavně na krátkých výpravách může výběr místa rozhodnout a úspěchu a neúspěchu.

Carp team Čečelice.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR