Teleskopické rybářské pruty DAM
Teleskopický rybářský prut oceníte při přesunech na lovné místo a během cestování. Seznamte se se specifiky a parametry „teleskopů“ a vyberte si ten pravý.
Jak vybrat teleskopický prut a pro koho se hodí
Teleskopické pruty se hodí k různým technikám lovu, a to jak pro začínající, tak pro zkušené rybáře. Svou oblibu si získaly zejména pro svou rychlou rozložitelnost, skladnost a malé transportní rozměry – ty oceníte při cestě na lovné místo, obzvláště pokud jezdíte na motorce, na kole nebo musíte jít kus pěšky. V nabídce na vás čekají modely od oblíbených rybářských značek FOX, Mivardi nebo Shimano.
Délka prutu
Obecně platí, že na malých vodních nádržích, při lovu blízko u břehu a ze člunu vám stačí kratší prut s délkou 2 až 3,3 m. Ale pokud máte políčeno na dravce a chcete prezentovat nástražní rybku dál od břehu (je tam zlom, potopený strom či jiné atraktivní místo pro dravce) nebo nahazovat na velké vzdálenosti, vyplatí se vám investice do prutu dlouhého 5 až 8 m.
Transportní rozměry
Transportní rozměry teleskopických prutů se pohybují v rozmezí 35 až 134 cm. 35centimetrový mini prut je ideální na cestování a vejde se i do malého rybářského batohu.
Vrhací zátěž – akce prutu
Akce teleskopických rybářských prutů se uvádí v gramech nebo v librách (1 lb = 453,6 g). Jedná se o zatížení, při kterém dojde k prohnutí prutu po celé délce. Maximální vrhací (odhozovou) zátěž z této hodnoty vypočítáte následovně:
Vrhací zátěž (v gramech) : 16. Pro kapraře, kteří chytají dál od břehu, jsou ideální teleskopické pruty s akcí prutu 2,75 lb a víc.
TIPY
- Sháníte teleskopický prut na plavanou? Sáhněte po rybářském biči.
- Pokud sháníte kaprařský prut na lov trofejních kusů, se kterým nahodíte na velké vzdálenosti, podívejte se na dělené pruty.
Teleskopické pruty vyžadují šetrné zacházení a péči
O teleskopický rybářský prut se musíte náležitě starat. Aby jednotlivé díly hladce zajížděly do sebe, vyžadují pravidelné čištění. Trocha bahna nebo písek je mohou poškodit. Pokud uvidíte nějaké rýhy nebo náznak poškození, daný díl vyměňte nebo opravte. Jinak riskujete, že spoje už nebudou správně držet. Při transportu používejte kryt na očka.
Buďte opatrní i s odhozovou zátěží, nepřesahuje výrobcem doporučené hodnoty. Hrubě s ním neškubejte ani netahejte, jinak byste ho mohli zničit.