Stojany na pruty
Rybářské stojany mají mnoho podob. Při výběru toho správného záleží na mnoha faktorech. Přečtěte si, co byste měli brát v potaz.
Podle čeho vybrat nejlepší stojan na rybářské pruty
V moderní rybařině jsou nejběžnější čtyřnohé stojany – dva páry dvojnožek jsou propojené středovou konstrukcí, na obou koncích se nachází hrazdy, které jsou opatřeny standardními závity (Whitworthův závit) pro upevnění signalizátoru záběru, rohatinek nebo jiných držáků prutu. Ale setkáte se i s tripody – stojany na třech nohách, které jsou sice skladnější, ale mají o něco menší stabilitu. Tyto dva typy se dají se využít takřka na všechny metody lovu.
- Na položenou – během položené máte pruty ve stojanu odložené většinu času a vyplatí se vám investice do robustního a stabilního rod-podu, který udrží prut na místě i při prudkém záběru.
- Na feeder – u těchto stojanů je velice důležitá možnost polohování (noh, hrazdy) = vypnutí vlasce do potřebného úhlu a možnost doplnění držáku na feederový prut. K oblíbeným patří jednoduché zabodávací stojany na feeder Fencl.
- Na plavanou – k odložení prutu stačí jednoduchá a levná teleskopická vidlička.
- Na dírky – pořiďte si speciální kovový stojan na led například od značky Jaxon.
Stojany versus vidličky na pruty
Nejlevnější, nejlehčí a nejskladnější řešení na odkládání prutů představují klasické vidličky, ale ty mají svá omezení: dají se zapíchnout jen do hlíny (v kamení nebo na molu jsou nepoužitelné), mají horší stabilitu a nezvládnou nápor větších ryb.
Transportní rozměry
Stojan na pruty stejně jako všechno ostatní musíte k vodě dopravit vlastními silami, proto záleží na skladnosti. Prohlédněte si transportní rozměry, každý výrobce má jiný skládací a šroubový systém = možnost rozložení.
TIP taška na stojan může být součástí výbavy
Dobře si přečtěte popis produktu, například Fox stojany na pruty mají v základní výbavě přepravní tašku.
Počet prutů závisí na typu hrazd
Počet prutů, které můžete uložit do stojanu, závisí na typu hrazd a odložíte na ně 1 až 4 pruty. Hrazdy si můžete ke stojanu dokoupit zvlášť. Většina modelů je vybavena univerzálními závity, takže je můžete měnit. Pokud máte na stojanu odloženo více prutů, pořiďte si teleskopickou hrazdu, která umožní nastavení vzdálenosti mezi jednotlivými pruty.
Užitečné vychytávky
- Ukotvovací háčky nebo oka – nachází se mezi nohama stojanu a můžete je použít k přidání stabilizačního závaží nebo k upevnění do země, což se hodí při očekávaných záběrech velkých ryb nebo v případě silného větru.
- Dvojitá středová konstrukce – mezi jednotlivými páry nohou může být buď 1, nebo 2 tyče = zdvojená konstrukce zlepšuje stabilitu.
Nastavitelnost stojanu na pruty
Terén, počasí, tekoucí nebo stojatá voda a různorodé pruty – to jsou nejčastější důvody, proč se vyplatí mít nastavitelnou délku těla, noh, výšku a šířku hrazdy.
- Teleskopické nohy – slouží k vyrovnání stojanu na pruty v terénu a k nastavení úhlu mezi prutem a vlascem. Důležité je, aby šly nohy roztáhnout dostatečně doširoka = větší stabilita.
- Nastavitelná délka těla stojanu – u delších prutů se hodí možnost protažení těla stojanu.
Potřebujete poradit s výběrem stojanu na pruty? Napište nám na info@chytapust.cz.