Jak začít

Jak se bránit proti komárům a jinému obtížnému hmyzu

Nastává zlatá hodinka, slunce se odráží o hladinu a vy si chcete užít zaslouženou chvilku pohody. Místo toho ale dostáváte jeden píchanec za druhým. Rybářská pohodička je tatam. Pobyt v přírodě dokážou znepříjemnit i ovádi, muchničky a klíšťata, ale králi všech otrapů jsou bezpochyby komáři. Přečtěte si, jak se napříště vybavit a co udělat, abyste si to u vody užili i s otravným hmyzem okolo.

29.07.2021 5 minut čtení Komentář (1)

Jak se bránit proti komárům a jinému obtížnému hmyzu

Nastává zlatá hodinka, slunce se odráží o hladinu a vy si chcete užít zaslouženou chvilku pohody. Místo toho ale dostáváte jeden píchanec za druhým. Rybářská pohodička je tatam. Pobyt v přírodě dokážou znepříjemnit i ovádi, muchničky a klíšťata, ale králi všech otrapů jsou bezpochyby komáři. Přečtěte si, jak se napříště vybavit a co udělat, abyste si to u vody užili i s otravným hmyzem okolo.

Vhodně se oblečte

Nejlepší ochranou proti obtížnému hmyzu je vhodné oblečení. Ideálně prodyšná mikina či triko s dlouhým a rybářské kalhoty v kombinaci s vyššími botami, do kterých si zastrčíte nohavice.

Nastříkejte se repelentem

Na oblečení i nezakrytou pokožku naneste repelent. Skvělou vychytávkou je také 3D moskytiéra neboli repelent, který nastříkáte okolo svého rybářského křesílka, před vchodem do bivaku nebo na přehoz na spací pytel. Hmyz se vám vyhne obloukem.

Po použití repelentu si dejte pozor, abyste rukama od přípravku nesahali na návnady či nástrahy. Pokud ryby repelent ucítí, odpudí je to. Ruce si po aplikaci důkladně umyjte nebo použijte gumové rukavice.

Jak na komáry

Komáři se nejčastěji vyskytují v okolí potoků, řek, stojatých vod a bažin. Jinými slovy na ně narazíte v menší či větší koncentraci na každém lovném místě. Když je komárů málo, stačí repelent, v opačném případě musíte přitvrdit a sáhnout po moskytiéře. Podívejte se také na srovnání repelentů, kde zjistíte i jak takový repelent vybrat.

Pokud se to na lovném místě komáry jen hemží, vybavte se bivakem s moskytiérou, do kterého se schováte. Na hlavu si nasaďte klobouk/kšiltovku a přehoďte si přes ni moskytiéru. Komáry odpudíte také užíváním vitamínu B. Lidé, kteří ho mají dostatek, komárům nevoní. „Béčko“ koupíte v tabletách nebo ho můžete získat z piva, masa a kvasnic.

Komáří kousnutí

Jak se chránit před štípanci od mušek

Miniaturní černé mušky z čeledi muchničkovitých se naštěstí nevyskytují tak hojně jako komáři, ale pokud na ně natrefíte, chraňte se ještě usilovněji než před komáry. Štípance od mušek jsou mnohem nepříjemnější.

Muchničky přitahuje tmavé oblečení. Oblečte se proto raději do zelené nebo béžové. Železnou jistotou jsou také dlouhé rukávy a nohavice. Muchnička je 6milimetrová muška a nemá dost síly, aby prokousla byť jen tričko.

Jak se zbavit ovádů

Zástupcům čeledi ovádovitých se lidově říká „hovada“ a patří mezi ně ovád bzučivý, bzikavka dešťová a slepoočka. Tato trojice se vrhá na člověka nejčastěji.

Ovády jen tak neodeženete ani neodradíte repelentem, jejich kousnutí je bolestivé a může přenášet nemoci. Pozitivní zprávou je, že ovádí samičky potřebují k rozmnožování krev jen několik dní až týdnů v roce, pak zahynou.

Jestli můžete, ováda hned zlikvidujte, jinak vám nedá pokoj. Pokud je jich na lovném místě hodně, schovejte se do moskytiéry, kterou přidáte ke svému bivaku nebo brolly. Existují pasti na ovády, ale ty jsou poměrně velké a drahé a tahat je k vodě se nevyplatí.

Moskytiéra

Jak na klíšťata

Cestou k vodě nebo během přívlače se člověk prodírá vysokou trávou a hustou vegetací, tedy místy, kde se to malými krvežíznivci jenom hemží. Klíšťata jsou nebezpečná především v přenášení nemocí, proto je na místě prevence.

Oblékněte si oblečení s dlouhým rukávem a nohavice zastrčte do bot či ponožek. Před vstupem do bytu si svrchní oblečení svlékněte, dobře ho vytřepejte nebo vložte do sušičky. Dobře se prohlédněte a případná přisátá klíšťata rychle odstraňte. Při včasném odstranění se minimalizuje možnost přenosu nemocí.

Jak ošetřit štípance

Obecně platí, že štípance byste neměli škrábat. Při rozdrásání se do ranky snadno zanese infekce. Odolejte pokušení, štípance chlaďte, zajděte si do lékárny pro chladivý gel nebo na něj přiložte rozříznutou cibuli.

Co na štípance od mušek

Kousnutí muchničky způsobí ranku, která dělá potíže až po několika hodinách či dnech. Hodně svědí a po rozškrábání se snadno zanítí. Může také vyvolat místní alergickou reakci, okolí štípance zarudne a oteče.

V tom případě nasaďte po konzultaci s lékařem či lékárníkem volně prodejné léky na alergii. Pokud se otok nezmenší, navštivte lékaře, v některých případech je potřeba zánět utlumit antibiotiky.

Na letní výpravy za rybami si přibalte repelent, moskytiéru, něco s dlouhým rukávem a oblečte si prodyšné kalhoty. Budete za to vděční.

Komentáře ke článku (1)

Monika 18.08. 14:58:55

Děkuji za užitečné rady. Ty se mně právě hodí - mám nohy jeden štípanec za druhým.

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR