Zprávy od vody

Jak na tlouště s přívlačí

Čím dál častěji s radostí vyrážím na tyhle nenápadné predátory, které najdete snad v každé vodě. Bývaly doby, kdy jsem to na ně zkoušel třešněmi, kobylkami nebo žížalami, ale v posledních letech mě chytl lov tloušťů přívlačí s použitím umělých nástrah.

25.01.2021 5 minut čtení

Jak na tlouště s přívlačí

Čím dál častěji s radostí vyrážím na tyhle nenápadné predátory, které najdete snad v každé vodě. Bývaly doby, kdy jsem to na ně zkoušel třešněmi, kobylkami nebo žížalami, ale v posledních letech mě chytl lov tloušťů přívlačí s použitím umělých nástrah.

První tloušť

Letošní tloušťovaní začalo, když jsem potřeboval nástrahy na sumce. Řeka byla ještě trochu zvednutá a přikalená do zelena. I díky tomu jsem zažil letošní nejlepší rybačku.

Vyrazil jsem na ryby po obědě a hned zjišťoval, jak je to se stavem vody a vůbec. Na svůj proutek s vlascem jsem navázal třpytku velikosti 2 a začal jsem prohazovat. Během chvíle mi zpod mostu přišel první tloušť. Nebyl velký, taková ta klasika mezi 20–25 cm.

Metoda pokus–omyl

Ještě chvíli jsem házel, než jsem přebil na oblíbenou cicadu. První nához proti proudu do tišiny a hned se objevil tloušť, kterému do čtyřicítky moc nechybělo. Po králi tůně mě bohužel už nic navštívit nepřiplavalo.

Rozhodl jsem se zkusit štěstí kousek výš proti proudu. Zpod hladiny na mě vykoukl akorát malinký bolen, a tak jsem se po chvíli vrátil ke třpytce, která opět přilákala tlouště kolem dvacítky.

Když na řadu přišly malé woby, začalo rodeo. Co druhý nához byla ryba na břehu. Od tloušťů po okouny a i nějaký bolen se občas přišel podívat. Za chvíli jsem došel pod splav, kde jsem se na chvíli zdržel.

tloušť metodou pokus-omyl

Přitažlivost imitace

Dlouho jsem nechytil nic kromě pár prcků do 20 cm. A tak jsem vyzkoušel nástrahu, kterou jsem dostal od kamaráda. Při pohledu na netopýra jsem moc nevěřil, že to bude fungovat.

Hned při druhém náhozu ale přišla rána a na břehu se zjevil druhý více než 40centimetrový tloušť toho dne. Ani jsem se nevzpamatoval a tloušť měl společnost. Ani dalšímu do 50 cm moc nechybělo.

Bohužel chvíli nato mi to uletělo dál, než bych si přál, a netopýr zůstal pod splavem uprostřed řeky na haluzi.

Seznam spolehlivých nástrah

Chcete-li se zaměřit na tlouště a pozdravit se třeba i s jinými úlovky, dejte šanci odzkoušeným nástrahám a načerpejte inspiraci, jak s nimi zacházet.

tloušti s hladinovými nástrahami

Hladinové nástrahy

Hladinové nástrahy se válí v krabičkách snad každému rybáři, ať už se jedná o poppery, ploppery, whopper ploppery, nebo hmyzí speciály. U tloušťů mi nejvíce fungují nástrahy od značky SG. Na cicady v obou velikostech nebo netopýry totiž tloušti útočí s překvapivou vervou.


Třpytky a malé plandavky

Další z osvědčených nástrah jsou nečekaně třpytky a malé plandavky. Nejčastěji používám velikost 1–2, ale i větší třpytky občas zaujmou i trochu lepší kousek.

Zaručený recept na nejvhodnější barvy asi neexistuje. Tloušti v tomhle nejsou zrovna vybíraví, a tak tam hoďte, co se vám líbí. Klasikou je stříbrná nebo zeleno-žluto-červená kombinace.

Co ale můžete vyzkoušet, je úprava plandavek. Já osobně třeba nedávám trojháček, ale jen jednoháček a na něj přivážu trochu peří na mušky. Zlepší se tím celkový chod nástrahy, na kterou s nadšením berou i boleni.

úlovek na umělou nástrahu

Woblery

Nesmím zapomenout zmínit ani klasické woblery. V mém arzenálu byste našli všechny jejich druhy od malých Rapala až po Salmo. Nepodceňujte woblery, budete koukat, jak na ně tloušti reagují.

Díky všem nástrahám to byla solidní chytačka. Na břeh jsem dostal kolem čtyřiceti tloušťů od 20 do 50 cm, asi 15 bolenů od 15 do 30 cm a tři okouny kolem dvacítky. Holt super den. Tak ho mějte taky a zase někdy od vody.

Petrův zdar!
Marťas

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR