Rybářské spacáky a přehozy
Jak vybrat spacák na ryby
Není spacák jako spacák. Při výběru hraje zásadní roli teplotní rozsah, jaký spacák zvládne, materiál, jakým je vycpaný, střih i drobné vychytávky.
Teplotní podmínky: komfort, limitní teplota a extrém
Chcete přespávat u vody jen v létě? Pak si vystačíte s letním spacákem, patří zpravidla k nejlevnějším a je velice skladný. Větší rozsah nabízí třísezonní spací pytle, které jsou nejuniverzálnější a využijete je od jara do podzimu. Bez problémů zvládají i teploty okolo nuly. Pokud chcete na rybách trávit i mrazivé večery, investujte do lehkého zimního spacáku, který vám poskytne vynikající teplotní komfort i v drsných minusových teplotách.
Aby bylo definování teplotního komfortu jednotné, existuje evropská norma, která specifikuje 3 mezní teploty užití:
- Komfort představuje teplotu, ve které se v daném spacáku vyspíte dorůžova.
- Limit je teplota, při níž se otužilejší jedinci pořád dobře vyspí, ale zimomřivcům už bude zima
- Extrém značí teplotu, ve které s menšími či většími újmami na zdraví (omrzliny) přežijete. Podle extrému spacák rozhodně nevybírejte, ale může vám posloužit jako doplňující parametr.
Čím lehčí, tím lepší
Čím lehčí spacák si koupíte, tím lépe se vám bude nosit. Ale počítejte s tím, že rybářské spacáky s nižší vahou bývají dražší (při zachování stejného tepelného komfortu). Pokud to na lovné místo nemíváte daleko, můžete spacáku nějaký ten gram navíc odpustit.
Velký tak akorát
Nejběžnější délka rybářských spacáků se pohybuje od 210 do 230 cm. Pokud patříte mezi dlouhány, vyberte si co nejdelší model, abyste nemuseli krčit nohy. Obecně platí, že by délka vašeho spacáku měla být o 30 až 40 cm delší než vaše výška. Důležitý je také střih.
- Mumiové spacáky jsou těsně na tělo a dopřejí vám lepší tepelný komfort, objemově bývají menší než jejich dekoví příbuzní. Nevýhodou je menší svoboda pohybu při spánku.
- Dekové spacáky mají uvnitř velkorysejší prostor a bývají velmi pohodlné. Výhodou je, že se dají rozepnout na deku. Jistou nevýhodu představují větší rozměry a váha.
Výplňový materiál? Jedině umělé vlákno
Péřové spacáky mají sice skvělé izolační vlastnosti a nízkou hmotnost, ale jsou velmi drahé, citlivé na vlhkost a náročné na údržbu. Mnohem lepší a levnější variantu představují rybářské spacáky z dutého vlákna nebo mikrovlákna, které nabízí vynikající izolační schopnosti a malé rozměry.
Užitečné vychytávky
- Rozepínání po celé délce na obou stranách umožní rozevření spacáku na deku.
- Návleky k uchycení na lehátko zajistí, že spacák nesjíždí z rybářského lehátka.
- Díky oboustranným zipům můžete spacák otevírat zevnitř i zvenku.
- Vnitřní kapsa na drobnosti, kam si můžete uložit třeba klíče od auta, peněženku a další cennosti.
- Vyjímatelný nafukovací polštářek nebo aspoň kapsa na jeho vložení.
- Rybářské lehátko se spacákem představuje 2 v 1. Skládá se z pohodlného lehátka s integrovanou matrací a teplým spacákem.
Pohodlné spaní na rybách se vším všudy
Pokud nezvolíte řešení 2 v 1, pořiďte si ke spacáku pohodlné lehátko. Abyste byli chránění před rozmary počasí, ukryjte se do bivaku nebo brolly. Skladnější alternativu „přístřešku“, která vás nejen ochrání před vlhkostí, ale i zvýší tepelný komfort, představuje přehoz na spacák.