Zábava a inspirace

Největší sladkovodní ryby světa

V tomto článku se zaměříme na největší sladkovodní ryby světa, které jsou obrovským lákadlem snad pro každého rybáře a spousta z nás sní o ulovení některé z nich. Jsou druhy, které jsou nám vzdálené, o kterých možná někteří ani nevědí, ale existují druhy, které se dají chytit i u nás a nebo se za nimi vydat do zahraničí. Některé druhy jsou na tom s výskytem velmi špatně a proto jejich ulovení zůstane pro většinu rybář na vždy jen snem. Jedním z takových druhů je určitě Veslonos čínský.

15.09.2017 5 minut čtení Komentář (1)

Největší sladkovodní ryby světa

V tomto článku se zaměříme na největší sladkovodní ryby světa, které jsou obrovským lákadlem snad pro každého rybáře a spousta z nás sní o ulovení některé z nich. Jsou druhy, které jsou nám vzdálené, o kterých možná někteří ani nevědí, ale existují druhy, které se dají chytit i u nás a nebo se za nimi vydat do zahraničí. Některé druhy jsou na tom s výskytem velmi špatně a proto jejich ulovení zůstane pro většinu rybář na vždy jen snem. Jedním z takových druhů je určitě Veslonos čínský.

Veslonos čínský

Veslonos je považován za vůbec největší sladkovodní rybu světa. Jedná se o rybu příbuznou jeseterům, která je typická svým dlouhým rypcem. Může dosahovat délky až 7m a váhy kolem 1tuny. Jeho potravou jsou drobní živočichové, které hledá v blízkosti dna a v usazeninách na dně. Veslonos Čínský je ryba žijící v řece Jang-c‘-ťiang. Největší chycený jedinec měřil 7 metrů a jeho váha přesáhla 1 tunu. Největší jedinec ulovený sportovním rybářem na udici měřil 352cm a vážil 220kg.

Bohužel se jedná o druh, který je v dnešní době považován za vymřelý. Poslední jedinec byl spatřen v roce 2003. Od té doby je spuštěno několik projektů, které pátrají po této rybě a usilují o záchranu druhu.

Dalším druhem který patří mezi ty největší je Arapaima Gigas

Arapaima velká (Arapaima Gigas)

Jedná se o rybu žijící v řece Amazonka, v jejich přítocích a zaplavených oblastech v okolí, která se může dorůstat délky přes 3 metry a váhou může překročit hranici 200kg. Arapaima je ryba, která je závislá na kyslíku, který dýchá a proto se musí vynořovat u hladiny. Období sucha přežívá zahrabaná v bahně. Jedná se o predátora, který se živí rybami, ale také ptáky a dalšími živočichy, které nejraději loví u hladiny.

Protože musí vyplouvat k hladině, aby se nadechla, je snadným cílem pro harpuny a šípy. Arapaimy jsou také chytány do sítí. V důsledku nadměrného lovu zmizely velké kusy.

Český rybář Jakub Vágner, chytil v roce 2008 Arapaimu o délce 2,5 metru a váze 130 kg, čímž vytvořil světový rekord. V roce 2010 vlastní rekord překonal ulovením jedince o délce 307 cm a váze 154 kg. Jedná se o vůbec nejdelší chycenou sladkovodní rybu na světě. V roce 2015 byla chycena Arapaima o hmotnosti 230kg. Byla však chycena v Thajsku na vodě, která je určena ke komerčnímu rybolovu a ryba zde byla uměle vysazena.

Dalším gigantem našich vod je Vyza velká.

Vyza velká

Je považována za největší sladkovodní rybu, což ale není úplně pravda. Vyza tráví velkou část života v mořích a brakických vodách a až poté táhne do řek. Jedná se o rybu z čeledi jeseterovitých, která se dostává hluboko do řek. Jejich cestu zastavují až přehrady. V minulosti prý pronikali Vyzy až na území Moravy a Váhu. Vyza je všežravec, dravec. Po svém narození až do raného mládí se vyza velká živí bezobratlými a také některými druhy korýšů. S rostoucími rozměry a věkem se v jejím jídelníčku mohou objevit také ryby, až se stane doslova dravou. V dospělosti dokáže díky své obrovské tlamě nasát ryby vážící i několik kilogramů. Mohou dosáhnout délky až téměř 8,5 metru a hmotnosti 1000 kg, nejtěžší jedinec měl 1571 kg. Loví se převážně pro jikry známé jako černý kaviár a také pro jejich kůži, která se používá v koželužnictví.

Jako další rybu jsme si vybral Pangase velkého.

Pangas velký

Ryba z řádu sumců, která žije v povodí Mekongu. Patří mezi největší sladkovodní ryby světa. Největší ulovený jedinec měřil 270cm a vážil 293kg. Ryba má stříbrnou až šedou barvu, pětinu délky těla zaujímá hlava s neobvykle nízko posazenýma očima. Čelisti jsou bezzubé, typické sumčí vousy se vyskytují pouze u mladých jedinců. Jedná se o všežravce. Ryba je vzácná a její stavy se prudce snižují: domorodci ji loví i přes přísný zákaz, protože věří v zázračné účinky jejího masa.

Jednou z největších sladkovodních ryb, která obývá i naše vody je Sumec velký.

Sumec velký

Sumec je vedle jeseterovitých ryb největší sladkovodní rybou v Evropě. Sumec je sportovními rybáři velice vyhledávanou, byť obtížně ulovitelnou rybou, u které je nejmenší lovná míra stanovena zákonem. Je to noční dravec.  Sumec velký představuje v našich vodách vrcholového predátora dorůstajícího rozměrů, díky kterým nemá v dospělosti kromě člověka žádného přirozeného nepřítele. Je to ryba nížinných vod, zejména mu vyhovují hluboké řeky s měkkým dnem a četnými úkryty. Svědčí mu i rozlehlé stojaté vody. Splést si sumce s jinými druhy našich ryb je prakticky nemožné. V našich vodách je sumec původním druhem významným jak pro komerční tak pro sportovní rybolov. Vyskytuje se ve všech velkých nížinných revírech a je i pravidelně vysazován.  Atraktivita tohoto velkého dravce byla zřejmě důvodem pro jeho vysazení v některých zemích západní Evropy. Populace na území Francie, Itálie a Španělska jsou nepůvodní, ale výborně prospívají a už dávno se staly objektem zájmu sumcařů z celého kontinentu.  Potravou sumce jsou ryby a další vodní obratlovci jako žáby, hlodavci a mláďata vodních ptáků. Velcí sumci jsou schopni ulovit i dospělé kachny, ondatry nebo ryby s hmotností přes 2 kg. U mladých sumců tvoří značnou část potravy vodní bezobratlí, žížaly apod. Jedná se o velmi oblíbenou rybu, která se stala lákadlem pro spoustu rybářů u nás a někteří se zaměřují speciálně na jeho lov. Dnes již existuje i několik vod sloužících ke komerčnímu rybolovu, které jsou zaměřeny přímo na lov sumce.

Existuje několik dalších druhů ryb, které se řadí mezi ty největší ve sladkovodní říši. Já si pro ukázku vybral tyto.

Komentáře ke článku (1)

Honza 09.03. 07:28:48

Zdravím, chci se zeptat jestli u nejvetsi chycene ryby je chyba v délce. U Arapaimi je délka 307cm a uvádí se že to je nejdelší s.ryba chycena na udici ale u veslonose mate 352cm. Poprosil bych o info jestli u veslonose není překlep. Děkuji. 😊

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR