Zprávy od vody

Jeseter - fenomén sportovního rybolovu na českých soukromých vodách

Je tady jaro, pro mnohé z vás sezona právě začíná a vy přemýšlíte, kam vyrazit na ryby.  Někdo vyrazí na svou oblíbenou řeku, jiný zase na pískovnu či jezero a s rostoucí oblibou soukromých vod se značné množství rybářů vydá právě sem.  Ptáte se proč?

22.03.2014 5 minut čtení

Jeseter - fenomén sportovního rybolovu na českých soukromých vodách

Je tady jaro, pro mnohé z vás sezona právě začíná a vy přemýšlíte, kam vyrazit na ryby.  Někdo vyrazí na svou oblíbenou řeku, jiný zase na pískovnu či jezero a s rostoucí oblibou soukromých vod se značné množství rybářů vydá právě sem.  Ptáte se proč?

 

Jeseter - fenomén sportovního rybolovu na českých soukromých vodách

Je tady jaro, pro mnohé z vás sezona právě začíná a vy přemýšlíte, kam vyrazit na ryby.  Někdo vyrazí na svou oblíbenou řeku, jiný zase na pískovnu či jezero a s rostoucí oblibou soukromých vod se značné množství rybářů vydá právě sem.  Ptáte se proč?  No, pro mne je to celkem pochopitelné. Soukromé vody totiž často bývají krásně zarybněné a mnohdy se právě v nich nalézají i rybí druhy, na které bychom v současné době ve volné přírodě už jinak asi ani nenarazili.  Jedním z těchto rybích druhů jsou právě jeseteři a jim chci tento článek věnovat.

Nejprve tedy malé seznámení s tímto rybím druhem.

Jeseter ( Acipenser) pochází z rodu chrupavčitých ryb. Tento rod se vyznačuje protáhlým tělem bez šupin, které má pokryté velkými kostěnými štítky, které se nacházejí na jeho těle v pěti podélných řadách. Jedna je na hřbetě, jedna na každém boku a dvě jsou umístěné na břišní straně těla.  Ocasní ploutev u jesterů je značně nesouměrná, rypec je protáhlý a je opatřen čtyřmi vousky.  A tak nějak poznáte jesetera.

Jeseteři jsou poměrně starobylou skupinou ryb. Vyvinuli už někdy v období svrchní křídy, což je období asi před 80 miliony lety. Tehdy se začali objevovat první zástupci tohoto rodu.

Druhová rozmanitost

Jeseterů je několik druhů, ale jediným původním a volně žijícím druhem jestera, který se vyskytuje v našich vodách, je jeseter malý, kterého můžete najít u nás v řece Moravě.  Další druhy jeseterů, kteří u nás žijí, tvoří osádku právě již zmiňovaných soukromých revírů. Těmito druhy jeseterů jsou: jeseter hvězdnatý,  jeseter ruský a poslední dobou vyza  velká. Ta je zároveň jedním z největších zástupců tohoto druhu vůbec.   Mnohé z těchto ryb se dožívají značného stáří a velikostí.  Jsou známy i úlovky vyz bílých, jejichž váha přesahovala hranici 1000 kilogramů. A tady vlastě narážím na to, proč se tento druh v našich vodách poslední dobou tak často objevuje.

Jeseter jako trofejní úlovek

Snem každého rybáře je ulovit si alespoň jednou v životě nějakou tu trofejní rybu. A vzhledem k tomu, jakých velikostí právě tento rybí druh dosahuje, je logické, že majitelé soukromých revírů doplňují svou osádku tímto rybím druhem. Jeseter je ryba, která se živí vším, co na dně najde. Je to vlastně takový rybí vysavač. Jeho celodenní náplní je neustále prozkoumávat dno a hledat něco k snědku. Takže se vám může stát, že stejný kus za jeden jediný den chytíte i několikrát. A to je právě ten důvod, proč se jeseter v poslední době stal tak populárním rybím druhem na soukromých revírech.

A na co vlastě jesetera ulovíte?

Jeseter je všežravec. Dá se ulovit v podstatě na cokoliv, červy, žížaly, kukuřici nebo třeba boilie. Bez problému vám také vezme na živou i mrtvou rybičku. Ovšem zatím nejlepší nástrahou, jakou jsem já osobně kdy používal, jsou pelety s vysokým obsahem rybího oleje nebo rybí moučky. Tato nástraha je pro jesetera doslova magnetem.  Já osobně mám nejlepší zkušenost právě s tímto materiálem, kdy po zakrmení místa kousek od břehu asi dvěma kilogramy pelet jsem za jednu noc dostal z vody deset kousků této tajemné ryby a na závěr mi přes den přišla ještě nádherná vyza. A ptáte se jak to vypadá, když dostanete jesetera  nebo vyzu na háček? I to je skvělý zážitek. Pokud je ryba v kondici, tak to bývá nádherný souboj. Ryba se v prvních chvílích snaží držet dna a vašeho háčku se zbavit. Když se jí to ale nepodaří, začne vyskakovat nad hladinu jako delfín a bojuje až do poslední chvíle ze všech sil. Proto je po jejím ulovení a následném vypouštění zpátky do vod revíru potřeba rybu nejprve pořádně rozplavat. Pokud tak neučiníte, ryba by souboj s vámi nemusela přežít, a to by přece byla škoda. A tak pokud nevíte, na jaké ryby si z jara zajít, zkuste třeba jesetery.

 

S pozdravem, Slávek Freecarp.

 

Druhy Jeseterů:

Jeseter amurský (Acipenser schrenckii)

Jeseter bílý (Acipenser transmontanus)

Jeseter čínský (Acipenser sinensis)

Jeseter hladký (Acipenser nudiventris)

Jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus)

Jeseter jaderský (Acipenser naccarii)

Jeseter jihočínský (Acipenser dabryanus)

Jeseter kolchický (Acipenser colchicus)

Jeseter krátkorypý (Acipenser brevirostrum)

Jeseter malý (Acipenser ruthenus)

Jeseter ostrorypý (Acipenser oxyrinchus)

Jeseter perský (Acipenser persicus)

Jeseter rudý (Acipenser fulvescens)

Jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedtii)

Jeseter sachalinský (Acipenser medirostris)

Jeseter severní (Acipenser mikadoi)

Jeseter sibiřský (Acipenser baerii)

Jeseter štítkatý (Acipenser multiscutatus)

Jeseter velký (Acipenser sturio)

Vyza malá (Huso dauricus) (Kaluga)

Vyza velká (Huso huso) (Beluga)

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR