Rybářské stojany a signalizátory Nash
Jak vybrat rybářský stojan a signalizátor záběru
Při výběru rybářského stojanu = konstrukce k položení prutu záleží na rybolovné technice, na rozpočtu, ale i na podkladu lovného místa – třeba vidličky zapíchnete do betonu jen stěží, ale samostatně stojící stojan tam v pohodě rozložíte. Stejně důležitý je i signalizátor záběru, dnešní rybařina nabízí mnohem víc než jen jednoduché splávky a čihátka, ke špičce patří rybářské signalizátory s příposlechem.
Rybářské vidličky na pruty: skladné, variabilní a levné
Vidličky se dají zapíchnout nebo zavrtat do hlíny. Horní konce vidliček na ryby bývají opatřeny univerzálními závity k našroubování buď držáku, hrazdy, nebo signalizátoru záběru. Výhodou rybářských vidliček je skladnost, nízká pořizovací cena a variabilita.
Rybářské stojany na pruty: vhodné i na tvrdý podklad
Stojany na rybářské pruty jsou na rozdíl od vidliček samostatně stojící, a to na 3 (tripody) nebo 4 nohách. Nemusí se tedy do podkladu zapichovat ani zavrtávat. Nejlepší stojany na pruty jsou stabilní, z lehkých slitin a rychle sestavitelné. Umožňují nastavení nohou tak, aby bylo možné upravit úhel, který svírá prut a vlasec. Při výběru se zaměřte také na očko nebo zajišťovací hák k ukotvení přídavného závaží.
K nejoblíbenějším patří stojany na pruty Mivardi a Delphin, které nabízí dobrý poměr ceny a výkonu.
Stojan na feeder pruty
Ukotvení prutů na feeder má svá pravidla, musí být stabilní, odolné vůči výpadkům ryb a víc než kde jinde tady záleží na správném úhlu prutu a vlasce, aby z citlivé špičky šly přečíst záběry. Neméně důležitá je pak kvalitní feederová hrazda s nastavitelným úhlem.
Ruku v ruce se stojanem pak jde pak samotná podpěra nebo hrazda pro 1 až 4 pruty. Hrazda bývá součástí stojanu na ryby, ale dá se vyměnit a koupit samostatně – záleží na kompatibilitě, sázkou na jistotu je mít vše od jedné značky. Do hrazdy nebo vidličky se pak našroubují rohatinky – plastové podpěry, které drží samotný prut.
Signalizátory záběru: splávky, kačeny, plovátka, rybářské swingery nebo číhátka
Jeden nejlepší signalizátor záběru neexistuje, vždycky záleží na rybolovné technice, vašich zkušenostech, lovném místě, podmínkách i preferencích.
Číhátka a rolničky
Signalizátorů na ryby je celá řada, k nejjednodušším patří číhátka, která se zavěšují na vlasec před špičku nebo přímo pod prut a záběr signalizují tak, že se hýbou. Na sumce se používají rybářské rolničky, které se přicvaknou na špičku prutu a při záběru cinkají, takže vás upozorní, i když se na prut zrovna nedíváte. Jsou ideální na rybaření v noci a za špatné viditelnosti.
Signalizace na vodě: splávky, plovátka, kačeny
K signalizaci záběru přímo na vodě slouží jak klasické splávky, tak plovátka, která se používají na lov z hladiny na větší vzdálenosti, ale i sumcové kačeny s velkou gramáží (výtlakem).
Swingery na ryby
Swingery na ryby se zavěšují na vlasec, napínají ho a svým pohybem a světelnou signalizací upozorňují na záběr. Při záseku je vytrhnete z vlasce, ale pomocí ramínka nebo řetízku zůstanou připojené ke stojanu prutu.
Rybářské signalizátory záběru
Jednoduché signalizátory záběru vás upozorní na záběr jak blikáním – pomocí diody, tak pípáním. Dělí se na dva typy: signalizátory záběru na prut – jsou levné a připevňují se gumovým páskem. Dražší, ale technicky promyšlenější signalizátory představují rybářské hlásiče s upevněním na stojan, hrazdy či vidličky.
Nejmodernější jsou signalizátory záběru s příposlechem neboli rybářské hlásiče. Příposlech je systém umožňující rybářům sledovat více prutů najednou, a to i na větší vzdálenosti, třeba z bivaku. Signál je bezdrátově přenášen na přijímač, který má rybář u sebe.
TIP
K rychlému připojení/odpojení signalizátoru záběru slouží rychlospojky.