Zábava a inspirace

Filmy s rybářskou tématikou

Předpovědi meteorologů zatím nejsou příliš příznivé a vypadá to, že naši předkové měli opět pravdu a platí pranostika "březen, za kamna vlezem" a možná i "duben, ještě tam budem". Na dlouhé chladné večery anebo dokonce víkendy, kdy by ani psa ven nevyhnal, není nic lepšího než zalézt do peřin, udělat si něco dobrého na zahřátí a kouknout na nějaký ten kinematografický skvost. Jak jinak, než s rybí tematikou? Tady je několik TOP rybářských filmů, které byste měli vidět.

22.03.2018 4 minuty čtení Komentář (1)

Filmy s rybářskou tématikou

Předpovědi meteorologů zatím nejsou příliš příznivé a vypadá to, že naši předkové měli opět pravdu a platí pranostika "březen, za kamna vlezem" a možná i "duben, ještě tam budem". Na dlouhé chladné večery anebo dokonce víkendy, kdy by ani psa ven nevyhnal, není nic lepšího než zalézt do peřin, udělat si něco dobrého na zahřátí a kouknout na nějaký ten kinematografický skvost. Jak jinak, než s rybí tematikou? Tady je několik TOP rybářských filmů, které byste měli vidět.

Zlatí úhoři

Režie: Karel Kachyňa
Hrají: Vladimír Menšík, Slávka Hozová, Rudolf Hrušínský, Radoslav Brzobohatý, Eliška Balzerová, Jiří Cízler, Karel Augusta, Luděk Munzar a další

Začněme v našich luzích a hájích. Píše se rok 1979 a režisér Karel Kachyňa uvádí svůj nový film podle stejnojmenné povídky Oty Pavla Zlatí úhoři. Dílo plné krásné české krajiny v okolí řeky Berounky, silných emocí korespondujících s válečnou situací v naší zemi i velice specifický vztah mezi tátou a synem. Film plný kontrastů a silných momentů, které chytí každého diváka za srdce, to všechno jsou Zlatí úhoři, snímek, který získali hlavní cenu na mezinárodním filmovém festivalu Prix Italia.

Případ pro rybáře

Režie: Lucie Bělohradská
Hrají: Viktor Preiss, David Matásek, Jan Dolanský, Matěj Hádek, Jana Pidrmanová, Ilona Svobodová, Klára Melíšková, Jiří Dvořák a další

Další český film s tématikou o rybaření je Případ pro rybáře - česká detektivka natočená podle povídky Hany Proškové vznikla v roce 2013 a režisérka hvězdým obsazením rozhodně nešetřila. Jak už to tak u detektivů bývá, většinou je práce nemine ani na dovolené. Ani detektiv Vašátko nemá na svém rybářském rekreačním pobytu chvilku klidu. Ještě se ani téměř nedotkl prutu a už se svým přítelem a pomocníkem malířem Horácem odhalí vraha stopařky, jež měla ještě celý život před sebou.

Na Zlatém jezeře

Režie: Mark Rydell
Hrají: Katharie Hepburn, Henry Fonda, Jane Fonda, Doug McKeon, Dabney Coleman a další

Snímek Na Zlatém jezeře zachycuje především konflikt mezi generacemi. Manželé Ethel a Norman právě prožívají krizi, která dosáhne vrcholu na dovolené u Zlatého jezera v Nové Anglii. Spouštěcím impulsem se stane návštěva dcery Chelsey s jejím novým partnerem Billem a jeho velmi svéhlavým synáčkem Billym.
Zpočátku spolu dva "berani" Norman a Billy doslova válčí, později ale chlapec srdce budoucího dědečka obměkčí a ten si uvědomí, o co všechno přišel, když své dceři nevěnoval příliš pozornosti. Přitom ona přesně o takovém vztahu s otcem vždy snila. K. Hepburn a H. Fonda za role v tomto filmu získali cenu akademie.

Na rybách s Johnem

Režie: John Lurie
Hrají: Dennis Hopper, Willem Dafoe, Matt Dillon, Jim Jarmusch, Tom Waits, John Lurie

Pokud by existoval žánr komediální dokument, určitě byste tam zařadili filmovou sérii Na rybách s Johnem, která vznikla ve Spojených státech amerických roku 1991 a čítá dohromady šest snímků. Jako mozaika se nám poskládají momenty z dobrodružné výpravy party herců, kteří cestují za svým známým. Vtipné komentáře a situace, ale i parádní rybářské akce, to všechno vám tato hexalogie nabídne!

V srdci moře

Režie: Ron Howard
Hrají:  Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Ben Whishaw, Brendan Gleeson, Jordi Mollà, Tom Holland a další

Americký film natočený roku 2015 vypráví příběh dle skutečné události. Děj se odehrává na jedné velrybářské výpravě v zimě 1820. Tehdy poprvé přišla odplata za tolik vyhaslých velrybích životů. Příroda se rozhodla ukázat svou moc a nechala zaútočit na jednu velrybářskou loď gigantickou velrybu. Že vám to něco připomíná? Ano, přesně tahle událost stála u zrodu románu Hermana Melvilla Bílá velryba, v originále Moby Dick.
Mimochodem, podle románové předlohy vznikl film Bílá velryba roku 1956 pod taktovkou Johna Hustona.

Stařec a moře

Režie:  Henry King, Fred Zinnemann, John Sturges /  Jud Taylor / Alexandr Petrov
Hrají:  Spencer Tracy / Anthony Quinn / Gordon Pinsent

Když už jsme nakousli ty knižní klasiky, nelze nezmínit snad nejznámější knihu Ernsta Hemingwaye Stařec a moře. Jak už to u takových děl bývá, byla zfilmovaná hned několikrát, konkrétně v letech 1958, 1990 a 1999. Starý rybář touží po chycení velkého mečouna. Největší boj ale nesvádí s rybou, nýbrž sám se sebou. Svědkem tohoto jeho zápasu je ono velké, nekompromisní moře. Na peprnosti příběhu přidává skupina žraloků, která neustále hladově brousí kolem.

Komentáře ke článku (1)

Martin 03.11. 19:27:38

Ještě : Na rybách

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR