Přehozy na spací pytle
Nepromokavé obaly na spacák
Obal natáhnete přes rybářský spacák a ochráníte ho před vlhkostí, prachem, pylem a jinými nečistotami. Mimo to díky němu zvýšíte i tepelný komfort vašeho spacího pytle, o kolik stupňů tepleji vám bude, závisí na míře zateplení.
Zaměřte se na voděodolnost
U ochranných obalů na spacák je klíčovým parametrem voděodolnost, která se udává v milimetrech a říká, jakému množství vody tkanina odolá. A platí zde jednoduché pravidlo: čím vyšší hodnota, tím lépe pro vás. Dobrým základem pro letní přespávání, kdy nepočítáte se srážkami, ale jen s ranní rosou, je 5 000 mm. Lepší standard představuje 10 000 mm a za opravdu nepromokavý obal na spacák lze považovat modely s 20 000 mm.
Zkontrolujte možnost uchycení
Před výběrem přehozu na spacák si prohlédněte také systém uchycení k rybářskému lehátku a zkontrolujte, že bude kompatibilní s vaším modelem.
Míra zateplení je klíčová
Obaly na spacáky se liší podle míry zateplení. Některé přehozy na spací pytel vás ochrání jen před vlhkostí, což je ideální na léto. Jiné kromě toho mají vynikající termovlastnosti a udělají z vašeho 3sezonního spacáku obal 4sezonní. Když si usmyslíte, můžete přespat venku i v zimě.
Jak se liší přehoz na spací pytel od bivakovacího vaku (žďáráku)
Přehoz na spacák tvoří jen horní vrstvu a počítá s tím, že spíte na rybářském lehátku = jste izolování od země. Bivakovací pytle vás chrání před vlhkostí i ze spodní strany. Zalezete do nich i s karimatkou a spacákem.
Do špatného počasí to bude chtít bivak nebo brolly
Pokud vyrážíte na delší dobu nebo očekáváte vítr, déšť nebo dokonce sněžení, umístěte své lehátko do jednoduchého rybářského přístřešku – bivaku nebo brolly.