Zavážecí loďky
Jak vybrat zavážecí loďku na ryby
Zavážecí loďka na zakrmování ryb vypadá jako hračka pro děti, je to ale sofistikovaný hi-tech pomocník se spoustou funkcí a pokročilým ovládáním.
K čemu slouží loďka na ryby?
Hlavní funkce spočívá v dopravování návnady, ale stejně dobře s ní můžete odvézt i montáž s nástrahou nebo ji použít k prozkoumání dna a ryb pomocí echolotu.
- Vnadění – Loďka na zakrmování ryb odveze na vybrané místo několik kilogramů návnady. Ty nejšpičkovější modely ji dokonce rozmetají do okolí několika metrů.
- Zavezení nástrahy – Kromě krmení můžete zavážecí loďku použít i k dopravě nástrahy na lovné místo. To se hodí při lovu na velkou vzdálenost nebo kam nedokážete nahodit.
- Vyhledávání ryb – Některé zavážecí loďky jsou vybaveny echolotem, který vám umožňuje zobrazení struktury dna a ryb pod vodou. To usnadní hledání lovných míst s velkou koncentrací ryb.
Uplutá vzdálenost na jedno nabití
Výrobci uvádí výkon zavážecích loděk buď v počtu kilometrů, které daný model upluje na jedno nabití, nebo v provozní době. Ty nejvýkonnější lodičky zvládnou až 180 minut v provozu a uplují 8 kilometrů. Při delších rybářských výpravách často není baterii, kde dobít, proto se vyplatí mít dvě. Zjistěte si, zda lze náhradní baterii k zavážecí loďce dokoupit.
Nosnost zavážecí loďky
Nosnost napovídá, kolik toho loďka uveze, ty nejlepší zvládnou až 5 kilogramů nákladu, většina modelů převeze návnadu o hmotnosti 2 kg.
Typ ovládání
- Dálkový ovladač – Ovladač s joystickem nebo tlačítky vám umožňuje ovládat pohyb a rychlost lodičky. Můžete také aktivovat další funkce, jako je vypouštění krmení nebo zapínání echolokace.
- Aplikace v chytrém telefonu – Moderní zavážecí lodičky ovládáte pomocí mobilní aplikace, skrze níž udáváte směr, rychlost, sledujete polohu na mapě a aktivujete další funkce.
- Autopilot – GPS systém dopraví náklad na předem zvolenou lokalitu (GPS souřadnice) bez ručního navádění. Do ovládacího systému si uložíte vybraná místa a pak tam jednoduše loďku pošlete, po vyložení nákladu se sama vrátí zpátky. Tuhle vychytávku umí například zavážecí loďky Mivardi Carp Scout s GPS nebo ikonické modely od značky Panama. Předem si zjistěte, kolik pozic umí daný model uložit.
Napájení: vyjímatelné baterie versus integrované akumulátory
Pokud si vyberte loďku na zakrmování ryb s ovladačem, musíte dobíjet (vyměňovat) baterie nejen v samotné loďce, ale i v ovládacím zařízení. U některých modelů jsou baterie vyjímatelné a musí se vkládat do nabíječky, u jiných typů stačí připojit síťový adaptér.
Extra funkce zavážecích loděk
- Automatický návrat do výchozí pozice oceníte, když se s loďkou ztratíte.
- Reflektory a led diody zviditelní loďku a okolí při nočních plavbách, lépe ji uvidíte a nasměrujete.
- Rozmetávač návnady rozmetá návnadu do širšího okolí, tím se zvětší krmné místo.
- Integrovaný barometr měří tlak vzduchu, hodnotu, která do velké míry ovlivňuje, jestli ryby berou, nebo ne.
- Zabudovaný echolot slouží k mapování dna, hloubky, potopených překážek, ale i ryb. Echolot je sám o sobě poměrně drahým vybavením, pokud ho zakrmovací loďka obsahuje, představuje to velkou výhodu.
Pořiďte si ochranný obal
Loďka na zakrmování ryb není levnou záležitostí, proto ji nenechávejte povalovat jen tak bez ochrany a pořiďte si na ni ochranný obal nebo rovnou transportní tašku, pokud není součástí vybavení.
Chcete před výběrem vědět ještě víc? Přečtěte si článek o zavážecích loďkách.