Rady zkušených rybářů

Matteo de Grandi a Manuel Oltramari aneb jak se loví sumci v zimě

Je 14.2. 2014 a já se na veletrhu For Fishing setkávám s dvojicí konzultantů firmy Chyť a Pusť, Matteem de Grandim a Manuelem Oltramarim. Tihle dva věčně usměvaví italští sumcaři z Mantovy se totiž opět po roce přijeli podívat k nám do České republiky. A to právě v době, kdy se v Praze na výstavišti koná For Fishing.

27.02.2015 5 minut čtení

Matteo de Grandi a Manuel Oltramari aneb jak se loví sumci v zimě

Je 14.2. 2014 a já se na veletrhu For Fishing setkávám s dvojicí konzultantů firmy Chyť a Pusť, Matteem de Grandim a Manuelem Oltramarim. Tihle dva věčně usměvaví italští sumcaři z Mantovy se totiž opět po roce přijeli podívat k nám do České republiky. A to právě v době, kdy se v Praze na výstavišti koná For Fishing.

A já opět po roce dostávám možnost s nimi pro vás, čtenáře magazínu Chyť a Pusť, udělat rozhovor na téma lov sumců v zimě. Což je téma, které mne přirozeně, jako každého rybáře, zajímá. Ptáte se proč? No protože u nás neznám nikoho, kdo by sumce v zimě lovil. A tak si sedáme ke stolku v hlavní hale areálu výstaviště, já vytahuji svůj zápisník a zrcadlovku, abych pořídil pár fotek a zapsal si všechny informace, a rozhovor může začít.

První otázka, kterou klukům pokládám, je ta, jak je možné, že chytají sumce i v zimě. Protože já si myslel, že sumec v zimě prostě nežere. (první mi odpovídá Matteo) 

Ne Slávku, tak to není. Sumec, stejně jako každá ryba, je v zimním období samozřejmě mnohem méně aktivní, nežli v průběhu celého roku, ale pokud má tu možnost, klidně něco sežere. Je to jen o tom, že v letním období sumec jezdí řekou sem a tam, ale v zimě se sumci stahují do míst, kde je klidnější voda, a tam v podstatě odpočívají v hejnech. Pokud se ti tedy taková místa podaří najít a sumce na návnadu nalákat, máš půl úspěchu za sebou.

Jak taková místa hledáte, kluci?

No to mi věř, není to žádná sranda, ale mi u řeky bydlíme, a tak už mnoho takových míst známe. I když ti musím říci, že sumci tato místa mnohdy mění a my za nimi po řece jezdíme sem a tam i několik kilometrů, nežli je zase najdeme. Hodně také záleží na tom, jaký je v řece průtok vody. Pokud se Pád zvedne, tak v tu chvíli sumci svá místa mění a najít je pak bývá velmi obtížné. To je také jeden z důvodů, proč za vysokého stavu vody na řeku vůbec nevyrážíme.

A kolik kilometrů řece v zimě třeba ujedete? (tentokrát mi odpovídá Manuel) 

Mnohdy jsou to i desítky kilometrů po nebo proti proudu. Není výjimkou, když denně urazíme s lodí i 40 kilometrů, nežli takové hnízdo najdeme. Když se nám to však podaří, bývá to pak ale mazec a nám se daří.

To je tedy pořádný výkon, kluci. A na co a jakým způsobem sumce v zimě lovíte? (i teď se odpovědi ujímá Manuel)

Jsme spíš vyznavači sportovnějšího stylu lovu. Naší hlavní technikou je vertikální přívlač. Máme s sebou vždy velké množství nástrah. Buď používáme umělé nástrahy, které nám z části zajišťuje Jarda Kučera z firmy Chyť a Pusť, nebo chytáme i na živou rybičku.

A jak dlouho dokážete takhle vláčet? Myslím tím, kolik hodin vertikální přívlače za den dáte v kuse? Vždyť to musí být docela namáhavé? ( i teď odpovídá Manuel) 

Záleží na tom, jestli ryby berou nebo ne. Pokud ano, tak si vyjedeme na řeku po práci třeba jen na dvě hodiny. Pokud ale neberou a máme čas, tak se nám kolikrát stane, že jsme na vodě i 12 hodin v kuse bez jediného záběru.

(V tuto chvíli vstupuje do rozhovoru Matteo a lehce si do Mauela píchne.)

Víš Slávku, už se mi i stalo, že sedíme na lodi, blíží se večer a já koukám, jak Manuel i s prutem v ruce usne. Přestože podřimuje, jeho ruka zvedá špičku prutu stále nahoru a zase dolů.

(Matteo se směje. A tak se Manuela zastanu a povídám Matteovi: „Víš, dvanáct hodin vertikály, to je podle mne výkon hodný vrcholového sportovce! Tak se ani nedivím, že Manuel občas usne!“ Teď se smějí oba.)

A pokračujeme v rozhovoru.

Tohle všechno, co mi říkáte, zní všechno velice zajímavě. A tak by mne zajímalo, kolik se vám tímhle stylem podaří ulovit velkých sumců za rok, takhle v zimním období? (první reaguje Matteo)

Jaké sumce myslíš, Slávku? Ptáš se na sumce nad 2 metry nebo na všechny, které ulovíme? Pokud tě zajímají jen ti větší, tak já sám těch přes dva metry mám tak 20 za zimu a ročně jich ulovím celkem tak 60. A pokud vím, Manuel chytí asi tak stejné množství.

Nechápu nejen to množství, ale hlavně tu velikost a tak se, plný údivu a zájmu, ptám dál. Jaký je tedy váš největší zimní úlovek, z letošního roku? (odpovídá Manuel)

Matteo má rybu 217 centimetrů a cca 70 kilogramů a já si letos chytil 263 centimetrů a 120 kilogramů. Matteo do toho občas zajde ještě na kapry, což mne osobně nebaví. Občas se mu podaří i nějaký pěkný kousek od tohoto rybího druhu. Teď, těsně před odjezdem k vám na výstavu, chytil 18-ti kilogramového šupináče.

To je pěkný úlovek, Matteo. A kam na ty kapry v zimě chodíš? Na řeku nebo na ramena?

Na kapry chodím v zimě málo, ale když nemám víc času a Manuel na ryby nejede, tak si na ně zajdu jen tak na dvě hodiny k nám na kanál. Ten poslední 18-ti kilový šupináč je z kanálu, který teče kousek u nás za městem. Vezmu si prostě pár pelet, prohodím si moje fleky a většinou nejdu od vody, aniž bych si rybu nechytil. Je to o tom, že i kapři, stejně jako sumci, mají svá místa, a na nich se zdržují. A vzhledem k tomu, že už je chytám spousty let, vím, která místa to jsou.

Tak to je skvělé, odpovídám Matteovi, a protože čas na náš rozhovor se už pomalu blíží ke svému konci, děkuji oběma klukům a pokládám jim poslední otázku. Co kdybych za vámi přijel na Pád, vzali byste mne s sebou na ryby? (odpovídá Manuel) 

No jasně, Slávku, ale když tě vezmeme s sebou na sumce, budu ti montáže vázat já. Protože moje montáže jsou ty nejlepší a sumci na ně prostě berou….

Všichni tři se smějeme. Pak si s klukama podávám ruce a s italským pozdravem "Ciao di pesce" si balím své nádobíčko a kluci, ti spěchají zase o stánek dál.

S pozdravem Petrův zdar, Slávek Freecarp.

Galerie

Manuel Oltramari
Matteo de Grandi

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Přidat příspěvek

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR