Rady zkušených rybářů

Jarní kaprařina

12.01.2017 2 minuty čtení

Jarní kaprařina

Výběr místa

Každoroční přípravy na jarní chytání začínají už dlouho před samotným lovem. Vždy se snažím vybrat si více revírů a zmapovat si revír, kde by podle mě byl lov na jaře úspěšný. Snažím se vyhledávat mělčí místa, kde se rychleji prohřívá voda. Na rybnících pro samotné mapování mi stačí marker, díky němuž si vyhledám nerovnosti na dně a pomocí distančních tyčí si zapíši vzdálenost těchto míst. Pokouším se najít ve vodě více zajímavých míst, aspoň dvě až tři, abych mohl v případě neaktivity ryb na jednom místě vyzkoušet jiné.

Na řece k mapování dna využívám člun a echolot, protože použití markeru není v proudu řeky moc přesné. Na řece rád chytám v těsné blízkosti koryta a montáže umisťuji na hranu koryta, kde je menší hloubka než v samotném korytě.

Krmení

Voda je ještě po zimě stále poměrně studená a tak to s krmením nepřeháním. V první řadě místa, na kterých chci lovit, předkrmuji třeba dva až tři dny dopředu. Jako hlavní složku krmení volím řepku a dále pelety, které se ve vodě rychle rozpouští. Tuto směs vždy doplním boilie, na které poté i lovím. Pro zatraktivnění do směsi přilívám tekutý booster, kdy mou oblíbenou příchutí je například krill nebo oliheň, která se mi již mnohokrát osvědčila. Při samotném lovu už krmím pouze bodově na montáž kuličkami boilie.

Nejúspěšnější nástrahou minulého jara byla určitě montáž na panáčka, kdy jsem kombinoval vždy masovou příchuť potápivé kuličky se sladkou kuličkou pop-up. Samozřejmě zkouším i jiné montáže například lov se samotnou plovoucí nástrahou. V tomto období rád používám různé obalovací pasty, kterými obaluji jak samotnou nástrahu, tak i třeba olovo pro větší atraktivitu a rychlejší záběr.

Koncová sestava a montáže

Koncové sestavy, které používám na jaře, používám takřka celou sezonu. Jako kmenový vlasec celoročně používám vlasec o průměru 0,30 mm, posledních 15 metrů tvoří shock leader, čirý vlasec o průměru 0,45 mm. Montáže pak volím ze ztužené šňůrky a pro daleké nahazování z fluorocarbonu. Háčky používám Carp ´R´ Us Centurion nebo Continental Snag Hook velikosti 6 nebo 8 podle velikosti nástrahy (viz foto).

Galerie

Jarní kaprařina
Jarní kaprařina
Jarní kaprařina
Jarní kaprařina
Jarní kaprařina

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR