Zábava a inspirace

Jak chytat ryby: 5 způsobů, které české rybáře nejvíc baví

Ať už s rybařením začínáte, nebo si chcete vyzkoušet něco nového, seznamte se s oblíbenými způsoby lovu. Některé vyžadují neustálou akci, ale jiné vám dají i čas na odpočinek. Zkuste lov na dírkách, na plavanou, na feeder, přívlač nebo třeba muškaření.

10.02.2022 7 minut čtení

Jak chytat ryby: 5 způsobů, které české rybáře nejvíc baví

Ať už s rybařením začínáte, nebo si chcete vyzkoušet něco nového, seznamte se s oblíbenými způsoby lovu. Některé vyžadují neustálou akci, ale jiné vám dají i čas na odpočinek. Zkuste lov na dírkách, na plavanou, na feeder, přívlač nebo třeba muškaření.

Lov na dírkách: užijete si nevšední zimní zážitek

Pokud v zimě neukládáte rybaření k ledu, zkuste chytání na něm. Lov na dírách v ledu patří k nevšedním zážitkům i na dobře známých vodách. Nesmíte jej však provozovat na každém revíru. Předem si zjistěte, kde je povolen.

K zimnímu rybolovu potřebujete v první řadě vrták na led, kterým si vytvoříte díru do ledu tlustého minimálně 10 cm. Pak děrovanou naběračkou vyberete ledovou tříšť a spustíte nástrahu (nejčastěji marmyšku nebo jigovou hlavičku) do hlubin a postupujete jako u vertikální přívlače. K rybaření na ledu se používají speciální pruty na dírky, které i s navijákem pořídíte do 400 Kč, nebo můžete zkusit klasickou plavanou.

Při chytání na ledu nezapomeňte na rybářskou židli a dobře se oblečte. Přečtěte si, jak se obléct na zimní rybolov.

Na položenou: když si chcete užít pohodu

Lov na položenou neboli na těžko patří mezi nejoblíbenější metody rybaření v českých vodách. A to hned z několika důvodů. Prvním z nich je klid a pohoda během lovu. Po nahození prut odložíte do stojanu, vypnete vlasec a dáte na něj zvukový signalizátor záběru nebo číhátko. Pak už se uvelebíte do křesla, uvaříte si na vařiči třeba kávu, užíváte si pohodu a čekáte na záběr.

Chytání na těžko je ideální technikou pro lov trofejních kousků dál od břehu ve větších hloubkách, kde nejsou ryby tolik ostražité jako v mělčinách. Bez problémů tak můžete lovit i z pláže v rušném kempu, protože s 3metrovým prutem nahodíte do vzdálenosti až 100 metrů.

Lov na položenou

Co je feeder: chytání na těžko, bez signalizátoru záběru

Feeder nabývá mezi českými rybáři na popularitě a není divu. Je to akčnější alternativa klasické položené. Proč tedy chytat na feeder? Užijete si akčnější lov. Výhodou feederu je také vysoká citlivost a signalizace záběru, chytíte tak i opatrné ryby, které by odpor prutu normálně odradil. Na feeder chytnete malé i trofejní ryby hledající potravu u dna, jako jsou perlíni, cejni, kapři a amuři, ale i úhoři.

Jak chytat na feeder? Nahodíte nástrahu spolu s návnadou v krmítku, počkáte, až klesne na dno, napnete špičku feederového prutu, která signalizuje záběr i sebemenší aktivitu ryb. Pak položíte prut do stojanu na feeder.

U této techniky si vyhrajete s vybíráním feeder montáží, správné špičky prutu (čím klidnější podmínky, tím citlivější špičku použijete) a mícháním krmítkových směsí. Největších úspěchů dosahují rybáři s krmítkem method feeder, které má při každém dopadu na dno nástrahu nahoře. Zábavný je také samotný lov, kdy se naučíte z pohybů špičky odezírat, co se pod vodou děje.

Na plavanou: ulovíte i velké ryby, stačí vědět jak

Po nahození pozorně sledujete splávek, soustředíte se na sebemenší pohyb, což má takřka meditační účinky. Je to jednoduchá a velice jemná technika lovu, se kterou chytnete jak malé nástražní rybky, tak i velké ryby, což má své kouzlo, ale musíte vědět, jak na to.

  • Pokud se rozhodnete pro zdolávání větších kaprovitých ryb, buďte ohleduplní a:
    investujte do opravdu kvalitního vybavení – prutu (třeba matchový nebo bolognesový prut), pevných háčků na ryby a navijáku s dobrou brzdou,
  • háček upevněte na návazec, abyste minimalizovali škody, když se vám utrhne,
  • při pouštění nechejte rybu vydýchat a držte ji za ocasní ploutev, dokud sama nenabere síly a neodplave.

hlubinná přívlač

Na přívlač: když vás nebaví sedět a čekat

Lov přívlačí patří k akčním technikám rybolovu, která vám vžene adrenalin do žil. Krása spočívá v tom, že během lovu neustále něco děláte. Nahodíte a pomalým taháním nebo záškuby neustále pohybujete nástrahou na háčku a prochytáváte místa, kde se ryby zdržují.

Můžete při tom chodit po břehu, ve vodě nebo jezdit na loďce či bellyboatu v případě vertikální přívlače. Přívlač se hodí jak na malou řeku, tak na velké vodní nádrže. Pokud toužíte po trofejních rybách, zkuste hlubinnou přívlač. Velké kusy se většinou pohybují dál od břehu a ve velkých hloubkách.

Když neberou, zkoušíte různé typy umělých nástrah – kopýtka, woblery, plandavky, rotační třpytky, imitace ryb a jiných vodních živočichů. S tím se dá opravdu hezky vyhrát. Přívlač skvěle funguje především na dravé ryby, ale občas se stane, že na háčku skončí i nějaký všežravec.

Víte, kdy a kterou umělou nástrahu na ryby použít?

Muškaření: projdete si koryta krásných řek a užijete si akční lov

Láká vás lov v řekách a dynamické rybaření? Zkuste muškaření. Je to sice technicky náročná disciplína, kde se musíte naučit ten správný grif při práci s muškařskou šňůrou, ale užijete si opravdový adrenalin a dostanete se na místa, kam byste suchou nohou nevstoupili. Na mušku u nás nejčastěji chytíte pstruha obecného, potočního, duhového, lipana podhorního nebo sivena amerického.

K muškaření potřebujete v první řadě pstruhovou povolenku. A speciální vybavení: prsačky na ryby, muškařský prut, šňůry, mušky a rybářskou vestu na ukládání drobností.

Prozkoumejte různé druhy rybaření

Někdo je věrný jedné či dvěma rybářským technikám celý život a nikdy ho neomrzí, jiný potřebuje čas od času změnu a techniky střídat. Každý druh rybaření má své kouzlo, které stojí za zkoušku.

Pokud potřebujete poradit, jaký prut na plavanou, jak vybrat naviják nebo třeba nástrahy, napište nám na info@chytapust.cz.

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR