Baitcastové odhozové navijáky
Pokud milujete přívlač a baví vás lov dravců, seznamte se s baitcast navijáky. Jsou ideální na těžké nástrahy. Zjistěte, co umí a jak se jednotlivé typy liší.
Jak používat a vybrat baitcast odhozový naviják
Baitcastové odhozové navijáky patří do rodiny multiplikátorů a jsou ideální na přívlačový lov dravců. A i když v našich vodách zatím nejsou moc známé, mezi zahraničními rybáři se těší velké popularitě. A není divu. Svým majitelům nabízí velkou sílu při navíjení, skvělou prezentaci nástrah a kontakt s ní, ale i možnost obsluhy navijáku jednou rukou a rychlé nahazování.
V čem se baitcast liší od smekacích navijáků?
Největší rozdíl spočívá v odvíjení vlasce při náhozu. V případě klasického smekacího navijáku se cívka nepohybuje a vlasec se volně odvíjí, ale u baitcastu se cívka otáčí a letící nástraha odvíjí vlasec, a proto má baitcast naviják hned několik brzd.
Seznamte se s typy brzd na baitcast navijáku
Baitcast navijáky se už na první pohled konstrukčně odlišují od klasických modelů, a to díky brzdám.
- Zdolávací (hvězdicová) – určuje, jaký odpor má cívka při zdolávání ryby.
- Mechanická nahazovací brzda – zajišťuje zdolávací přítlak (utahování cívky).
- Magnetická nebo odstředivá nahazovací brzda – umožňuje nahazování na delší vzdálenosti a zmírňuje zamotání vlasce a nástrahy.
Na co se zaměřit při výběru prvního odhozového baitcastu
- Hmotnost. S lehkým navijákem se tak rychle neunavíte a bude se vám s ním snadno manipulovat. Nejlehčí modely váží okolo 160 g.
- Pravák nebo levák? U baitcast navijáků se uvádí, zda jsou v pravorukém nebo levorukém provedení. Nezapomeňte to zohlednit při výběru.
- Testování. Před nákupem si baitcast naviják vyzkoušejte třeba od kamarádů. Pokud vás to chytne, investujte do modelu, který bude mít propracované brzdy.
Jak nahazovat s baicastovým navijákem?
Největším úskalím baitcast navijáků jsou počáteční nezdary při nahazování, ale s trochou trpělivosti rychle chytíte ten správný grif a budete rychlejší a přesnější než s klasickým smekacím navijákem.
- Základem správného nahazování s baicastovým navijákem je využití kinetické energie, jinými slovy stačí pomalejší, ale plynulý švih – tím snížíte riziko zamotání.
- Do začátku používejte raději vlasec a volte těžší nástrahy vážící ideálně mezi 15 až 30 g. Dvou- nebo třígramovou nástrahu nahodíte s baitcastem taky, ale to si nechejte na později.
- Před prvními náhozy si jednotlivé brzdy dostatečně utáhněte a počítejte s tím, že nahodíte jen na kratší vzdálenost, ale to se časem zlepší.
K navijáku si pořiďte i baitcastový prut.