Zábava a inspirace

Zloděj nebo tkanička – aneb rybářské přezdívky ryb

Zaslechli jste někdy rybáře říkat, že je ten zloděj už otravný? Nebo že chytil malou tkaničku? A že jste netušili, o čem je řeč? Tak potom je tenhle článek právě pro vás. Sepsali jsme několik používaných přezdívek pro parmu, pstruha nebo úhoře…

28.08.2017 3 minuty čtení Komentář (4)

Zloděj nebo tkanička – aneb rybářské přezdívky ryb

Zaslechli jste někdy rybáře říkat, že je ten zloděj už otravný? Nebo že chytil malou tkaničku? A že jste netušili, o čem je řeč? Tak potom je tenhle článek právě pro vás. Sepsali jsme několik používaných přezdívek pro parmu, pstruha nebo úhoře…

Parma obecná

Téhle sladkovodní kaprovité rybě se říká královna řeky – a ne nadarmo. Její tělo je krásně uzpůsobeno životu v tekoucích vodách, zejména pak u dna. Setkat se můžete i s pojmenováním mrena nebo parmice. Loví se převážně jen jako sportovní ryba. Její maso není moc chutné a vnitřnosti dokonce jedovaté.

Pstruh obecný

Krásná to lososovitá ryba s několika slangovými názvy. Rybáři ji často říkají obecňák, potočák nebo taky pravák či jezerák, podle toho, kde se převážně vyskytuje. Pro mnohé je pstruh jakýmsi symbolem čistých vod a jeho vzhled, velikost i zbarvení se odlišuje právě podle toho, jaké vody obývá. Potočák bývá nažloutlý s mnoha velkými tečkami, jezerák zase čistě stříbřitý s menšími tečkami. Mořský pstruh je také stříbrný a teček má o mnoho méně než předchozí poddruhy.

Slunka obecná

Miniaturní rybka, maximálně 6 cm dlouhá, schopná přežít i v těch nejmenších tůňkách. Rádi ji používáme jako nástrahu na okouna nebo tlouště. Setkat se můžete např. se slangovým označením slunko nebo ovesnička. Na Slovensku pro ni mají dokonce oficiální název ovsienka. Údajně proto, že se podobá klásku ovsa.

Sumeček americký

Teplomilná ryba, nápadně podobná našem sumci velkému. Mále ale více vousů – přesně 8. Sumec velký pouze 6.  Sumečkovi se říká různě, většinou jsou ale přezdívky odvozeny od jeho krajiny původu – tedy Ameriky. Setkat se můžete s američanem, amíkem nebo trumanem. Kvůli jeho žravosti o něm rybáři někdy mluví jako o žížaložroutovi nebo zloději.

Úhoř říční

Velmi krásná a tajemná ryba je bohužel dle Červeného seznamu IUCN kriticky ohroženým druhem. Příčinou je nejen masivní rybolov, ale také pro úhoře nepřekonatelné překážky v tocích. Kvůli jeho tvaru těla, připomínajícího spíše hada než rybu, si vysloužil přezdívky jako kabel, tkanička, hádě a podobně. Pokud uslyšíte o mořském tulákovi, s velkou pravděpodobností se opět hovoří o úhoři. Nikdy na jednom místě moc dlouho nezůstane. Podle zbarvení kůže se úhořům říká duhák, rosák, olšák apod.

Vyza velká

Jeseterovitá ryba, která se před postavením přehrady zvané Železná vrata, dostávala přirozeně skrz Dunaj až na Moravu se dožívá údajně až 120 let. Její jikry jsou známé jako černý kaviár a mezi nejčastější slangové názvy patří hlavně běluha, tok nebo wizyna.  

 

Příště si možná posvítíme na další oblíbence...

Komentáře ke článku (4)

Tomáš 15.05. 18:31:04

My na Poličce říkáme u Pstruhů duhových mlíčákům říkáme hořčáci

Jakub 31.08. 18:33:36

Pro nás je cejn silver surfer 😀😀

Ája 04.09. 07:46:58

Cejnům říkáme lopaťak 🤣

Zdeněk 08.09. 11:33:50

U nás slizoun 🐳🐳😂😂

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR