Zprávy od vody

Můj rok na sumcích bez sumců

Pochlubení se trofejními úlovky dnes vážně nečekejte. Přečtěte si o tom, jak mi ryby „vypálily rybník“, i když jsem se na lov připravoval a místa, na kterých jsem chytal, byla osvědčená.

18.01.2021 4 minuty čtení

Můj rok na sumcích bez sumců

Pochlubení se trofejními úlovky dnes vážně nečekejte. Přečtěte si o tom, jak mi ryby „vypálily rybník“, i když jsem se na lov připravoval a místa, na kterých jsem chytal, byla osvědčená.

Čekáte nadšené vyprávění a plno akce? Asi vás zklamu. Co se týče úlovků, letošek není vůbec pozitivní. Vlastně by se dalo říct, že je to pořádný propadák. A to jsem se přípravám věnoval, jak jen to šlo. Za celou letošní sezonu jsem se do očí podíval jen jednomu fousatému prckovi a to ještě při lovu candátů na rybičku.

Systematický lov správných fleků

Už na jaře jsem si vytipoval pár míst a taky vyhlédl pár pěkných sumců. Celou sezonu jsem tato místa průběžně testoval a taky jsem vyzkoušel snad všechny způsoby lovu. I různé nástražní ryby v různých hloubkách a na různých montážích. Dokonce jsem se opřel i do přívlače. V dalších řádcích vám popíšu svoje 3 top místa a to, jak mi tam ryby „vypálily rybník“.

Flek numero uno

Místo nad splavem zdánlivě nemá chybu. Slušný přístup, přikalená řeka zvednutá věčnými dešti, na sednutí ostrůvek, který lemuje hlavní proud, proti němuž táhnou ryby tak, že jedna z nich je vždy v tišině, kde je za normálního stavu sotva půl metru vody… Prostě pohádka.

Druhý prut jsem házel ke spadlému stromu na protějším břehu nebo dolů po proudu. Většinou do tišin, ale kolikrát i do středu řeky a i proti proudu k bývalému ostrůvku.

První večer byl ve znamení malých ryb. Sumců bylo dost, ale podle zálovů bylo jasné, že to zrovna trofejní macci nebudou. I přesto mi jeden z nich praštil do karase a usmrtil jej.

Další zajímavý večer jsem zažil díky sumci, který je zjevil pod mostem a v tišině mi praštil do cejna. Praskla trhačka a zásek šel do prázdna. Díky zkušenosti, kdy mi ryby po zalovení jely s proudem, jsem trochu přisekl. Vytáhl jsem z cejna hák a než byla montáž na břehu, ozvalo se mohutné zalovení – vychytralý sumec si zajel pro cejna unášeného proudem. Moje nadávání se neslo vzduchem ještě dlouho.

Flek numero duo

Do tohohle místa jsem vkládal naděje, loni takřka zaručovalo úspěch. Bohužel pro mě uklidili stromy, které byly dosud spadlé ve vodě. Uklidňoval jsem se tím, že i přesto je to skvělé místo. Převislá vrba, která zasahuje dobré tři metry nad vodu, po proudu hlubina...

Počasí mi však moc nepřálo. Jeden den byl šílený vítr, který shazoval větve a ty mi přetrhly trhačky. Další večer mi do vody spadl celý strom. Byl jsem tam asi 10× bez jakéhokoliv kontaktu s rybou. Žádnou jsem neviděl ani neslyšel zalovit.

Flek numero tres

Místu na soutoku dvou řek jsem se věnoval nejvíce. V minulosti jsem skoro pokaždé odcházel s tím, že tam sumec zalovil nebo mi usmrtil rybu.

Letos jsem vyzkoušel opravdu vše. Nástrahy od lína přes kapra až po klasiku: cejna, plotici a tlouště. Dokonce i rousnice. Sumec pokaždé bez zájmu proplaval kolem, maximálně mi zlehka zacinkal na podvodák a odebral se lovit v druhém přítoku nebo rovnou na druhou stranu toku, než kde byla nastražena ryba. Na přívlač jsem tam chytl jen dva cejny za límec.

Nepropadám ale panice. Vím, že příští rok jim to natřu.

Petrův zdar!

Martas

 

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR