Zábava a inspirace

Evropské kaprové top revíry

Plánujete letos vyrazit na kaprařskou výpravu za hranice České republiky? Podívejte se, na 7 nejzajímavější evropských kaprařských revírů. Na většině revírů není problém chytit kapitální kapry s váhou přes 30 Kg!

29.03.2015 7 minut čtení

Evropské kaprové top revíry

Plánujete letos vyrazit na kaprařskou výpravu za hranice České republiky? Podívejte se, na 7 nejzajímavější evropských kaprařských revírů. Na většině revírů není problém chytit kapitální kapry s váhou přes 30 Kg!

Francie/Lac de Saint Cassien

Jedná se asi o nejznámější francouzské jezero, které se stalo snem spousty rybářů. Revír se nachází na jihu Francie v blízkosti města Cannes. Jezero zabírá plochu 430ha. Na tomto jezeře si každý rybář najde své, plno lavic, zátok a spousta kapitálních kaprů přes 30kg a v posledních letech nejsou vzácností ani úlovky sumců přes 200cm.

Rybářský řád umožňuje lov na 4 pruty, používat k lovu lodě, ale na druhou stranu jsou zde přísná omezení, mezi které patří: zákaz používání otevřených ohňů, zákaz sakování ulovených ryb, zákaz zavážení nástrah a to i díky některým rybářům, kteří své 4 pruty rozvezly do všech světových stran a zabrali tím velkou plochu a v neposlední řadě je zde nutné přísně dodržovat pořádek na lovném místě.

Cena roční povolenky se pohybuje kolem 2 000 Kč a i přes letní turistický ruch je chytatelné po celý rok.

Francie/ Lac de Curton - Rainbow Lake

Po Cassienu asi druhé nejznámější francouzské jezero o rozloze 51ha, které se nachází v oblasti Bordeaux u města Hostens. Vzdálenost od České republiky je asi 2000km. Rainbow byl v minulosti důl, ve kterém se těžil grafit a i díky této skutečnosti je typický velkou členitostí dna a hloubkami až 8m. Dalším znakem jezera je spousta ostrůvků a některé z nich tvoří i chytací místa. Najdeme zde také plno potopených stromů a dalších různých překážek, které tvoří dokonalý úkryt pro ryby, včetně těch kapitálních. V jezeře najdeme spoustu přirozené potravy pro kapry a proto chytání zde je velmi složitá a každá ryba je vydřená.

21 vybavených chytacích míst, sprchy, bar a každodenní přísun potravin od majitelů zajišťuje komfort i pro dlouhé výpravy.

Cena povolenky se pohybuje kolem 200 EUR na týden.

Francie/ Lac de Madine

Jezero, které původně vzniklo jako přírodní rezervace a můžeme ho najít nedaleko města Nancy ve Francii. Má rozlohu 1100ha a je dlouhé asi 5km. Hloubka dosahuje až 14m. Na jezeře najdeme silnou vodní vegetaci jako jsou pásy travin a jiných vodních rostlin. Dále zde najdeme dva ostrovy. Jeden velký a jeden menší. Menší slouží i k rybolovu, ale druhý ostrov je přírodní rezervací. Na jezeře jsou vyhrazena místo s možností rybolovu a jsou rozdělena na denní a noční chytací zóny. Největší ulovení kapři dosahovali doposud až 28kg.

Na jezeře se koná také spousta rybářských závodů a v tomto roce se zde bude konat World Carp Classic 2015.

Maďarsko/HaromFa

Jedno z nejznámějších maďarských rybářských revírů o rozloze 65 ha. Jedná se o naprosto ojedinělé a specifické jezero v celé Evropě. Průměrná hloubka se pohybuje kolem 2m s velkou vrstvou bahna a celé jezero je pokryto vodní vegetací. Vodní plocha je doslova porostlá spletí stulíků a leknínů, pod vodou najdeme šlahouny silné jako ruka dospělého člověka. Díky tomu je lov na tomto revírů značně obtížný a každá ryba je velkou odměnou pro rybáře.

V jezeře se nacházejí trofejní kapři i přes 30kg a to včetně koi kaprů, ale vzácností nejsou ani velcí líni, amuři, sumci nebo štiky.

Maďarsko/Merenye

V poslední době velmi navštěvovaný revír v Maďarsku, nedaleko jezera HaromFa. Kamenná hráz, jednoduchý profil dna a průměrná hloubka 2m. To je Merenye. Lovná místa často tvoří dřevěná mola, protože pří deštích je zde problém s rozbahněnými břehy. Je to typicky komerční rybník o velikosti 100ha a rybí osádku, kde velkou část tvoří kapři kolem 25kg.

Loví se na tři pruty, kdy je možnost dokoupení čtvrtého prutu. Místa je nutné si rezervovat předem. Týdenní povolenka na 3 pruty vyjde asi na 2 500 Kč.

Maďarsko/Palotasz

Retenční nádrž v severním Maďarsku, kterou si v posledních letech zamilovala spousta rybářů. Průměrná hloubka je 2m a největší hloubku 5-8m najdeme u hráze. Celé jezero je s jednoduchým profilem dna, bez členitosti a bez vázek s velkým nánosem bahna. Břehy jsou bohatě porostlé rákosem. Revír je rozdělen na číslovaná místa lovu. Často se zde pořádají rybářské závody i díky dobré dostupnosti, protože se jezero nachází na jen asi 60km od Budapešti. Je velmi dobře zarybněn a kapři přes 20kg nejsou vzácností. Mimo kaprů se zde dají ulovit i trofejní amuři až 28kg a sumci přes 2m.

Rumunsko/Raduta Lake

Velice známé rumunské jezero, které se proslavilo již v minulosti, kdy se zde lovili obrovští kapří přes 30kg. Ovšem před několika lety zasáhl toto jezero velká pohroma. Uhynulo zde velké množství trofejních kaprů. Proto byla dovezena nová obsádka, především z řeky Dunaj. Kapři mají tímto svůj typický tvar s válcovitým tvarem těla a velkými ploutvemi. Jejich bojovnost je obdivuhodná a při zdolávání stoupá lovci adrenalin na maximum. V dnešní době již opět nejsou vzácností kapři nad 22kg.

Na co se rybář ale musí připravit je obrovské množství vázek. Potopené domy, hřbitovy, telegrafní sloupy a podobně. Dostatečné množství kvalitního materiálů a šokových šňůr je nutností.

Další kaprařské revíry

V dnešní době najdeme po Evropě celkem dost revírů, které jsou velmi dobře zarybněné trofejními rybami. První co mě hned napadne je jezero Alperstedter, které láká rybáře především díky své dokonale průzračné vodě a viditelnosti klidně i 6m. Jezero se nachází v Německu jen 150km od našich hranic. Jedno z dalších jezer, která rybáře zláká svou krásou je rozhodně jezero Bled, které se nachází ve Slovinsku. Průzračná voda, kolem Alpy, nádherná příroda a trofejní kapři. To vše může nabídnout jezero Bled. Zapomenout nesmíme ani na jezero Euro Aqua v Maďarsku, kde můžeme najít až 200 kaprů nad 30 kg, 8 kaprů nad 40kg a údajně i 2 kapry nad 50kg. Další jezero, které mě napadá je francouzské Lac de Graviers. Díky svým trofejním kaprům a také díky svému rekordnímu kaprovi, který se jmenuje "The Scar fish" a při posledním chycení vážil neuvěřitelných 44,9kg, musí zaujmout každého kaprarě.

Stačí si jen vybrat a vyrazit.

Carp team Čečelice.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR