Jak začít

3 tipy, jak vybrat správné prsačky na první pokus

Rybáři stráví u vody spoustu svého volného času. Proto není divu, že se i během chvil u vody chcete cítit dobře a být oblečeni v tom nejlepším. A tak výběr vhodného oblečení začíná už u brodicích kalhot, tzv. prsaček. Podle čeho vybírat a sáhnout po těch pravých už napoprvé?

14.11.2019 4 minuty čtení Komentář (1)

3 tipy, jak vybrat správné prsačky na první pokus

Rybáři stráví u vody spoustu svého volného času. Proto není divu, že se i během chvil u vody chcete cítit dobře a být oblečeni v tom nejlepším. A tak výběr vhodného oblečení začíná už u brodicích kalhot, tzv. prsaček. Podle čeho vybírat a sáhnout po těch pravých už napoprvé?

Vybírejte prsačky podle vašich potřeb

Někteří rybáři tráví u vody všechen svůj volný čas. Jiní rybáři si užívají rybaření jako vzácné chvilky odpočinku jednou za půl roku. I to dost ovlivňuje výběr brodicích kalhot. Ty kupujete také podle typu rybaření. Ať už jde o muškaření, přívlač, nebo lov z Belly Boatu, prsačky rozhodně oceníte.

V případě, že se chystáte k vodě jen výjimečně, stačí, když sáhnete po některém z PVC modelů za přijatelnou cenu. Ty vám kvalitou úplně vystačí na nepravidelné výpravy k vodě a finančně vás nezruinují a přitom jsou mnohem lehčí než prsačky z neoprenu.

Pokud jste u vody jako doma, rozhodně do prsaček investujte a pořiďte si kvalitní brodicí kalhoty a zvlášť brodicí boty, ve kterých se budete cítit po celou dobu rybaření příjemně a pohodlně.

Dbejte na správný výběr materiálu

Vybírat můžete hned z několika druhů materiálu brodících kalhot, jako je PVC, neopren nebo prodyšná tkanina. Abyste si vybrali správně, odpovězte si na jednoduchou otázku: Na jaké roční období prsačky pořizuji?

Pro teplejší dny na jaře a v létě doporučujeme modely z prodyšné tkaniny. Oceníte je nejen díky tomu, že nepropustí vodu, ale i proto, že nehřejí. Nebude vám proto v letních dnech horko. Další výhodou je navíc jejich skladnost a malá hmotnost. To si uvědomíte především při balení rybářské výbavy a při jejím přenosu z místa na místo. Prohlédněte si například brodicí kalhoty Leeda Profil Breathable Chest Waders, které mají v namáhaných místech zesílení další vrstvou pro delší životnost výrobku.

Prsačky na jaro/léto

V chladnějším období dejte přednost neoprenovým brodícím kalhotám. Překvapí vás pohodlností i přizpůsobivostí. Nemusíte se tak bát, že vás budou někde nepříjemně táhnout. Neopren je pro zimní období skutečně ideální volbou, má totiž perfektní termoizolační vlastnosti. I tak vám doporučujeme pod prsačky obléknout ještě jednu nebo dvě vrstvy pro větší komfort a odvádění vlhkosti. Pořiďte si například Spro neoprenové prsačky s PVC botou, které představují slušný poměr cena/kvalita.

A co PVC prsačky? Ty se hodí pro rybářské aktivity, kdy se dostanete do vody jen ve výjimečných případech. Například kvůli ulomení větve, zakrmení, nebo když vracíte rybu do vody. V horkých dnech vám v nich totiž bude horko a v zimě zase rychle prochladnete. Mají ale také své výhody, jsou lehké a velmi odolné proti oděru. Navíc se snadno oblékají i svlékají, což určitě oceníte. Objednejte si například prsačky Delphin River, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitního Nylonu 190 D a nabízí se za přijatelnou cenu.

Vyberte vhodnou velikost

Už víte, jaký typ prsaček hledáte? Skvěle. Teď se zaměřte na správnou velikost boty, v závislosti na velikosti boty se mění také výška v pase, obvod hrudníku a obvod pasu.

Jakmile vám prsačky přijdou domů, zkuste si s nimi sednout i kleknout. Snadno tak zjistíte, zda se v nich cítíte pohodlně. Jenom správný výběr materiálu s ohledem na způsob použití a odpovídající velikost výrobku vám zaručí, že se budete u vody cítit příjemně.

Komentáře ke článku (1)

Jirka 24.03. 07:13:36

Velikost není důležitá jen při velikosti bot. Mám Hodně kvalitní "dejcháče" i s kvalitní botou. Problém je ale, že jsem je kupoval před 40 kily. Takže do kalhot se nasoukám ale neohnu se v nich a sotva se nadechnu. Boty ale spolehlivě obuju. Takže která velkost je správná? Pro mě taková abych se do nich vlezl, mohl si pod ně vzít termoprádlo v několika vrstvách a v kalhotách si mohl kleknout, sednout a nedechnout se. A to velikost XXL rozhodně není.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR