Zábava a inspirace

Houseboat – ideální místo pro bydlení i dovolenou na vodě

Hausbót se stal inspirací pro mnoho televizních a seriálových předloh. Jedná se o velmi atypický způsob bydlení na vodě. Houseboat zpravidla není vybaven vlastním pohonem, kotví na břehu klidných řek či přehrad a slibuje komfortní zázemí pro dokonalou dovolenou i pokojný život pro milovníky vody.

22.10.2018 4 minuty čtení

Houseboat – ideální místo pro bydlení i dovolenou na vodě

Hausbót se stal inspirací pro mnoho televizních a seriálových předloh. Jedná se o velmi atypický způsob bydlení na vodě. Houseboat zpravidla není vybaven vlastním pohonem, kotví na břehu klidných řek či přehrad a slibuje komfortní zázemí pro dokonalou dovolenou i pokojný život pro milovníky vody.

V případě změny kotviště využívá vlečnou loď. Rozhodně se nemusíte obávat typického kymácení na vodě, jak jste zvyklí z malých lodí. Houseboat je stabilní dům na vodě s kompletním vybavením a rozhodně stojí minimálně za vyzkoušení všem rybářům, kteří chtějí snídat vedle již nahozené udice.

Koupit nebo půjčit?

Jestliže vás láká obydlí na vodě, zkuste jej nejprve otestovat. Pronájem hausbótů lze využít nejen na našich českých řekách, ale též evropských kanálech a užít si tak třeba týden dovolené ve zcela nové podobě. Pro mnohé bude čas strávený na tomto typu bydlení jedinečným zážitkem a dobrodružstvím a věřte, že pokud vám hausbót přiroste k srdci, budete velmi brzy zvažovat jeho koupi. Zajeté společnosti vám mohou nabídnout též dlouhodobý pronájem, což může být pro někoho báječným kompromisem před finálním rozhodnutím pro koupi.

Houseboat

Aktuálně si smíte pronajmout houseboat po celé republice a budete-li mít štěstí, budete kotvit vedle známé osobnosti. Život na vodě totiž symbolizuje luxus a hrdě jej propagují některé celebrity. Navíc v Holandsku, kde má obydlí na vodě dlouholetou tradici, za něj zaplatíte skoro stejné peníze jako za byt v centru města! Většina českých hausbótů je navržena v dispozičním řešení 2 + 1, ovšem najdou se i větší modely pro početnější skupiny či rodiny s dětmi. Jinak je plavidlo vybaveno přívodem elektrické energie, pohodlnými lůžky i nábytkem. Záleží tedy především na vašich preferencích, co všechno od nového domova očekáváte. Proto se vyplatí zaplatit si jej třeba na prodloužený víkend, nebo týden společné dovolené s dětmi.

Vybavení domu na vodě

Častou otázkou je řešení sociálního zařízení. Toaleta je v tomto případě řešena stejně jako u mobilních domů, suchým záchodem anebo plastovou jímku, kterou si můžete nechat pravidelně vyvést. Je to tedy úplně stejné jako chata a dalších rekreačních místa, kde se nelze napojit na kanalizaci.

Budete-li vybírat pečlivě, najdete i modely plavidel s dostatečně velkou plochou pro vaše pruty a veškeré rybářské zázemí. Na internetu najdete celou řadu houseboatů k pronájmu. Liší se cenou, vybavením i místem, kde právě kotví. Jestliže je pro vás téma bydlení na vodě zcela novým pojmem a doposud jste rybařili pouze ze suchého břehu, nejprve si zkuste pronajmout čluny, z nichž můžete přímo rybařit do vody a ujistit se, že vás na vodě nepostihne nějaká nepříjemná nevolnost. Jako pravý rybář si na houseboat musíte pořídit též kvalitní rybářské oblečení, s nímž budete připraveni na rybaření v každém počasí. Pozor, bydlet na vodě lze bez jakéhokoliv omezení také v zimních měsících!

Jak funguje pronájem hausbótu?

Ceny pronájmů houseboatů najdete už za několik stovek na den, čímž se ve výsledku vyrovnáte cenám v průměrných hotelích. Pokud u vás vyhraje pronájem, můžete si být jisti, že investujete peníze do jedinečné dovolené s těmi nejbližšími. Před převzetím plavidla vás čeká komplexní proškolení, přičemž některé firmy specializující se na pronájem hausbótů garantují také pojištění, zajištěné parkování vašich vozidel v oploceném areálu a možnost vzít si jízdní kola či čtyřnohé mazlíčky s sebou na loď.

Bydlení na vodě jako životní styl

Bydlení na vodě vás učaruje, zvláště pak, je-li rybaření a kontakt s vodou vaším denním chlebem. Jen si to představte, jak u ranní kávy pozorujete klidnou hladinu a užíváte si nefalšované ticho vod, naviják se lehce pohybuje a ruch města je někde v dálce za vámi. Houseboat vám svým vybavením a funkcemi plně nahradí jakýkoliv domov v panelovém domě či rodinném domku. V případě koupě počítejte s vyšší cenou u novějších modelů hausbótů, které splní požadavky i náročných zákazníků toužících po luxusním designu a zázemí. Cena je vždy odvozena od velikosti lodi, jejího stáří a vybavení. Našli jsme pouze jednu velkou nevýhodu. Na hausbót se nelze přihlásit s trvalým bydlištěm. Pro někoho, kdo rád rybaří v divokých vodách, se může rybaření na hausbótu jevit jako nudnější záležitost, ale jsme přesvědčeni, že si kotvení na vodě zamilujete stejně jako my.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR