Muškařské šňůry a backing
Muškařská šňůra do značné míry ovlivňuje vaše lovecké úspěchy. Zjistěte, jak vybrat tu správnou, aby ladila s prutem a odpovídala lovecké taktice.
Jak vybrat muškařskou šňůru
Při výběru muškařské šňůry se soustřeďte na její tvar, Aftmu prutu, barvu a hmotnost (potápivost). Tyto údaje se uvádí pomocí čísel a písmen.
Potápivost muškařských šňůr
- F (floating) = plovoucí muškařská šňůra plave po celé délce na hladině a představuje nejuniverzálnější model vůbec.
- F/S (floating/sinking) = plovoucí šňůra s rychle potápivým koncem.
- F/I (floating/intermediate) = plovoucí s pomalu potápivým koncem, ten může být různě dlouhý 1 (mini tip) až 4 (ghost whip) metry.
- I (intermediate) = pomalu potápivá muškařská šňůra, rychlost potápění se u jednotlivých výrobců liší. U některých je to 0,5 cm u jiných i 3 cm za sekundu.
- S (sinking) = potápivá šňůra neplave a klesá ke dnu, a to různou rychlostí. Výrobci u těchto šňůr přidávají údaj Di 2 až 8, který udává tempo klesání od 5 až po 20 cm za sekundu.
Profil muškařské šňůry
Ani tvar šňůr není stejný. Jednotlivé tvarování profilů umožňuje různé položení a vedení. K nejběžněji používaným patří FT, WF a L šňůry, které jsou ideální pro prezentaci nástrahy.
- DT (double taper) – oboustranně ujímané zajišťují jemné položení mušky na hladinu
- WF (weight forward) – kyjovité neboli zatížené v přední části se hodí k dlouhým hodům a do větru.
- L (level) – neujímanou muškařskou šňůru se stejným průměrem po celé délce oceníte při nymfování.
AFTMA muškařské šňůry
Údaj zvaný AFTMA označuje hmotnost prvních zhruba 9 metrů muškařské šňůry a musí odpovídat údaji na prutu. Pokud je AFTMA muškařského prutu 4, 5, šňůru vybírejte také v tomto rozhraní. Těžší šňůry by prut nadměrně zatěžovaly a mohly ho poškodit, s lehčími nedohodíte tak daleko.
Jakou barvu?
Barva muškařských šňůr se liší podle potápivosti. Plovoucí modely bývají v razících barvách (žlutá, oranžová), mírně potápivé bývají průhledné nebo třeba modré a potápivé šňůry jsou nejčastěji tmavé.
Backing – podklad pod muškařskou šňůru
Pod samotnou muškařskou šňůru naviňte takzvaný backing neboli podkladovou šňůru, která tu muškařskou chrání před opotřebením a tvarovou pamětí, ale poslouží také při zdolávání silných a bojovných ryb.
Rychlospojka – spojení muškařské šňůry s návazcem
Abyste spojili muškařskou šňůru s návazcem, budete potřebovat rychlospojku – splétanou punčošku (síťku) s očkem, která propojí šňůru s návazcem. Spoj zakápněte pružným lepidlem.