Zábava a inspirace

Rybolov v Norsku – oblíbené oblasti a revíry

Norsko – země trollů a fjordů, říše ryb a také krajina s malebnou přírodou, která vás pohltí a okouzlí. Tato severská země nabízí přes 80 000 kilometrů pobřeží včetně všech ostrovů, ale i nespočet jezer a řek, kde se příznivci přívlače a muškaření vyřádí při lovu trofejních štik, okounů, pstruhů, lososů a lipanů.

Do Norska by se měl alespoň jednou vydat každý příznivec mořského rybolovu. Tahle hornatá země totiž nabízí, kromě mnoha rybářských zážitků, také možnost vidět věci, které vám rozbuší srdce. V létě můžete narazit na kosatky dravé nebo zažít 24 hodin bez setmění a všudypřítomný křik racků se vám vryje do paměti. A to zdaleka není vše.

11.09.2016 8 minut čtení

Rybolov v Norsku – oblíbené oblasti a revíry

Norsko – země trollů a fjordů, říše ryb a také krajina s malebnou přírodou, která vás pohltí a okouzlí. Tato severská země nabízí přes 80 000 kilometrů pobřeží včetně všech ostrovů, ale i nespočet jezer a řek, kde se příznivci přívlače a muškaření vyřádí při lovu trofejních štik, okounů, pstruhů, lososů a lipanů.

Do Norska by se měl alespoň jednou vydat každý příznivec mořského rybolovu. Tahle hornatá země totiž nabízí, kromě mnoha rybářských zážitků, také možnost vidět věci, které vám rozbuší srdce. V létě můžete narazit na kosatky dravé nebo zažít 24 hodin bez setmění a všudypřítomný křik racků se vám vryje do paměti. A to zdaleka není vše.

Pokud bychom měli shrnout výhody a nevýhody rybolovu v Norsku, výhody určitě převažují. Jakékoliv nevýhody totiž předčí překrásná příroda a atmosféra.

Mezi výhody také můžeme zařadit téměř nepřetržité světlo v letním období, které vám nabízí dlouhé chvíle na rybách přes den i „noc“. Obrovskou výhodou je, že při rybolovu na moři nepotřebujete žádné povolenky a rybářský řád je velmi jednoduchý a srozumitelný.

Nevýhodou může být dlouhá cesta. Můžete samozřejmě využít leteckou dopravu, ale většina rybářů volí cestu automobilem. Jestliže se do Norska chcete vydat autem, jsou potřeba 2 řidiči, protože prostoru na odpočinek moc není. Dalekou cestu ale stojí za to podstoupit. Pak může být nevýhodou chladnější počasí - to je ale subjektivní. Mnozí z nás zase nemají rádi vedra.

Polární záře v Norsku

Oblíbené oblasti a revíry

Při představě rybaření v Norsku se většině vybaví hlavně moře, ale zdejší krajina nabízí i spousty jezer a řek, které mají také své kouzlo. Podíváme se na pár z nich ještě před tím, než se vrhneme na divoké moře.

Jezera Randsfjorden a Stora Lee

Jen kousek od Osla se nachází tyto dvě jezera plná života - hlavně štik dlouhých přes 110 cm. Stora Lee se už sice nachází za hranicí ve Švédsku, nicméně je častým cílem rybářů, když už se vydají rybařit do Norska. V hlavní sezóně (od června do září) tady většina rybářů loví dravce na přívlač, ale z jara se zde vydávají i muškaři. Kromě štik a okounů se zde chytají i jezerní pstruzi a losos atlantský.

Hedmark

Tato oblast se nachází v horách na hranici se Švédskem a je poseta mnoha řekami a jezery. Vyskytují se zde pstruzi, siveni, lipani, ale i štiky a okouni. Některé části řek jsou vyhrazeny pouze pro muškaření. Mezi nejlepší muškařské revíry patří například Galtstrommen nebo Nesset a sezóna probíhá od června až do půlky září.

Lierne

Kraj, který kromě řek a jezer plných pstruhů obecných a sivenů alpských, skýtá také noci bez setmění a křišťálově čistou vodu. Muškaři a vláčkaří nejčastěji míří do revírů Inderdaselva a Skolestrommen. Sezóna zde začíná v druhé půlce června a končívá v srpnu.

Steirud

Zde se nachází jedna z nejkvalitnější pstruhových řek, která teče z hor rozdělujících Norsko od Švédska – řeka Bardu. Kromě pstruhů se tady dají chytit také siveni alpští nebo mořští pstruzi na dolním toku. Ze začátku sezóny má řeka vyšší hladinu, takže se zde loví hlavně na přívlač, ke konci sezóny se spíše muškaří.

Laponsko

Několik týdnů tady nezapadá slunce a v krátkém letním období jsou ryby překvapivě aktivní. Chytají se půlmetroví lipani a minimálně tříkiloví pstruzi. Rybaření v Laponsku je skvělým zážitkem v severské divočině, která je snadno dostupná.

Samostatnou kapitolou je lov lososů na Norských řekách. Ačkoliv stavy lososů klesají, na řekách jako je Orkla, Gaula, Verdaselva, Namsen, Alta či Lakselva se stále losos dá chytit s velkou šancí.

 

Oblíbené oblasti mořského rybolovu v Norsku

Než si představíme špičkové oblasti pro mořský rybolov, je na místě, aby padlo pár slov o výběru mezi lovem ve fjordech nebo na otevřeném moři. Ačkoliv se to někomu nemusí zdát, je v tom podstatný rozdíl.

Pokud do Norska jedete poprvé, je lepší začít rybařit ve fjordech, a to hned z několika důvodů. Rybaření je bezpečnější, protože se můžete orientovat podle pobřeží. Je tady menší šance, že zabloudíte. Také se ve fjordech dá rybařit i za horšího počasí a uplatníte spoustu technik, které znáte z domu. Navíc se zde pohybuje mnohem více druhů ryb.

A teď už se zaměříme na to, kam vyrazit.

Obecně je pro české rybáře velmi atraktivní oblast středního Norska. Velké množství českých rybářů považuje ostrovy Hitra, Smøla nebo Averøy a města jako jsou Trondheim či Kristiansund za rybářský ráj. Proč? Myslím, že nebudu přehánět, když prohlásím střední Norsko za nejlepší rybářskou destinaci celé této země. Díky Golfskému proudu se tady shromažďuje velká populace nejrůznějších ryb. Je zde dostatek potravy pro větší treskovité ryby, jako je například sleď obecný. Hejna sleďů se kolem března připlavou do této oblasti vytřít a jsou samozřejmě doprovázení treskami, halibuty a dalšími rybami. Část sleďů v místě vytření zůstává a neodplouvá.

Lofoty

Lofoty jsou známé pro svůj fantastický zimní lov extrémně velkých tresek obecných i tmavých. Ale i v létě tady na vás čekají bohaté úlovky. Od května do července se tady nesetmí a už od března všichni vyhlížejí tresky, které se připlouvají třít. Norové tomu říkají „skrei“. Týden před Velikonocemi zde panuje zákaz lovu do sítí – a to je právě ta nejlepší doba, kdy by měl na tresky vyrazit sportovní rybář.

V létě se kolem Lofot shromažďují okounící mořští velcí až 2,5 kg. Za zmínku stojí také lumb nebo vlkouš či treska jednoskvrnná.

Lofoty

Soroya

Tenhle ostrov se pyšní mnoha extrémy. Nejenže, se vyskytuje vysoko na severu, ale v létě se tady celých 24 hodin nesetmí a sobů je tady více než lidí. Tím nejdůležitějším pro nás ale je, že tady na ostrově Soroya se loví rekordní kusy nejen tresek, ale i halibutů a vlkoušů. S robustním 30lb prutem na rybaření ze člunu a velkým multiplikátorem se vám na pilker chytne treska vážící až 40 kg.

Tip: Když se kousek od vás začnou racci střemhlav vrhat do moře, neváhejte a vydejte se tam. Racci totiž loví malé rybky, které jsou vytlačovány k hladině treskami jednoskvrnnými. Pod nimi číhají velké tresky obecné a na ty vy určitě máte zálusk.

Langesund

Teď se podíváme naopak na jih. V Langesundu se loví ve velkých hloubkách až 500 metrů. Norský příkop hluboký až 800 metrů poskytuje skvělé podmínky pro lov obřích mníků mořských, mníkovců, rejnoků a velkou výzvou je žralok grónský, který se zde vyskytuje jako nikde jinde v celém Norsku. Ale za tu krásu se musí zaplatit. Sezóna velkých ryb je převážně v zimě, přibližně od října do dubna. Stojí to ale za to. Zdolávat rybu ze 400 metrů je trochu něco jiného. Chce to ale pořádné vybavení. Pokud nechcete drahou výbavu kupovat, můžete si ji půjčit na místě.

Předpisy a povolenky v Norsku

Obecně při lovu na udici na moři a ve fjordech není potřeba kupovat žádný rybářský lístek či povolenku.

Na řekách a jezerech už je to jinak. Tady už na každý revír zvlášť potřebujete místní povolenku, která je časově omezená a prodávají ji správci revírů. Ceny jsou různé a odvíjí se od velikosti revíru, sezóny, typu vody a podobně. Když si chcete zachytat lososy, siveny a mořské pstruhy, povolenku vám dají pouze tehdy, jestliže předložíte státní rybářský lístek.

Co se týče předpisů, ty jsou různé revír od revírů a správci je mohou kdykoli měnit. Je proto dobré se s nimi seznámit ještě před tím, než začneme lovit. Jednotné předpisy pro rybolov neexistují. Cizinci mohou lovit pouze na udici a měli by respektovat minimální lovné míry.

Je pevně stanoveno, jaké množství ryb si můžete odvézt domů. Norské předpisy povolují vyvézt jednu trofejní rybu a k tomu maximálně 15 kg mořských ryb nebo výrobků z nich. Na sladkovodní a v registrovaných obchodech zakoupené ryby se předpisy nevztahují. Čerstvé ryby se před převozem musí vykuchat.

vývoz ryb z Norska

Ceny rybaření v Norsku

Pokud se chystáte rybařit na řekách a jezerech, na některých revírech vám nemusí prodat povolenku, pokud jim nepředložíte tzv. státní rybářský lístek, který stojí přibližně 240 NOK a lze ho koupit na poštách, v bankách nebo na benzínkách.

Povolenky se dají zakoupit na webu www.inatur.no

Celková cena takového rybolovného výletu do Norska se přesně vyčíslit nedá. Odvíjí se to jak na délce pobytu, lokalitě, tak i na vašich požadavcích. Pokud chcete bydlet v hotelu, zkuste některý z vyhledávačů, například www.booking.com nebo stránky www.norwayhotels.no a www.hotelsnorway.com.

Pokud vám stačí hostel nebo levnější penzion, vybrat si můžete například na stránce www.hostels.com.

Pro příznivce kempování doporučujeme stránku www.camping.no. Norsko je plné kvalitních kempů, kde si můžete zaparkovat svůj karavan nebo si pronajmout chatičku.

Pokud se neradi vypravujete po světě na vlastní pěst, cestovní kanceláře nabízí hromadu zájezdů do Norska a většinu záležitostí zařídí za vás.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR