Podběráky
Jak vybrat podběrák
Podběrák patří spolu s mírou a vyprošťovačem háčků k povinné rybářské výbavě. Na trhu existuje několik typů, liší se velikostí, tvarem, použitým materiálem, konstrukcí, ale i typem síťky. Podběrák vybírejte podle techniky lovu a ryb, na které máte políčeno. Přečtěte si, jak zvlot pravým.
Z čeho se skládá podběrák
Podběrák seženete buď jako hotový komplet (hlava se sítí + tyč), nebo si ho sestavíte sami podle svých potřeb. Vyberete si podběrákovou tyč o délce 1,2 až 4 m. Ta může být pevná, teleskopická nebo děličková (dvoj nebo trojdílná). Nejodolnější je jednodílné provedení, ale počítejte s větší transportní velikostí. Tyč doplňte kompatibilní podběrákovou hlavou.
Podběrák vybírejte podle typu lovu
Podběráky na kapry a amury patří k těm největším. Mají odolná ramena dlouhá 70 až 120 cm, která se neohnou, ani když podeberete trofejní kus.
Přívlačové podběráky na ryby se podobají těm muškařským. Oba typy potřebujete mít neustále u sebe nebo spíš na sobě. Prote je u nich velice důležitá skladnost, možnost zavěšení na magnet či poutko a rychlé vyklopení u skládacích modelů. Pokud chytáte štiky, pořiďte si model s větší podběrákovou hlavou.
Jaký parametr je u podběráku nejdůležitější?
- Středový díl rybářského podběráku je nejnamáhanější částí, a proto by měl být u skládacích modelů z kovu.
- Při výběru se soustřeďte jak na velikost v rozloženém, tak ve složeném stavu.
- Vyměnitelná podběráková síťka je velkou výhodou obzvláště, pokud chytáte dravce. Ti mají ostré zuby a občas se stane, že vám síťku protrhnou.
- Nejodolnější a zároveň nejšetrnější k rybě jsou pogumované podběráky se síťkou bez uzlíků, která nenasáká tekutiny ani pachy.
- Před výběrem se podívejte na dostupnost náhradních dílů (síťky, hlavy, tyče) a také na užitečné příslušenství k podběráku.