Kryštof KučeraMikbaits s Chyť a pusť
Kategorie

Jak se stát rybářem z povolání? Základní informace o českých rybářských školách

Naposledy nakoupili

David B. před 14 minutami
Fin Vlasec FLR Carbon

Fin Vlasec FLR Carbon

Skladem 87 Kč 97 Kč
Tomáš S. před 24 minutami
Gaby Polštář Kapr mini šupináč 36 cm

Gaby Polštář Kapr mini šupináč 36 cm

Zboží u dodavatele 203 Kč
petr Š. před 36 minutami
Fox Kšiltovka Green & Black Trucker Cap
ladislav š. před 50 minutami
Zfish Bivak Deluxe King Size 2 Man
Vloženo 12.07.2018 - Autor: Martin Poslední
Jak se stát rybářem z povolání? Základní informace o českých rybářských školách

Možná vás samotné čeká rozhodování, jaký obor si po základní škole vybrat. Sami máte jasno v tom, že vás to od mala nejvíce táhlo k vodě a práce v rybolovu je to, co byste chtěli dělat. Možná jste rodiče malého „vodníka“, který se vždy nesmírně těší do rybářského kroužku (ty jsou dnes součástí každého i menšího města a přijímají do svých řad děti již v předškolním věku, aby se v nich naučily základy rybaření), a vy už teď přemýšlíte, že byste jej směrovali touto cestou. Pojďme se tedy dozvědět více o tom, jak si stojí rybářské školy v České republice.


Rybáři z povolání v praxi

Nutno říci, že vystudovat rybářskou školu neznamená jen chytat v budoucnu ryby a nahazovat vlasec. Absolventi rybářských škol jsou specialisté, kteří se mohou uplatnit ve službách pro rybářství, stejně tak z nich ale mohou být rybářští technici v provozech rybářské prvovýroby, technici při výrobě rybářských potřeb, odborníci ve zpracování a odbytu rybářské produkce nebo samostatní podnikatelé v oblasti rybářství. Bývají z nich zkušení hospodáři rybářských revírů a pracovníci rybářských svazů. Mohou se ale uplatnit i ve vodohospodářství, podnicích povodí řek, organizacích zabývajících se ochranou přírody či v orgánech státní správy. Česko se pyšní silnou rybářskou tradicí, a to přesto, že nemáme moře a zaměřujeme se pouze na sladkovodní ryby. I napříč tomu ale podle průzkumů v Česku kvalitní rybáři z povolání stále chybí.

Kam po základní škole

Česko disponuje několika rybářskými školami. My se ale zaměříme na dvě nejznámější, tradiční, kde jinde než v ráji rybníků, Jihočeském kraji. Tou první je Střední rybářská škola Vodňany. Nabízí úplné střední odborné vzdělání a čtyřleté studium je zde zakončeno maturitní zkouškou. Studenti se zde učí odbornosti v obecném rybářství, vodním hospodářství, rybářství ve volných vodách, v chovu ryb i v rybníkářství. Od září 2018 nabízejí ve Vodňanech možnost dálkového studia rybářství zakončeného titulem DiS.

Druhou střední školou je Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni, která má věhlas také ve světě. Následuje moderní technologie a během své téměř šedesátileté existence vychovala stovky rybářských odborníků, kteří se uplatnili i v zahraničí. V současné době v Třeboni nabízejí tříletý učební obor „Rybář“, po kterém mohou studenti pokračovat ve dvouleté rybářské specializaci zakončené maturitou. Druhým oborem, který můžete v Třeboni studovat, je obor „Ekologie a ochrana krajiny – vodohospodář“. O ten mají údajně vysoký zájem dívky, které se zajímají o životní prostředí a baví je biologie, geologie a meteorologie.

Rybáři vysokoškoláci

Studenti, které odborné obory zaujmou, mohou pokračovat ve vysokoškolském studiu. Také v této oblasti vybíráme dvě v České republice vyhlášené vysoké školy. V rámci první z nich, Mendelovy univerzity v Brně, mohou maturanti pokračovat v oboru Rybářství a hydrobiologie, který zde má tradici již od roku 1949.

Druhou významnou vysokou rybářskou školou je Jihočeská univerzita a její Fakulta rybářství a ochrany vod. Ta se pyšní tím, že zdejší absolventi pravidelně nalézají uplatnění v oboru na vysokých pozicích v oblasti Povodí, Ministerstva životního prostředí, Ministerstvo zemědělství a významných státních institucích.

V případě, že je pro vás nebo vaše děti rybářství více než koníček a trávíte jím většinu času, stojí za to zvážit studium střední a následně vysoké rybářské školy. Vaše práce tak může být současně vaší láskou, a to je u každého povolání to nejdůležitější.

Komentáře ke článku (0)

Přidat příspěvek

Zatím žádné názory


2018 Chyť a pusť· Technicky zajišťuje: Simplia s.r.o.· Design a UX: Petr Široký

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR