Jak začít

Jak vybrat rybářskou tašku, batoh nebo vozík

Vybavení, které by vám mohlo posezení u vody i lov samotný zpříjemnit, je celá řada, ale co si s sebou k vodě vezmete, mnohdy závisí na tom, jak to všechno zvládnete sbalit a přenést, proto věnujte výběru rybářských pouzder dostatek času.

31.08.2021 7 minut čtení

Jak vybrat rybářskou tašku, batoh nebo vozík

Vybavení, které by vám mohlo posezení u vody i lov samotný zpříjemnit, je celá řada, ale co si s sebou k vodě vezmete, mnohdy závisí na tom, jak to všechno zvládnete sbalit a přenést, proto věnujte výběru rybářských pouzder dostatek času.

Co si promyslet před výběrem

Před výběrem rybářských pouzder si rozložte celou svou výbavu na jedno místo, ať dobře vidíte, kolik toho máte. Opravdu to udělejte, protože jinak hrozí, že její množství podceníte. K rybaření potřebujete spoustu věcí a to i v případě, že se snažíte svou výbavu minimalizovat. 

Jak se k vodě dopravíte? Na motorce, autem, pěšky nebo na kole? Berte v potaz také terén, který vede až na vaše oblíbené lovné místo. S rybářským vozíkem se přes hustou vegetaci proderete jen těžko.

Myslete na drobnosti. Jedna velká rybářská taška je sice fajn, ale s organizací háčků, návazců a bižuterie vám většinou nepomůže. 

Rybářská taška na pruty je základ

Pokud si chcete pořídit jen jedno rybářské pouzdro, vsaďte na obal na pruty. Prut a naviják je tím nejcennějším, co ve výbavě máte, a proto jim dopřejte ochranu před prachem (doma ve skříni), ale i před mechanickým poškozením (v kufru auta) během transportu. 

Při výběru rybářské tašky na pruty se soustřeďte především na délku. Ta má být o 5 až 10 cm větší, než je transportní délka prutu. Pokud máte tedy transportní délku prutu 130 cm, doporučujeme pouzdro o minimální délce 135 cm (rezerva 5 až 10 cm). Pokud máte vyřešenou délku pouzdra, můžete se zaměřit na kapsy a počet komor.

taška na pruty

Obaly na pruty mají buď podobu tašky, kterou budete nosit v ruce či přes rameno, nebo batohu na pruty. Ten přehodíte přes záda a urazíte s ním i delší vzdálenosti. Při výběru se soustřeďte také na velikost a množství přihrádek, poutek a kapes. Některé tašky jsou dimenzované na dva pruty, jiné jen na jeden.

Rybářský vozík převeze velké náklady

Chystáte se na vícedenní výpravu, vyrážíte k vodě s rodinou nebo si to na lovném místě chcete jen vylepšit a užít si pohodičku se vším všudy? Pak potřebujete přepravní vozík pro rybáře, na který nabalíte všechno, na co si vzpomenete. Po rybářském vozíku sáhněte i v případě, že máte problémy se zády či pohybovým aparátem. Těžký náklad tak nebudete tahat na zádech.

Na co se zaměřit při výběru rybářského vozíku

Před nákupem rybářského vozíku si změřte velikost kufru auta a údaje porovnejte s rozměry vozíku ve složeném stavu. 

Zvažte, jakou výbavu by měl váš vozík na ryby mít. Některé modely jsou opravdu jednoduché a skládají se jen z kolečka a nosné konstrukce. Veškeré vybavení si musíte nabalit do vlastních tašek a obalů. Vybavenější modely se dodávají jako komplet s kompatibilními taškami.

TIP: Nenechávejte svou výbavu na dešti a pořiďte si přehoz na vozík.

Rybářská vesta se hodí pro rybáře v pohybu

Pokud muškaříte, jste neustále v pohybu a veškeré své vybavení máte u sebe nebo spíš na sobě. Ideálním pomocníkem je proto rybářská vesta se spoustou kapes a poutek, do které uložíte vše od krabiček s bižuterií přes doklady až po raketový podběrák, pean a nůž. Vláčkaři využijí také promyšlené přívlačové tašky nebo batohy s praktickými organizéry.

rybářská taška an přívlač

Jaké organizéry na drobnosti zvolit

Malé rybářské organizéry, krabičky, tašky na krmiva a další vychytávky vám pomohou najít vše potřebné na první dobrou. 

Na bižuterii

Na návazce, háčky, obratlíky, olova, jehly a další drobnosti se hodí plastové krabičky na návazce a rybářské kufry s mnoha přihrádkami. Každá věc tak bude mít své místo.

Na boilies a krmné směsi

Pokud chytáte na boilies, pořiďte si na ně speciální tašku, která je ochrání před deštěm a nenechavými hlodavci. Taška na boilies ze síťoviny navíc poslouží k jejich dosoušení a roztřídění jednotlivých příchutí.

K míchání krmných směsí se hodí buď plastový rybářský kbelík na krmení s víkem, nebo skládací míchačka, která vám v tašce nezabere moc místa. A přímo u vody vám poslouží k přípravě krmiva.

Na doklady

Rybářský lístek a doklady musíte mít během lovu pořád u sebe, ať prší, sněží nebo padají kroupy. K jejich bezpečnému uložení vám poslouží uzavíratelné pouzdro na rybářské doklady.

Promyšlené balení se vám vyplatí

Na lovné místo, které máte kousek od auta, výbavu jednoduše nanosíte na vícekrát. Není to nejpohodlnější, ale jde to. Když se chcete dostat dál, už je to problém, pokud nemáte vše dobře sbalené a promyšlené. Proto věnujte čas jak výběru hlavního rybářského pouzdra, tak menším organizérům. 

Pokud začínáte, přečtěte si,  co nesmí chybět v tašce žádného rybáře

Komentáře ke článku (0)

Zatím žádné názory

Další články ze sekce

Nakupujete mimo ČR? Přepnout měnu do EUR