Zábava a inspirace

Jak vidí ryby? Ošálit jejich zrak není jednoduché

U ryb rozlišujeme smysly trochu jinak než u suchozemských tvorů. Můžeme je rozdělit na zrakové, čichové, hmatové, chuťové, statoakustické a postranní čáry. Dravci mají zpravidla vždy lepší zrak, naopak mrchožrouti toho moc vidět nemusí, za to mají perfektní čich.  My se dnes zaměříme na zrak a zodpovíme časté otázky rybářů. Pak už jen stačí poznatky aplikovat do praxe a zvýšit tak šanci na úlovek.

19.10.2017 4 minuty čtení Komentář (1)

Jak vidí ryby? Ošálit jejich zrak není jednoduché

U ryb rozlišujeme smysly trochu jinak než u suchozemských tvorů. Můžeme je rozdělit na zrakové, čichové, hmatové, chuťové, statoakustické a postranní čáry. Dravci mají zpravidla vždy lepší zrak, naopak mrchožrouti toho moc vidět nemusí, za to mají perfektní čich.  My se dnes zaměříme na zrak a zodpovíme časté otázky rybářů. Pak už jen stačí poznatky aplikovat do praxe a zvýšit tak šanci na úlovek.

 

V čem jsou rybí oči jiné?

Ryby oči jsou uzpůsobené životu ve vodě, jsou poměrně dobře pohyblivé a namísto slzných kanálků jsou tzv. slizové žlázy. Na rozdíl od savců, ryby nemají klasická víčka. U sleďovitých ryb se ale můžete setkat se svislými víčky, které ale neslouží jako ochrana proti poranění či regulace světla, jako je tomu u nás, ale chrání oko při rychlém pohybu ve vodě. Dalším rozdílem je velikost zornice, která je u ryb podstatně větší, aby propustila více světla ve špatných světelných podmínkách. Vodní hladina totiž odrazí až 90 % dopadajícího světla, pod vodou pak může být i za slunného dne docela tma.

Není oko, jako oko

Velikost

Různé ryby mají také různě velké oči. Je to dáno především způsobem života a vyhledávanou potravou. Ryby aktivní ve dne mívají větší oči a potravu hledají zrakem (štika, cejn,…). Nočním rybám stačí menší oči, protože spoléhají spíše na čich a ve dne moc dobře nevidí.

Tvar

Čočka rybího oka je kulovitá a kvůli tomu je ryba relativně krátkozraká. Dobře vidí na vzdálenost 5, max. 10 m, a to už je co říct. Zvýhodněná je např. štika nebo pstruh, protože mají oči více vepředu, proto dohlédnou dál.

Široký rozhled

Díky tomu, že je čočka blízko rohovky a celkově je oko velmi pohyblivé, má ryba široké zorné pole. Horizontálně až 170°, vertikálně až 150°. To znamená, že ryba vidí prakticky všude kromě bezprostřední blízkosti před tlamou a za ocasem.

Slepota u ryb není problém

Občas narazíme na poraněnou rybu v oblasti oka, nebo oko dokonce chybí. Neznamená to pro rybu rozsudek smrti. Vystačí si s ostatními smysly a hlavní úlohu sehraje postranní čára, která zaznamenává proudění vody a změny tlaku. Umožňuje tak rybě určit jak vlastní polohu, tak i polohu překážky nebo kořisti.

postranní čára

Postranní čára

Vidí ryba barevně?

Ano, dokonce rozeznává odstíny jedné barvy a vnímá část ultrafialového nebo infračerveného spektra. Veškeré barevné vidění má pod palcem sítnice, která se skládá ze dvou receptorů: tyčinek a čípků. Počet a velikost receptorů pak udává, jak dobře ryba vnímá barvy. Převažují-li tyčinky (ryby aktivní v noci), ryba není na barvy tak citlivá, jako když převažují čípky (ryby aktivní přes den).  

 

A teď rybářská praxe - 4 tipy, jak rybě ošálit zrak

  1. Ačkoliv se to nezdá základem je chovat se tak, aby nás ryba nespatřila. A to ani náš stín dopadající na vodu. Dvakrát důležité je to na malých a mělkých vodách.

 

  1. Rybě prezentujeme nástrahu, která bude lákat jak chováním a pohybem ve vodě, tak i barvou. Chce to mít cit pro detail a trpělivost. Vedete-li např. třpytku, nespěchejte. Pomalejší rotační pohyb lépe předvede lesklé odrazy a rybě se bude jevit jako živá.

 

  1. Při lovu ryb s horším zrakem (sumec, úhoř,…) nebo v zakalené vodě barva nehraje roli. Za to při lovu štiky nebo bolena v čisté vodě si dejte záležet jak na barvě nástrahy, tak i vlasce. Příliš silný vlasec rybu zřejmě odradí.

 

  1. Stále čekáte, že povíme nějakou tu barvu, která funguje nejlépe? To se asi nedočkáte. Cílem není vybrat jednu, ale poradit vám, abyste si do výbavy zařadili větší škálu, protože nikdy nevíte, jaká barva se bude rybě zrovna líbit. Je třeba zkoušet a střídat. Mezi rybáři se ale často doslechnete, že v čisté vodě fungují přirozené barvy, klidně i černá, v zakalené nebo za šera zase ty pestré. Když je hodně slunečno, rybkám se líbí měděná barva. Vláčkaři určitě potvrdí.

 

Ryby jsou sice němé, ale naštěstí nejsou slepé (až na výjimky) ani hluché. Jeden rychlejší pohyb, jedna vibrace přicházející od břehu a ryba je fuč. Pravý lovec je trpělivý a tichý. A měl by být i rád, že nezná všechna tajemství, jak vyzrát na svého soupeře. To by potom totiž nebylo žádné dobrodružství. Nemáme pravdu?

Komentáře ke článku (1)

Jakub Hladký 07.11. 21:52:17

Já se před časem na to podobné ptal v třeboňské rybářské škole a odpovědi jsem sepsal https://www.rybo.cz/jak-vidi-ryby-barvy/

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR