Rybářské navijáky Tica
Rybářské navijáky se od sebe liší konstrukcí, typem brzdy, ale i určením, na jakou rybolovnou techniku či velikost úlovku se hodí.
Jak vybrat naviják na ryby
V nabídce na vás čekají modely od prověřených výrobců. Zkuste naviják Fox, Shimano, Nash nebo Mivardi. Seznamte se s jednotlivými typy a dozvíte se, proč používat multiplikátor a kdy sáhnout po bojové, volnoběžné, přední nebo zadní brzdě. Budete mít také jasno, jaký naviják na sumce, na kapry a jak vypadá ideální model na přívlač.
Navijáky na ryby podle konstrukce
- Muškařské navijáky slouží k namotávání muškařské šňůry a umisťují se až za rukojeť. Sedlo se upevní přímo k tělu prutu.
- Smekací navijáky patří k nejpoužívanějším konstrukcím. Skládají se z neotáčivé cívky a brzdy (podle ní se dále dělí). Při výběru vás bude zajímat kapacita cívky, hmotnost a převodový poměr (efektivita otáčení kličkou).
- Multiplikátory mají otočnou cívku. Díky tomu si u nich nastavíte brzdnou sílu, jakou potřebujete. Multiplikátory se hodí na hlubinnou přívlač, mořský rybolov, na zdolávání velkých ryb a jsou ideálními navijáky na sumce.
- Baitcast neboli odhozové navijáky mají rotující cívku a hodí se k vláčení velkých nástrah, které při lovu vodíte přímočaře. Navzdory mýtům jsou baitcast navijáky vhodné jak k lovu z lodi, tak ze břehu. Jen se s nimi musíte naučit nahazovat.
Rybářské navijáky podle typu brzdy
K univerzálním modelům patří navijáky s přední brzdou a hodí se pro začínající lovce. Když už ale víte, co potřebujete, vyplatí se investovat do specializovaného navijáku.
- Navijáky s přední brzdou se pyšní univerzálním využitím a patří k nejpoužívanějším modelům. Mají brzdnou matici nad cívkou, která je díky tomu dobře dostupná. Otáčením se utahuje a zvyšuje brzdný výkon, ale nedá se použít během navíjení. Brzdná matice navíc slouží k ukotvení cívky. Po jejím odšroubování můžete cívku vyjmout.
- Navijáky se zadní brzdou opět používají princip šroubu a matice, ale utahovací kolečko je tentokrát pod cívkou. Ani v tomto případě nemůžete s brzdou pracovat během navíjení.
- Navijáky s bojovou brzdou představují vylepšenou verzi modelů se zadní brzdou. Mezi brzdnou maticí a tělem navijáku je ještě páčka, která vám snižováním a zvyšováním odporu pomůže ztlumit prudké výpady ryby i během navíjení.
- Navijáky s volnoběžnou brzdou se skládají z kombinace přední a volnoběžné brzdy. První z nich slouží k zápolení s rybou a druhá koriguje průběh záběru. To se hodí v případě, kdy máte prut na stojanu a ryba prudce zabere, volnoběžná brzda se postará o uvolnění vlasce, než převezmete nad prutem kontrolu.
Rozdělení navijáků podle rybolovné techniky
U feederových navijáků je nejdůležitější přizpůsobení velikosti cívky délce náhozu. Když nahazujete na velké vzdálenosti, potřebujete logicky hlubokou cívku, kam se vejde i několik set metrů vlasce.
Takzvané kaprové navijáky se těší největší oblibě. Jejich nejtypičtějším znakem je kvalitní ukládání vlasce a cívka s velkou kapacitou, díky tomu se dají použít k zavážení nebo k dalekým náhozům. K nejvhodnějším navijákům na kapry patří smekací modely s volnoběžnou brzdou.
Ideální navijáky na sumce jsou multiplikátory nebo robustní smekací navijáky s celokovovým tělem, odolnou brzdou a velkokapacitní cívkou.
Přívlačové navijáky zvládají neustálé náhozy a točení kličkou. Nejvhodnější jsou modely s přední brzdou, která se dobře obsluhuje. Při výběru se soustřeďte také na hmotnost, čím lehčí bude, tím lépe pro vás, protože každý gram navíc se časem pronese.
Náhradní cívky a příslušenství k navijákům
K navijáku si pořiďte:
- náhradní cívky – můžete tak mít navinuté různé typy vlasců a cívky jednoduše prohazovat,
- padnoucí ochranný obal – naviják je poměrně citlivé zařízení a potřebuje ochranu před nečistotami a mechanickým poškozením.