Zábava a inspirace

Rybolov v Maďarsku aneb co všechno se hodí vědět

Nejen klobáskami živ je člověk a to platí překvapivě i v Maďarsku. Rybky zde také mají své místo na talíři nebo v sítích rybářů typu "chyť a pusť". Jaké ryby zde můžete potkat? V jakých podmínkách se vlastně chystáte rybařit? Je třeba vyřizovat nějaká speciální povolení a podobné záležitosti? Kolik vás to bude stát? Jestliže vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pak jste na té nejsprávnější adrese! Pojďme se tomuto problému juknout na zoubek...

15.11.2017 6 minut čtení

Rybolov v Maďarsku aneb co všechno se hodí vědět

Nejen klobáskami živ je člověk a to platí překvapivě i v Maďarsku. Rybky zde také mají své místo na talíři nebo v sítích rybářů typu "chyť a pusť". Jaké ryby zde můžete potkat? V jakých podmínkách se vlastně chystáte rybařit? Je třeba vyřizovat nějaká speciální povolení a podobné záležitosti? Kolik vás to bude stát? Jestliže vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pak jste na té nejsprávnější adrese! Pojďme se tomuto problému juknout na zoubek...

Jaký je obecně rybolov v Maďarsku?

Maďarsko není příliš vzdálenou zemí a o vodní plochy tu rozhodně není nouze. Právě proto vyrážejí čeští rybáři na zahraniční rybaření právě sem. Často to spojují také s návštěvou nějakých těch termálních lázní, jelikož je o Maďarsku známo, že téměř všude jej podmývají podzemní termální prameny.

Místní podnebí určuje počasí přesně takové, jaké by mělo být - v létě je horko, v zimě zima. Déšť vás pravděpodobně překvapí spíše na západě země, ale celkově se dá říct, že maďarské deště jsou poněkud nepředvídatelné.

V 80. letech minulého století se nám zde vyskytnul problém se znečištěním vod. Bohužel do teď nebyla přijata žádná opatření, která by tuto situaci řešila. Doufejme, že když si s tím neporadí lidé, tak matka příroda ano.

Co je ale potřeba říct, je, že se tady chytá prostě nádherně a rozhodně byste to měli vyzkoušet! Jestli nevěříte, můžete shlédnout videa přímo z místa činu!

Domácí příprava je nezbytná

Kdykoliv budete hledat informace o chytání ryb v Maďarsku, dozvíte se, že je nezbytné důkladně se informovat. To právě teď děláte, výborně, jste na dobré cestě. Doporučujeme tedy:

  • POSBÍRAT CO NEJVÍC INFORMACÍ - nejlépe z různých zdrojů. Naprosto nejspolehlivější je zeptat se někoho, kdo už v Maďarsku chytal. Poradit vám ale může také rybářský svaz jak český, tak maďarský, cestovní kancelář, jestliže s nějakou pojedete, nebo můžete omrknout specifika vybraného revíru přímo na jeho stránkách.
  • PRO ZAČÁTEK NEJET SÁM - hodí se zkušenosti, ale hlavně maďarština! Pokud sami maďarsky nemluvíte, vyplatí se sehnat někoho, kdo tento jazyk ovládá.
  • DOBA HÁJENÍ - tu je potřeba si pozjišťovat u každého druhu, abyste omylem neulovili něco, co v danou chvíli nemáte. My jsme to udělali za vás a předkládáme vám stručný přehled.

 

 

  • MINIMÁLNÍ MÍRY - dobou hájení naše tabulky nekončí, je potřeba také vědět, jak velké ryby vlastně můžeme lovit. Délka je měřená od vrcholu rypce po kořen ploutve a u raka platí vzdálenost oči až narovnaný ocásek.

 

 

Oblíbené rybářské destinace v Maďarsku

Maďarských rybářských revírů je celá řada. Vzhledem k četnosti vodních ploch by se dalo říci, že přes vodu není kam plivnout.

Jezero Pölöske

Jedna z nejoblíbenějších destinací. Nachází se asi 30 km od Balatonu směrem na západ a máte tu k dispozici vodní plochu o výměře 146 hektarů. Lovit můžete jak ze břehu, tak z loďky nebo dokonce z jezerních ostrůvků. Co se týče druhů ryb, čekají zde na vás štiky, kapři, candáti, sumci a amuři. Lov candátů není vždy úplně jednoduchý, a proto se podívejte na tipy, jak na candáty.

Lístek na den za osobu vás vyjde v přepočtu asi na 400 Kč, pokud volíte sportovní variantu. Jestliže si chcete rybky nechat, bude vás to stát asi 550 Kč denně s tím, že budou vaše ryby do 5 kg a sumci o velikosti 60–110 cm.

Jezero Zalaszentmihály

Toto jezero se nachází jen pár kilometrů jižně od Pölöska. Je to vodní plocha o něco menší než ta výše zmiňovaná. Díky dřívějšímu dolování rašeliny klesá dno jezera i 4 metry pod hladinu. Chytat můžete ze břehu, z mola, ale nejkouzelnější pohledy se vám dostanou z loďky. 

Zdejšími lovenými kousky jsou kapři, candáti, štiky a sumci. Kdyby se vám tu zalíbilo, můžete si pořídit celoroční povolenku asi za 200 Kč. Jednorázově vás to vyjde dráž, a to 230 Kč za sportovní lístek a 350 za rybářský. Ponechat si můžete 2 kapříky větší než 35 cm do 5 kg denně.

Legendární Balaton

Na Balaton samozřejmě nesmíme zapomenout! Vzhledem k rozsahu této vodní plochy je třeba se zaměřit na jednotlivá střediska. Doporučit bychom mohli např. rybářský kemp Balaton Almádi, kde budete mít jistotu, že nikdo jiný krom kolegů v kempu ubytovaných, vás nebude při vašem lovu rušit. Krom ubytování a společenské místnosti zde máte k dispozici také čistírnu ryb a grilovací kout, kde můžete zhodnotit své úlovky tím nejlepším způsobem.

Roční rybářský lístek stojí opět asi 200 Kč, denní povolenka 230 Kč.

Krom těchto tří míst můžete vyrazit ještě např. do míst, jako je jezero Pötrete, Velence, Derítö atd.

Čím se před cestou vybavit?

Maďarsko je především kaprový revír, tomu je třeba přizpůsobit i vybavení. Narazíte zde ovšem i na štiky, sumce, candáty atp. Veškerou výbavu můžete pořídit pohodlně na našem eshopu.

Potřebná povolení

Pro každý revír jsme vám vypsali cenu povolenky, ale to bohužel nestačí. Musíte si ještě opatřit maďarský státní rybářský lístek. K jeho získání se musíte legitimovat (občanský průkaz stačí) a doložit naše české rybářské oprávnění. Ve většině případů se dá tento státní lístek pořídit zároveň s místní povolenkou a vyjde cca na 2 000 HUF.

Co se chytat nevyplatí?

V žádném případě nelovte chráněné druhy! Zaprvé by se vám to pěkně prodražilo a zadruhé pletky se zákonem jiné země nejsou žádná legrace.

Chráněné druhy

 

Tak šťastnou cestu i lov!

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR