Jak začít

Belly Boat: Desatero malého plavidla

Lov z Belly Boatu se poslední dobou stává mezi rybáři velmi oblíbenou technikou. V čem tkví její kouzlo? Přečtěte si, čím je chytání z Belly Boatu tak výjimečné.

26.09.2019 7 minut čtení

Belly Boat: Desatero malého plavidla

Lov z Belly Boatu se poslední dobou stává mezi rybáři velmi oblíbenou technikou. V čem tkví její kouzlo? Přečtěte si, čím je chytání z Belly Boatu tak výjimečné.

1. Lovení z Belly Boat – zážitek na celý život

Lovení z Belly Boatu se nevyrovná žádné jiné rybolovné technice. Jde o velmi specifický způsob lovu, který má své jedinečné kouzlo. Nejste ani ve vodě, ani na člunu. Prostě něco mezi tím. Kolem vás jen voda, ryby a vy. Nevěříte? Zeptejte se kohokoli, kdo už alespoň jednou z Belly Boatu chytal.

  

2. Čas při lovu plyne úplně jinak

Už jen přípravy Belly Boatu a balení všeho potřebného na vodu zabere nějaký čas. A samotný lov také netrvá jen hodinu. Doporučujeme vám proto si lov předem naplánovat. V létě můžete klidně zůstat u vody i do noci. V chladnějších měsících to s největší pravděpodobností zkoušet nebudete.

3. Zdraví a bezpečí na prvním místě

I chytání z Belly Boatu má svá pravidla. Bezpečnost na plavidle se odvíjí zejména od povětrnostních podmínek. Pokud jste například na rozsáhlé vodní nádrži, hladina se může kvůli změně počasí náhle rozbouřit. Proto nezapomínejte na vaše bezpečí a na vodu si vždy vezměte záchrannou vestu a telefon.

Lovení vám zpříjemní také polarizační brýle, které eliminují odrazové světlo. Díky tomu máte přehled o tom, co se děje pod hladinou. Například kde stojí dravci nebo zda nejsou ve vašem okolí nějaké překážky, u kterých můžete lovit. Váš Belly doporučujeme vybavit také praktickými věcmi, jako je nůž, kleště nebo píšťalka. Nikdy nevíte, kdy se vám můžou tyto věci během lovu hodit.

Pokud se chystáte na lov ve večerních hodinách, určitě si nezapomeňte svítilnu a kvalitní čelovku. Nejen že dobře uvidíte kolem sebe, ale budete dostatečně viditelní i pro ostatní.

4. Co je Belly Boat a k čemu slouží

Belly Boat je malé a velmi mobilní plavidlo využitelné pro kontaktní chytání na vodě, například sumců nebo jiných dravých ryb.

5. Kde lovit z Belly Boatu

V České republice bohužel není mnoho lokalit, kde můžete chytat z lodi. Proto se před nákupem Belly podívejte, kde s ním můžete ve vašem okolí chytat. Vyhnete se tak situaci, kdy budete muset za rybařením dojíždět daleko.

Z vlastní zkušenosti vám však doporučujeme investovat do celosvazové povolenky. Chytání na neznámých revírech je totiž vždy úžasné dobrodružství. A Belly Boat to vše posouvá ještě o pořádný kus dopředu.

 

6. Jaké jsou jeho největší výhody

Velkou výhodou Belly Boatu je to, že díky absenci motoru neruší ryby. Dostanete se tak v tichosti na místa, kde byste lodí dopluli stejně dobře, ale pravděpodobně byste ryby vyplašili.

Při chytání z Belly se vám často stane, že se dostanete do těsné blízkosti ryb. Můžete tak sledovat jejich přirozené chování. Není totiž nic lepšího, než když vedle vás zaloví dravec a vy dokážete lovné místo ihned prochytat. Množství proměněných záběrů pak rychle roste.

7. Podle čeho Belly Boat vybrat

Při výběru plavidla se zajímejte hlavně o jeho provedení. Důležitým měřítkem je především to, kdo bude Belly Boat využívat. Například silní a urostlí rybáři ocení stabilní velké plavidlo s dostatečnou nosností.

S koupí vám může pomoct také otázka, jak často budete s Belly chytat. Pro příležitostný lov vám bude stačit i levnější varianta. Pokud se chystáte trávit na vodě hodně času, vyplatí se vám do Belly Boatu investovat a koupit si větší, stabilnější verzi. Budete se tak cítit během lovu bezpečně. Navíc se s ním můžete vydat prakticky kamkoliv.

Z naší nabídky vám doporučujeme například Zeck BellyBoat Cat, který lze považovat za absolutní špičku. Díky své bytelnosti a vybavení se skvěle hodí pro lov sumců. Za zmínku stojí také Savage Gear Belly Boat High Rider, který patří mezi nejprodávanější Belly na trhu.

Zeck BellyBoat Cat

8. Jaké doplňky se vám k Belly Boatu můžou hodit

Chystáte se na větší řeky nebo jezera? Pak se vám hodí Belly Boat, který lze osadit elektromotorem. Například dovážený Zeck BellyBoat má jako jediný již v základní konfiguraci panel pro montáž malého elektromotoru.

Dalším užitečným pomocníkem, který vám pomůže hlavně na neprobádaných revírech, je kvalitní echolot. Doporučujeme například Lowrance HOOK² 5 nebo Lowrance HOOK² 7. Tyto modely vám díky jejich kompaktním rozměrům nebudou během rybolovu překážet. Navíc disponují funkcemi, které při chytání budete potřebovat.

Dalším praktickým pomocníkem je podběrák s pogumovanými oky. Ten sice nevyužijete často, protože většinu ryb lze vyháčkovat přímo ve vodě. Může se ale hodit, pokud se vám na prutu objeví trofejní ryba. Bojuje totiž do poslední chvíle. Nám se již mnohokrát stalo, že jsme o rybu přišli těsně u člunu. Právě v těchto momentech oceníte podběrák, který vaše šance na trofejní úlovek zvyšuje.

Obecně pak doporučujeme mít na Belly Boatu více prutů, abyste mohli měnit taktiku lovu podle aktivity ryb nebo lokality, ve které se budete pohybovat.

9. Jak se na Belly Boat obléct

Nedílnou součástí vybavení na Belly Boat jsou brodící kalhoty, tzv. prsačky. Jejich délka dosahuje až pod prsa, a tak máte jistotu, že se nenamočíte. Podle ročního období byste si měli zvolit vhodnou variantu. Pro chladnější období zvolte brodící kalhoty z neoprenu, například Zebco Dark Wader nebo Prologic MAX5 XPO Neoprene Waders. V létě oceníte brodící kalhoty z prodyšné tkaniny, jako jsou Geoff Anderson Urus 5.

Některé prsačky koupíte už včetně brodicích bot, ty kvalitnější většinou bez bot. Věnujte výběru brodících kalhot i bot dostatečnou pozornost. Stejně tak nezapomeňte na pokrývku hlavy, která vás chrání ve slunečné dny před úžehem.

10. Jaké nástrahy zvolit?

Nástrahy vždy volte podle ryby, kterou jdete cíleně chytat. Základem jsou gumové nástrahy, twistery a kopyta, které seženete v různém provedení, barvě i velikosti. Gumové nástrahy využijete hlavně při lovu candátů v hloubce, na woblery se nejlépe chytají štiky nebo okouni. Třpytky a spinnerbaity oceníte především při lovu poblíž břehu nebo v blízkosti překážek.

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR