Zprávy od vody

Sumčí volání

Snad každý rybář touží ulovit největší sladkovodní ryby – sumce. Ryby, která je zahalena tajemnem a neuvěřitelnými historkami, které si rybáři vyprávějí mezi sebou.

09.08.2019 5 minut čtení Komentář (1)

Sumčí volání

Snad každý rybář touží ulovit největší sladkovodní ryby – sumce. Ryby, která je zahalena tajemnem a neuvěřitelnými historkami, které si rybáři vyprávějí mezi sebou.

Jsou to povídačky, nebo fakta?

Každý z vás určitě slyšel příběhy o tom, jak sumec sežral aportujícího psa nebo že potápěči viděli sumce, který měl obrovskou tlamu. Na sumce si v revírech obecně stěžují i staří rybáři. Už se ale nepodívají k sobě do mrazáku a neuznají, že si většinu kaprů hned po nasazení z revíru odnesou právě oni.

Většina rybářů ví, že si sumec občas zpestří jídelníček. Sumci milují kačeny. Už naši předkové dávali kačenám postroj s háčky a na ně pak sumce lovili. Naštěstí už se to dnes neděje. Osobně si nedokážu představit, že bych chytal sumce tímto způsobem. Ryby se přizpůsobují novým podmínkám, proto se musí i rybáři neustále učit novým montážím a používat kdysi neznámé pomůcky, jako je fluocarbon, vábnička nebo echolot.

Jak ulovit sumce?

Nejčastěji se sumci loví za pomocí různých montáží, ať už z hladiny trhací bójí, přivázáním ryby ke stromu nebo ze dna díky podvodním splávkům. Dnes už se používá i přívlač, což by kdysi nikoho ani nenapadlo. Přitom se tak nachytá obrovské množství sumců, většinou však pouze do délky jednoho a půl metru.

Jak lovit z lodě?

Předtím než vyrazíte na lov, naučte se pořádně pukat. Já se to učil u sebe v jezírku. Těm méně šťastným doporučuji vanu. Často vídám u vody rybáře, co si myslí, že to umí, ale je tomu přesně naopak. Nejhorší na tom je, že po takovém „vábení“ se sumec na dlouhé týdny vyplaší nebo úplně změní stanoviště. I to je důvod, proč byste neměli vábit vkuse. Ideální je rozmezí tří až osmi úderů za sebou. Pokud sumec za nástrahou vyjede, už nepukejte a pracujte nástrahou. Jestli sumec lehne, zkuste to znova. Nedaří se vám to ani po více pokusech? Popojeďte a zkuste to znova.

 Pruty na sumce Sumec

 Na trhačku

Jde o nejrozšířenější a nejpoužívanější způsob lovu s živými nástrahami. Proto si zjistěte, zda se v daném revíru smí zavážet. Pokud je to povoleno, nesmíme zapomínat na to, že musíme nechat třetinu vody pro lodě správců a záchranné složky. Není nad to najít si na velké přehradě nějakou hranu nebo jámu a nad tu přivázat rybu pomocí trhacího silonu k bóji. K tomuto systému se mi nejvíc osvědčili cejni kolem 35 cm. Pozor. Vždy musíme používat ryby, které jsou v dané lokalitě běžné. Na řekách ryby většinou přivazujeme ke keřům a nad jámy.

Lov na podvodní splávek

Já osobně používám podvoďák s pomocí kamenů nejčastěji na řekách. Obzvlášť v revírech, kde jezdí lodě, je tohle ideální řešení. Když zavážím k druhému břehu nebo o kus dál, vždy dávám dva kameny. Jednak kvůli tomu, abyste dostali šňůry ke dnu, a za druhé, ať se omezí vibrace. Velikost podvodního splávku určete podle síly proudu, nikoli podle velikosti ryby. Na návazec používám zásadně kombinovaný návazec z fluocarbonu a šňůry, díky tomu se minimalizují vibrace. Novodobé háčky a šňůry navíc vydrží skoro vše.

Moje letošní sumcování

U vody se snažím trávit co nejvíce času. I když to není vůbec jednoduché, tak si k vodě skoro každé dva týdny vyrazím aspoň na prodloužený víkend. První víkend, který jsem věnoval sumcům, byl slabota. Za tři večery se přišel podívat jen jeden dorostenec kolem sedmdesátky. A ani další výpravy nebyly o moc lepší.

Nakonec jsem se naštval a vyrazil na řeku, kterou jsem neznal. Poprvé jsem si vzal jen přívlačový prut a pár nástrah a během toho jsem udělal jediný záběr a ryba mi ještě u břehu spadla. Ale to, co se dělo pak, by mě ani ve snu nenapadlo. Pokračoval jsem podél řeky a špatně jsem šlápl. Probořil jsem se po pás do bahna. Teď už vím, jak dokáže být řeka zrádná.

To mě ale neodradilo a vyrazil jsem na vytipované místo, akorát z druhé strany. Jeden prut jsem hodil po proudu na podvoďák a druhý jsem přivázal ke stromu, asi 70 metrů proti proudu. Sedl jsem si do křesla a začal se kochat západem slunce, když přede mnou najednou zalovil fousek. Neváhal jsem a trošku jsem rybu přizvedl, ať sebou pořádně plácá na hladině. Netrvalo dlouho a sumec mi sestřelil tlouště u stromu. Po krátkém přetahování na mě vykoukla jeho hlava, tipoval jsem ho na 120 cm.

Co teď? Nezbylo mi nic jiného, než si lehnout a drapnout fouska za tlamu a vytáhnout jej ven. Naštěstí jsem měl pod sebou jen metrový sráz a už jsem se mohl kochat krasavcem na břehu. Nakonec metr ukázal slušných 137 centimetrů a váha 18,5 kg. Lepší přednarozeninový dárek jsem si nemohl přát.

Komentáře ke článku (1)

S.T. 05.09. 21:20:07

Gratuluji k ulovku, krasny clanek! Preji mnoho dalsich rybarskych rekordu do budoucna!

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR